Mák
Leírás
Mák – receptek, leírás, tippek
A mák olyan növény, amely a magyar konyhának jellegzetes alapanyagát, a mákszemet adja. Míg Európa legtöbb országában többnyire csak péksütemények tetejére szórják, mi, magyarok többféle ételben is használjuk, például mákos bejgli töltelékében, mákos réteshez vagy mákos tésztához.
A mák egy sokoldalú növény, amelyet számos célra használnak a konyhától a gyógyszeriparig. A pipacsfélék családjába tartozó, egynyári növény jellegzetes színes virágairól könnyen felismerhető. A mákszemeket gyakran használják ételek és sütemények ízesítésére vagy díszítésére.
Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:
Mi az a mák?
A mák egy sokszínűen felhasználható növény, amit nemcsak a gasztronómiában, hanem gyógyszer- és kozmetikai iparban is ismernek. A máknak többféle egészségügyi előnye van, azért kimondottan ajánlatos a hétköznapi étrendbe is becsempészni, és nem csak süteményekbe.
Hogyan vásároljuk?
Mákot szuper- és hipermarketekben, piacon, bioboltokban és online is tudunk vásárolni, mind egészben, mind darálva. Az étkezési darált mák a legnépszerűbb, ezt sütéshez és főzéshez is használhatjuk. A díszítő mákot nevéből adódóan inkább sütemények díszítésére használjuk. Mindkettő feketés, szürkés színű.
Mire jó a mák?
A mák jó kalcium- és vasforrás, támogatja a csontok és a vérképződés egészségét. Ómega-6 zsírsavakat is tartalmaz, amelyek jótékony hatással vannak a szív- és érrendszerre. Nagy mennyiségű fogyasztása kábító hatású lehet a nyers magvakban vagy tejnedvben található alkaloidok miatt. Terhes és szoptató nők számára érdemes kerülni a túlzott mákfogyasztást.
A mákszemeket gyakran használják ételek és sütemények ízesítésére vagy díszítésére. Magyarországon különösen népszerű például a mákos guba, a bejgli, vagy a mákos tészta. A mák gazdag jóféle olajokban, fehérjében és ásványi anyagokban, például kalciumban és vasban. A mákolaj is egyre népszerűbb, amelyet hidegen sajtolnak, és saláták vagy más ételek készítésére használják. A mák termésének tejnedve az ópium, amelyet hagyományosan fájdalomcsillapító és nyugtató hatású alkaloidok (pl. morfin, kodein) előállítására használnak. A mákolaj antioxidáns tulajdonságai miatt népszerű alapanyag a kozmetikai termékekben, például bőrápolókban és masszázsolajokban.
Mi készülhet a mákból?
Készülhet tökös-mákos kevert sütemény, legegyszerűbb mákos tészta, epres túrógombóc mákkal, morzsával, flódni scone, szemrevaló mákos gubás pohárkrém, tradicionális flódni és gőzölt mákos guba Gerzsenyi Flórától.
Még több mákos receptért görgess lejjebb!
Mikor vegyem
Mákot az év bármely időszakában tudunk venni.
hogyan tároljam
Az egész mákszemek vászonzacskóban, száraz, hűvös helyen sokáig eltarthatók. A darált mákot nejlonzacskóban tartsuk a hűtőszekrényben, különben megavasodik.
100g Mák
fehérjetartalom
17.99 g
zsírtartalom
39.068 g
szénhidráttartalom
28.13 g
víztartalom
5.95 g
Top ásványi anyagok
Kalcium
1438 mg
Foszfor
870 mg
Magnézium
347 mg
Nátrium
26 mg
Top vitaminok
B6 vitamin
0.247 g
Kolin
8.8 mg
E vitamin
1.77 mg
C vitamin
1 mg
Tápanyagtartalom / 100 gramm
fehérje
17.99 g
Zsír
telített zsírsav
4.517 g
egyszeresen telített zsírsav
5.982 g
többszörösen telített zsírsav
28.569 g
ásványi anyagok
Kalcium
1438 mg
Vas
9.76 mg
Magnézium
347 mg
Foszfor
870 mg
Nátrium
26 mg
Cink
7.9 mg
Réz
1.627 mg
Mangán
6.707 mg
Szelén
13.5 µg
szénhidrát
rost
19.5 g
cukor
2.99 g
víz
5.95 g
vitaminok
Tiamin - B1 vitamin
0.854 mg
Riboflavin - B2 vitamin
0.1 mg
Niacin - B3 vitamin
0.896 mg
Pantoténsav - B5 vitamin
0.324 mg
Folát
82 µg
Kolin
8.8 mg
E vitamin
1.77 mg
C vitamin
1 mg
B6 vitamin
0.247 g