Aszalt gyümölcsök
Leírás
Aszalt gyümölcsök – receptek, leírás, tippek
Az aszalt gyümölcsök aszalás útján készülnek, ami az egyik legősibb természetes gyümölcstartósítási eljárás. A folyamat során a feldarabolt vagy egész gyümölcsöket közepesen meleg helyen lassan kiszárítják. Régen a kihűlő kemencében, ma speciális aszalóeszközökben végzik ezt a folyamatot. A kímelétes eljárás során nem bomlanak le a gyümölcsben található értékes enzimek, vitaminok. Mivel a gyümölcs víztartalmának jelenetős része is eltávozik az aszalás során, ezért a kész aszalványnál nem jelentkezik az esetleges penészedés vagy rothadás.
Aszalt gyümölcs készítésével magunk is próbálkozhatunk. Ha nincs erre külön gépünk, akkor tepsiben, vékony rétegben elterítve, 65-70 C-os sütőben is aszalhatunk. Gyakran nem egyetlen folyamat az aszalás, és többször egymás után meg kell ismételni a folyamatot. Akkor jó az aszalványunk, ha összenyomva még rugalmas, de már nem serken belőle nedvesség. A túlszárított gyömölcsök sajnos már felhasználásuk előtt sem képesek felvenni az áztatófolyadékból a nedvességet.
Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:
Mi az az aszalt gyümölcs?
Az aszalt gyümölcsök olyan gyümölcsök, amelyeket szárítással tartósítanak. Az aszalás során a gyümölcs víztartalmának nagy részét eltávolítják, ami meghosszabbítja az eltarthatóságukat, és koncentrálja az ízüket és tápanyagtartalmukat. A népszerű aszalt gyümölcsök közé tartozik a mazsola, sárgabarack, áfonya, szilva, füge és a datolya, de más gyümölcsökből is szoktak készíteni aszalványt.
Hogyan vásároljuk?
Aszalt gyümölcsöket bioboltokban, csomagolásmentes üzletekben és piacon is kapni, de a szuper- és hipermarketek soraiban is biztosan találni. Ellenőrizzük származási helyét: érdemes előnyben részesíteni a hazai gazdálkodásból származó termékeket. A felbontott csomagolású aszalványokat légmentesen zárható csomagolásban, fénytől védett, száraz helyen tartsuk.
Mire jó az aszalt gyümölcs?
Az aszalt gyümölcsökről általánosan elmondható, hogy gazdagak rostban, ami elősegíti az emésztést. Vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaznak, például káliumot, vasat és antioxidánsokat. Néhány aszalt gyümölcs (pl. aszalt szilva) kifejezetten jó hatással van az emésztésre, hashajtó tulajdonságai miatt.
Sokféleképpen felhasználhatjuk a konyhában: snackként önmagában fogyasztva, sütemények és müzlik összetevőjeként, valamint salátákban, húsételek kísérőjeként és még smoothie-hoz és desszertekhez is.
Mi készülhet az aszalt gyümölcsből?
Készülhet: legegyszerűbb püspökkenyér, gyümölcskenyér, dióval és aszalt gyümölccsel töltött táska, vegán granola, impozáns sajttál, karácsonyi puding kuglófformában és töltött mézes Sziszuka konyhájából.
Még több aszalt gyümölcsös receptért görgess lejjebb!
Mikor vegyem
Az év bármely időszakában tudunk aszalt gyümölcsöket venni szuper- és hipermarketekben, piacon, bioboltban, akár még csomagolásmentes üzletekben is.
hogyan tároljam
A felbontott csomagolású aszalványokat légmentesen zárható csomagolásban, fénytől védett, száraz helyen tartsuk.
100g Aszalt gyümölcsök
fehérjetartalom
2.18 g
zsírtartalom
0.203 g
szénhidráttartalom
63.88 g
víztartalom
30.92 g
Top ásványi anyagok
Foszfor
69 mg
Kalcium
43 mg
Magnézium
41 mg
Nátrium
2 mg
Top vitaminok
B6 vitamin
0.205 g
Kolin
10.1 mg
Niacin - B3 vitamin
1.882 mg
C vitamin
0.6 mg
Tápanyagtartalom / 100 gramm
fehérje
2.18 g
Zsír
telített zsírsav
0.088 g
egyszeresen telített zsírsav
0.053 g
többszörösen telített zsírsav
0.062 g
ásványi anyagok
Kalcium
43 mg
Vas
0.93 mg
Magnézium
41 mg
Foszfor
69 mg
Nátrium
2 mg
Cink
0.44 mg
Réz
0.281 mg
Mangán
0.299 mg
Szelén
0.3 µg
szénhidrát
rost
7.1 g
cukor
38.13 g
víz
30.92 g
vitaminok
Tiamin - B1 vitamin
0.051 mg
Riboflavin - B2 vitamin
0.186 mg
Niacin - B3 vitamin
1.882 mg
Pantoténsav - B5 vitamin
0.422 mg
Folát
4 µg
Kolin
10.1 mg
Alfa-karotin
57 µg
Béta-karotin
394 µg
Béta-kriptoxantin
93 µg
Lutein+zeaxantin
148 µg
E vitamin
0.43 mg
K vitamin
59.5 µg
A vitamin
39 µg
C vitamin
0.6 mg
B6 vitamin
0.205 g