Sertésdagadó

Sertésdagadó

Leírás

Sertésdagadó – recept, leírás, tippek

A sertésdagadó egy különleges, de egyre népszerűbb húsfajta, amely a sertés hátsó, alsó részéből származik. Bár sokan inkább a karaj vagy a combot választják, a dagadó egy ínycsiklandó alternatívát kínál, amely különleges textúrájával és gazdag zamatával tökéletes választás lehet egy finom ebédhez vagy vacsorához. A sertésdagadó húsának zsírtartalma a főzőtudomány igazi titkát rejti, hiszen a zsír elegáns megolvadása rendkívül szaftossá és puhává varázsolja a húst.

A sertésdagadó a sertés „hasfala”; a hasa alja; pontosabban a hasüreget körülvevő izomszövet. Erőteljesebb, markánsabb ízvilággal rendelkező hús, így különösen jól illik hozzá a fűszeres, gazdag mártások, vagy a füstölt hozzávalók, amelyek még inkább kiemelik az ízeket. Emellett a dagadó igen közkedvelt a hosszú, lassú főzési módszerekkel, például sütés, pörkölt vagy roston sütés formájában. A megfelelő elkészítési módnak köszönhetően a hús puha, omlós textúrával rendelkezik, amely minden falatot élménnyé varázsol.

Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:

Mi az a sertésdagadó?

A sertésdagadó a hátsó, alsó részből, a sertés farhátjától és combjától közvetlenül alatta található hús. A hús lágysága és gazdag íze miatt ideális választás pörköltekhez, ragukhoz, de akár lassú tűzön történő sütéshez is. A sertésdagadó különlegessége, hogy zsírosabb, mint a karaj, így a hosszú főzés alatt a zsírszövetek felolvadnak, ami a hús ízét kiemeli, és biztosítja a puhaságot. A hús textúrája robosztusabb, de megfelelő hőkezeléssel igazán omlós, ínycsiklandó étel készíthető belőle.

Hogyan vásároljuk?

A sertésdagadó vásárlása nem bonyolult, hiszen a legtöbb hentesnél könnyen elérhető. Vásárláskor figyeljünk arra, hogy a hús friss legyen, és ne tartalmazzon túl sok inat vagy kötőszövetet, mert ezek befolyásolják az étel textúráját. A húsnak szép rózsaszín színűnek kell lennie, a zsírrétegek pedig fehér vagy enyhén sárgás árnyalatúak. A sertésdagadó leginkább szezonálisan elérhető, de fagyasztott formában egész évben beszerezhető a legtöbb hentesnél vagy szupermarketben.

Mire jó az sertésdagadó?

A sertésdagadó számos ételben felhasználható, de különösen jól illik a gazdag, fűszeres pörköltekhez, ahol az alacsony hőmérsékleten, hosszú ideig való főzés segíti a hús ízét kiemelni és a zsír teljesen megolvadni. Az ételekben megjelenő zsíros textúra nagyon szaftossá varázsolja a végeredményt. A dagadó húsában található ásványi anyagok, mint a vas és a cink, valamint a B-vitaminok segítik az immunrendszer működését és a fáradtság csökkentését.

A sertésdagadó ideális választás azok számára, akik szeretik a szaftos, gazdag ízű húsokat. Egy jól elkészített dagadó étel mind étterem szintű élményt nyújt, mind pedig otthon, családi körben is megállja a helyét.

Mi készülhet a sertésdagadóból?

A sertésdagadó felhasználása során leginkább a hagyományos ételek világába kalandozhatunk. Készíthetünk belőle szaftos pörköltet, székely káposztát, amelyhez ízlés szerint fokhagymát, paprikát, és egyéb fűszereket adhatunk. A hosszan, alacsony hőmérsékleten történő sütés is csodákat művel, így egy ropogósra sült dagadóval is elbűvölhetjük a vendégeinket. Az ételhez remekül illenek a friss saláták vagy a pörkölt szaftjában puhított zöldségek.

Emellett a sertésdagadóból készíthetünk egy tartalmas, meleg ételt, például egy fűszeres, töltött káposztát, vagy akár egy ázsiai ihletésű wokos ételt, ahol a hús gyors pirításával és friss zöldségekkel keverve könnyedebb, de ízletes fogást kapunk. Különlegességként érdemes kipróbálni a dagadót töltve, például sajttal és sonkával, majd sütve, így egy igazi ínycsiklandó ételt készíthetünk.

Még több sertésdagadós receptért görgess lejjebb!

Mikor vegyem

A sertésdagadó szezonja egész évben elérhető, friss formában a helyi henteseknél és szupermarketekben, de fagyasztott verzióban is könnyedén beszerezhető. A friss hús leginkább a téli hónapokban népszerű, hiszen a hosszú főzési idők és gazdag ízek ideálisak a hidegebb időszakra.

hogyan tároljam

A sertésdagadó tárolása a hús frissességétől függ. Ha friss húst vásároltunk, a hűtőszekrényben, a legalsó polcon, húsz fok alatti hőmérsékleten tároljuk, és legfeljebb három napig használjuk fel. Ha hosszabb ideig szeretnénk tárolni, fagyasztva is megőrizhetjük, ekkor akár három hónapig is eláll.

100g Sertésdagadó

fehérjetartalom

11 g

zsírtartalom

17 g

szénhidráttartalom

0 g

víztartalom

40 g

gramm sertésdagadó?

Top ásványi anyagok

Nátrium

39 mg

Top vitaminok


Tápanyagtartalom / 100 gramm

fehérje

11 g

Zsír

telített zsírsav

17 g

ásványi anyagok

Nátrium

39 mg

szénhidrát

víz

40 g

vitaminok

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Húsvéti sárgatúró

Nyírségi - hajdúsági étel, nálunk húsvéti hagyomány. Mióta eszemet tudom, ismerem ezt a finomságot... :) A templomi szentelésnél a sonka, a kolbász, a kalács és a bor mellett ez az ...

Foszlós kalács húsvéti sonkához

Kihagyhatatlan Húsvétkor! Ha nem sonkához kell, és más az alkalom, akkor csak 8 g sót használjunk, és mazsolát is tehetünk bele. Kellemes Húsvétot kívánok mindenkinek!

Hoppá!

Recept beküldéséhez be kell jelentkezned!