Kakaó

Kakaó

Leírás

Kakaó – receptek, leírás, tippek

A kakaó az egyik legősibb és legnépszerűbb alapanyag a világ konyháiban, amely nemcsak az édességek fontos hozzávalója, hanem egészséges és tápláló eleme is lehet a mindennapi étrendnek. A kakaófák őshonosak Közép- és Dél-Amerikában, ma pedig olyan országok állnak a termelés élén, mint Elefántcsontpart, Ghána és Indonézia. A kakaó ízvilága és aromája páratlan, amelyet a csokoládégyártás mellett különböző italok és sütés nélküli desszertek készítéséhez is használnak.

A kakaó gazdag antioxidánsokban, és ismert hangulatjavító hatásáról is. Ízvilága a nyers, fanyar jegyektől a gazdag, édes ízig terjed, feldolgozási módjától és a társított alapanyagoktól függően.

Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:

Mi a kakaó?

A kakaó a Theobroma cacao nevű fa magjából készül, amelyet először fermentálnak, majd szárítást követően őrölnek. A folyamat során készül a kakaópor és a kakaóvaj, amelyek az édességgyártás és a kozmetikai ipar fontos alapanyagai. Hazánkban a kakaópor és a különböző csokoládék elérhetők a boltok polcain, azonban a nyers kakaópor és a kakaómassza az egészségtudatos fogyasztók körében is egyre népszerűbb. A kakaópor a kakaóbab finomra őrölt belsejéböl készül. Ezt kakaómasszának hívják. Ebben a kakaóvaj természtes módon van jelen együtt a kakaóval. A kakaóport úgy kapják meg, hogy a kakaómassza vajtartalmát kivonják belőle, majd finomra szitálják. A csokoládé pedig úgy készül, hogy ehhez a kakaómasszához cukrot adnak.

Hogyan vásároljuk?

A kakaópor és a csokoládé beszerzésekor figyeljünk az összetevőkre. A magas kakaótartalmú, kevés cukrot tartalmazó termékek értékesebbek, mint a tömeggyártott, alacsony kakaótartalmú édességek. A bio minősítésű kakaópor garancia a vegyszermaradékok elkerülésére.

Mire jó a kakaó?

A kakaó összetételének köszönhetően nemcsak ízletes, hanem egészséges is. Magas flavonoidtartalma segíthet a szív-és érrendszeri betegségek megelőzésében, miközben enyhe stimuláló hatása segít a koncentrációban. Emellett gazdag magnéziumban, vassal támogatja a vérképzést, és hangulatjavító hatása is ismert.

Mi készülhet a kakaóból?

A kakaó az édességek kínálatának alappillére. Készíthetsz belőle forró csokoládét, kakaós kekszet, csokigolyót vagy brownie-t. A tiramisuk sztárja. Az édes konyhán kívül azonban sós ételekben is megállja a helyét, például a chilis bab készítésekor. A nyers kakaópor jeges kávéhoz, zabgolyóhoz és vegán italokhoz is kiváló.

Még több kakaós receptért görgess lejjebb!

Mikor vegyem

A kakaó egész évben elérhető a boltokban, így mindig raktáron tarthatjuk a konyhában, ha egy kis plusz ízre és energiaforrásra van szükség.

hogyan tároljam

A kakaóport hűvös, száraz helyen érdemes tárolni, légmentesen zárható edényben, hogy megőrizze aromáját.

100g Kakaó

fehérjetartalom

3 g

zsírtartalom

0 g

szénhidráttartalom

8 g

víztartalom

0 g

gramm kakaó?

Top ásványi anyagok

Top vitaminok


Tápanyagtartalom / 100 gramm

fehérje

3 g

Zsír

ásványi anyagok

szénhidrát

vitaminok

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...