A busójárás a Mohácson és környékén élő „sokácok” (dél-szláv nemzetiségi – más eredet-magyarázatok szerint illír (görög) – gyökerekkel rendelkező, a településsel egyidős múltra visszatekintő lakók) rendkívül látványos elemekben bővelkedő hagyományőrző népszokása, amely a múlt század első harmadától egyben idegenforgalmi rendezvény is, melyre tízezrek látogatnak el a világ minden részéből. Az esemény gerince, központi eleme a több napos busójárás, a maga nemében a világon egyedülálló farsangi karnevál, melynek nem is lehetne jobb helye, mint a több mint kilencszáz éves dunaparti város, Mohács.
A farsangi időszakban a város nemzetiségeinek konyhájában készülő ételek is igazi kuriózumok: a sokácok cserépedényben készülő babgulyásán, a savanyú báránylevesen, gibenicán (azaz keltrétes), és az igazi farsangi fánkon túl a többféle tájjellegű borral, és az itt termett gyümölcsökből készült pálinkákkal is érdemes közelebbről megismerkedni, ha a mohácsi busójáráson karneválozunk.
-
1.
Az eredeti sokac cserepes bab
-
2.
Juhtúrós gibanica
-
3.
Hagyományos csörögefánk
-
4.
Krumplis pogácsa 4. (hajtogatott)
-
5.
Majorannás csülkös bableves
-
6.
Hagyományos farsangi fánk
-
7.
Kolbászos lebbencsleves
-
8.
Nagyi kolbászos pogácsája
-
9.
Babgulyás
-
10.
Túrós csörögefánk egyszerűen
-
11.
Tárkonyos bárányraguleves
-
12.
Tepertős pogácsa szilvalekvárral
-
13.
Rakott savanyú káposzta
-
14.
Mohácsi halászlé
-
15.
Rumos szalagos fánk
Csatlakozzatok ti is a Nosalty közösségéhez, töltsétek fel receptjeiteket, és inspiráljátok egymást az év minden napján!