Sertésmáj
Leírás
Sertésmáj – receptek, leírás, tippek
A sertésmáj a sertés (Sus scrofa domesticus) belsőségeinek egyike, a magyar konyhában fontos alapanyag, ára igen kedvező. Gazdag íze és tápanyagtartalma miatt sokféle ételben használják, beleértve a pörköltet, májas hurkát, májkrémet és különböző sült vagy pirított fogásokat. Magas fehérjetartalommal rendelkezik, továbbá gazdag A-vitaminban, vasban és B-vitaminokban (főleg B12).
A sertésmájat sokféleképpen felhasználhatjuk, rántva, resztelve, sütve, párolva, de készíthetünk belőle pástétomokat, krémet is. A sertésmáj továbbá rendkívül fontos bizonyos húsipari készítmények (pl. hurka) készítésekor is. Előkészítéskor húzzuk le róla a hártyát, és vágjuk ki belőle az ereket, majd felhasználásig tartsuk hűtőben.
Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:
Mi az a sertésmáj?
A sertésmáj a sertés belsősége, amit hazánkban előszeretettel használunk fel a konyhában. Az egészen olcsó húsrészek közé tartozik. Sütése nem egyszerű, mert gyorsan megkeményedhet, ezért magas hőfokon, rövid ideig kell sütni, és csak a végén sózni, hogy omlós maradjon. Felhasználása előtt érdemes tejbe áztatni, úgy, ahogy a legtöbb májat, mert ez enyhíti erős ízét!
Hogyan vásároljuk?
A friss sertésmáj bordós-lilás vagy mélyvörös árnyalatú. Húsboltból, piacról vagy hentesüzletből érdemes beszerezni, ahol a frisseségre bizton számíthatunk. Szuper- és hipermarketekben is megtaláljuk a hűtőpultokban. Ha bármilyen gyanús foltot észlelünk az adott darabon, azt semmiképp ne vegyük meg.
Mire jó a sertésmáj?
A sertésmáj kiváló fehérjeforrás, ezért az izmok fenntartásához és növekedéséhez jelentősen hozzájárul. A sertésmáj egyik kiemelkedő tápanyaga az A-vitamin, amely hozzájárul a látás egészségéhez, az immunrendszer egészségéhez, valamint a bőr, a haj és a köröm egészségének megőrzéséhez. Az A-vitamin fontos szerepet játszik a sejtek növekedésében és osztódásában is. A sertésmáj gazdag vasban is, amely elengedhetetlen a vörösvérsejtek termeléséhez, és a vér oxigénszállítási képességében is fontos szerepet vállal. A B12-vitamin mellett más B-vitaminokat is tartalmaz (pl. B6, folsav), amelyek támogatják az idegrendszer egészségét, segítik az anyagcserét és a vérképzést. A B12-vitamin például elengedhetetlen a vérszegénység megelőzéséhez és az idegsejtek egészségének fenntartásához. A sertésmáj cinkben, rézben és szelénben sem szerénykedik.
Mi készülhet a sertésmájból?
Készíthetünk sertésmájas-zöldséges frittatát, rántott sertésmájat, vörösboros resztelt sertésmájat, baconbe csavart paradicsomos sertésmájat és többek között zsályás sertésmájat zelleres krumplipürével. Egyszerűen készül a paradicsomos csicseriborsóleves májgaluskával, ami a család kedvence lesz.
Még több sertésmájas receptért görgess lejjebb!
Mikor vegyem
Sertésmájat az év bármely időszakában lehet vásárolni hentesnél, piacokon, nagyobb boltokban.
hogyan tároljam
A sertésmájat 2-3 napig tárolhatjuk hűtőben, de fagyasztóban hosszabb ideig eláll.
100g Sertésmáj
fehérjetartalom
21.39 g
zsírtartalom
301002.56 g
szénhidráttartalom
2.47 g
víztartalom
71.06 g
Top ásványi anyagok
Foszfor
288 mg
Nátrium
87 mg
Vas
23.3 mg
Magnézium
18 mg
Top vitaminok
B6 vitamin
0.69 g
C vitamin
25.3 mg
Niacin - B3 vitamin
15.301 mg
Pantoténsav - B5 vitamin
6.65 mg
Tápanyagtartalom / 100 gramm
fehérje
21.39 g
Zsír
telített zsírsav
1.17 g
egyszeresen telített zsírsav
0.52 g
többszörösen telített zsírsav
0.87 g
koleszterin
301 g
ásványi anyagok
Kalcium
9 mg
Vas
23.3 mg
Magnézium
18 mg
Foszfor
288 mg
Nátrium
87 mg
Cink
5.76 mg
Réz
0.677 mg
Mangán
0.344 mg
Szelén
52.7 µg
szénhidrát
víz
71.06 g
vitaminok
Tiamin - B1 vitamin
0.283 mg
Riboflavin - B2 vitamin
3.005 mg
Niacin - B3 vitamin
15.301 mg
Pantoténsav - B5 vitamin
6.65 mg
Folát
212 µg
Retinol
6502 µg
B12 vitamin
26 µg
A vitamin
6502 µg
C vitamin
25.3 mg
B6 vitamin
0.69 g