Réteslap
Leírás
Réteslap – receptek, leírás, tippek
A réteslap a magyar és közép-európai konyha egyik legismertebb alapanyaga, amely vékony, hajszálfinom tésztalapokból áll. Az otthoni réteskészítés alapja, legyen szó klasszikus édes ízekről, mint az almás, túrós, meggyes rétes, vagy sós variációkról, például káposztás vagy spenótos rétesről. Az előre gyártott réteslap gyors és kényelmes megoldás, de házilag is elkészíthető azoknak, akik igazán autentikus élményre vágynak.
A rétestészta rendkívül rugalmas, gyúrt tészta. Cukor nélkül és kevés zsíradékkal készül. Miután megsült, különösen ropogóssá válik. Klasszikus rétesek pl. az almás-, illetve a túrósrétes, de a réteslap piték alapjául is szolgálhat. A tészta lisztből, olajból, sóból és vízből készül. Az alapanyagokat homogén tésztává kell gyúrni, mely így rugalmassá és könnyen nyújthatóvá válik. Minél vékonyabbra nyújtjuk a tésztát, miután 30 percet pihentettük, annál ropogósabb lesz. Aki nem szeretné a réteslapok elkészítésével az idejét tölteni, vásároljon mirelit réteslapokat. A kiengedett lapot belisztezett konyharuhára - ha száraz a tészta, akkor nedves konyharuhára helyezzük, hogy ne szakadjon el, bekenjük olvasztott vajjal, majd ráhelyezzük a második lapot stb. A kívánt tölteléket ráhelyezzük, majd a ruha segítségével feltekerjük és a tepsibe helyezzük. A tetejét olajjal vagy vajjal kenjük meg. A legrégebbi rétesrecept 1696-ból való, mely kézzel írott és a Bécsi Városi Könyvtárban őrzik. A rétes a XVIII. században hódított teret a Habsburg Monarchia idején.
Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:
Mi az a réteslap?
A réteslap hajszálvékony, nyújtott tésztalapokból áll, amelyet hagyományosan lisztből, vízből és kevés zsiradékból készítenek. A tésztát a régi időkben kézzel nyújtották vékonyra, és a végeredmény egy könnyed, ropogós állagú alapanyag lett. Manapság készen kapható változatokkal gyorsan elkészíthető a hagyományos rétes.
Hogyan vásároljuk?
A réteslap szinte minden nagyobb élelmiszerboltban kapható, hűtött formában. Vásárláskor figyeljünk arra, hogy a csomagolás sértetlen legyen, és a lapok ne száradjanak ki. A minőségibb termékek vékonyabb, rugalmasabb lapokat kínálnak, amelyekkel könnyebb dolgozni. Felhasználás előtt szobahőmérsékleten hagyjuk melegedni, hogy könnyebben kezelhető legyen.
Mire jó a réteslap?
A réteslap sokoldalúan felhasználható: az édességek mellett alkalmas sós előételek, például spenótos rétes, vagy főételek, mint a húsos batyu elkészítésére is. Könnyedén személyre szabható, ízlés szerint tölthető gyümölcsökkel, sajtokkal vagy zöldségekkel.
Mi készülhet a réteslapból?
A rétesek készítésének tárháza végtelen, jöhet túrós rétes, meggyes-mákos rétes, ha már meggy, túrós-meggyes rétes és olyan különlegességek mint a gibanica vagy a törökök nagy kedvence, a baklava, amiből fügés-diósat vagy pisztáciásat is készíthetünk. A sós rétesek is igen népszerűen, spárgás-fetás, zöldborsós rétes vagy izgalmas ízvilágú csalános hívogat. Ne hagyjuk ki a barackós-diós rózsákat sem!
Még több réteslappal készült receptért görgess lejjebb!
Mikor vegyem
A réteslap az év bármelyik szakában megvásárolható.
hogyan tároljam
A friss réteslap hűtőszekrényben tárolva akár egy hétig is eltartható. Ha nem használjuk fel azonnal, a lapokat légmentesen lezárva lefagyaszthatjuk.
100g Réteslap
fehérjetartalom
11 g
zsírtartalom
0 g
szénhidráttartalom
59 g
víztartalom
0 g
Top ásványi anyagok
Top vitaminok
Tápanyagtartalom / 100 gramm
fehérje
11 g
Zsír
ásványi anyagok
szénhidrát
vitaminok