Virágméz
Leírás
Virágméz – receptek, leírás, tippek
A virágmézet virágnektárokból vagy mézharmatból készítik a méhek. A virágport a kaptárban levő lépben raktározzák el, onnan pedig centrifugálással, szűréssel és tisztítással nyerhető ki a méz. A méz 17-20%-a víz, 76-80%-a cukor (fruktóz, glükóz és egyéb cukrok), valamint proteint, ásványi sókat és savakat is tartalmaz.
A virágméz kalóriatartalma alacsonyabb, mint a cukoré, ráadásul az emberi szervezet a mézben található cukrokat jobban tolerálja, mint a hagyományos cukrot. Virágméznek a vegyes virágok nektárjából készült mézet nevezzük, nem tartozik ide a fák virágaiból gyűjtött méz. Felhasználható italok ízesítéséhez, süteményekhez, húsételekhez.
Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:
Mi az a virágméz?
A virágméz a méhek által, különböző virágok nektárjából készített természetes édesítőszer. Ez a legelterjedtebb mézfajta, és ízvilága, színe, valamint aromája attól függ, hogy milyen növények nektárját gyűjtötték a méhek.
Hogyan vásároljuk?
Mézet érdemes a piacon beszerezni megbízható termelőtől, ugyanis ma már sokan visszaélnek a vásárlók jóhiszeműségével, és hamisítják a mézet. Szuper- és hipermarketekben is találunk virágmézet, ebben az esetben is érdemes ellenőrizni, hol készült. Ha lehetséges, válasszunk olyan mézet, amely bio- vagy minőségi tanúsítvánnyal rendelkezik, és kerüljük azokat, melyek hozzáadott cukrot, szirupot vagy adalékanyagot tartalmaznak.
Mire jó a virágméz?
A virágméz vitaminokat (B-vitaminok, C-vitamin minimális mennyiségben), ásványi anyagokat (kálium, kalcium, magnézium) és antioxidánsokat (flavonoidok, fenolos vegyületek) tartalmaz. Antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal bír. Fizikai aktivitás vagy kimerültség esetén gyorsan hasznosul. Természetes segítség torokfájás vagy légúti problémák esetén.
Mi készülhet a virágmézből?
Például ünnepi mézeskalács és mézes-mázas lazac narancsos kevert salátával.
Még több virágmézes receptért görgess lejjebb!
Mikor vegyem
Az év bármely időszakában tudunk venni virágmézet, a téli hónapokban különösen keresett termék. Megbízható hazai termelőt keressünk!
hogyan tároljam
Napfénytől védett, hűvös, száraz helyen tároljuk a virágmézet.
100g Virágméz
fehérjetartalom
0.3 g
zsírtartalom
0 g
szénhidráttartalom
82.4 g
víztartalom
17.1 g
Top ásványi anyagok
Kalcium
6 mg
Foszfor
4 mg
Nátrium
4 mg
Magnézium
2 mg
Top vitaminok
B6 vitamin
0.024 g
Kolin
2.2 mg
C vitamin
0.5 mg
Niacin - B3 vitamin
0.121 mg
Tápanyagtartalom / 100 gramm
fehérje
0.3 g
Zsír
ásványi anyagok
Kalcium
6 mg
Vas
0.42 mg
Magnézium
2 mg
Foszfor
4 mg
Nátrium
4 mg
Cink
0.22 mg
Réz
0.036 mg
Mangán
0.08 mg
Szelén
0.8 µg
szénhidrát
rost
0.2 g
cukor
82.12 g
víz
17.1 g
vitaminok
Riboflavin - B2 vitamin
0.038 mg
Niacin - B3 vitamin
0.121 mg
Pantoténsav - B5 vitamin
0.068 mg
Folát
2 µg
Kolin
2.2 mg
C vitamin
0.5 mg
B6 vitamin
0.024 g