Sertésoldalas

Sertésoldalas

Leírás

Sertésoldalas – receptek, leírás, tippek

A sertésoldalas az egyik legmegbízhatóbb húsfajta, kezdő szakácsok is bátran nekiállhatnak a sütésének, mivel viszonylag kevés munkával és konyhai fortéllyal isteni, vajpuha végeredményt érhetünk el. 

Az igazán jó sertésoldalas kellően pirosva van sütve, kívül ropogós, belül pedig szaftos és puha. A sütési és pácolási idő sokáig tart, viszont a munka oroszlánrészét a sütő végzi el helyettünk. Tálalhatjuk önmagában kenyérrel, körettel, főzelékfeltétként, de füstölt formájában bablevesbe is tehetjük extra ízesítőként. Egy jól elkészített és ízesített húsnál aligha tudunk jobb ebédet elképzelni. 

Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:

Mi a sertésoldalas?

A sertés megsüthető részei közé tartozik, és nem a legsoványabb húsa a disznónak. Az oldalas az állat mellkasi részén található, bordás, csontos, bőr nélküli húsrésze.

Hogyan készül a tökéletes sertésoldalas?

Az első lépés a hús előkészítése: fordítsuk meg úgy az oldalast, hogy a csontos része nézzen felfelé, majd ellenőrizzük, hogy a csontokon végighúzódó hártya rajta van-e. Ezt egy tompa élű késsel szedjük le, mert ha megsértjük a hártyát, akkor sokkal nehezebb lesz eltávolítani azt. Mindenképp érdemes lehúzni róla, mivel sütés közben meggátolja, hogy a fűszerkeverék / pác kellőképpen megízesítse a húst.

A következő lépés a hús ízesítése, ami attól függ, hogy egészben vagy darabolva tesszük a sütőbe vagy a grillre. Ha nem vágjuk fel darabokra, akkor jóval tovább tart a pácolási és a sütési idő is. Sokféleképpen fűszerezhetjük a húst, de a sertésnek kifejezetten jól áll a cukor, így érdemes 1:1 arányban sóval és cukorral meghinteni. Ezt többféle fűszerrel egészíthetjük ki: keverjünk össze pirospaprikát, borsot és köményt, majd száraz pácként hempergessük meg a húst a keverékben. Érdemes mustárt vagy barbecue-szószt is használni, így könnyebben rá tud tapadni a pác a húsra. Pihentessük ezután hűtőben az oldalast 8-10 óráig. 

Ha kevesebb időnk van a hús előkészítésére, akkor dolgozzunk nedves páccal! Készítsünk egy sóoldatot: ha egészben sütjük, akkor 1 liter vízhez keverjünk 100 gramm sót, ha darabolva, akkor 1 liter vízhez elég 30-40 gramm só. Adjunk az oldatunkhoz még rozmaringot, köményt, fokhagymát és borsot, majd helyezzük bele húst, és tegyük a hűtőbe 2-3 órára. Ha letelt a pácolási idő, öblítsük le a húst, és mehet is a sütőbe!

Kenjünk ki egy tepsit sertészsírral, majd tegyük bele a pácolt húst. Érdemes sokáig, alacsonyabb hőfokon sütni: rakjuk 110-140 fokos előmelegített sütőbe, majd először süssük 90 percig. Ha letelt az első sütési etap, akkor locsoljuk meg a szaftjával, majd tegyük vissza újabb 90 percre. Sütés után fedjük le negyed órára alufóliával, majd csak utána szeleteljük.

Mi készüljön belőle?

Sokféle fűszerezéssel készíthetjük el: fokhagymásan, BBQ-szósszal megkenve, mézes-mustárosan, vagy akár egy isteni vietnámi oldalast is süthetünk korianderrel és halszósszal feldobva.

Még több sertésoldalas-receptért görgess lejjebb!

Mikor vegyem

Szinte bármelyik hipermarketben beszerezhetjük a húspultból kérve vagy a hűtőből, vákuumcsomagolt verziójában. Ha igazán biztosra szeretnénk menni a minőséget illetően, és van egy megbízható hentesünk a kedvenc piacunkon, akkor érdemes ott megvásárolni az ebédnekvalót. Ők kellő szakértelemmel fel tudják darabolni a húst, és le tudják róla szedni a hártyát is.

hogyan tároljam

Akár egyben, akár darabolva vesszük meg, egyből kerüljön otthon a hűtőbe. Ha pár napon belül nem használjuk fel a húst, akkor érdemes a mélyhűtőbe áttenni, ahol jóval tovább eláll.

100g Sertésoldalas

fehérjetartalom

15.47 g

zsírtartalom

80020.024 g

szénhidráttartalom

0 g

víztartalom

59.75 g

gramm sertésoldalas?

Top ásványi anyagok

Foszfor

141 mg

Nátrium

81 mg

Magnézium

16 mg

Kalcium

15 mg

Top vitaminok

B6 vitamin

0.574 g

Kolin

59.7 mg

Niacin - B3 vitamin

4.662 mg

Pantoténsav - B5 vitamin

0.625 mg


Tápanyagtartalom / 100 gramm

fehérje

15.47 g

Zsír

telített zsírsav

7.529 g

egyszeresen telített zsírsav

8.542 g

többszörösen telített zsírsav

3.953 g

koleszterin

80 g

ásványi anyagok

Kalcium

15 mg

Vas

0.91 mg

Magnézium

16 mg

Foszfor

141 mg

Nátrium

81 mg

Cink

2.5 mg

Réz

0.08 mg

Mangán

0.01 mg

Szelén

22 µg

szénhidrát

víz

59.75 g

vitaminok

Tiamin - B1 vitamin

0.319 mg

Riboflavin - B2 vitamin

0.251 mg

Niacin - B3 vitamin

4.662 mg

Pantoténsav - B5 vitamin

0.625 mg

Kolin

59.7 mg

E vitamin

0.37 mg

D vitamin

91 µg

B12 vitamin

0.38 µg

B6 vitamin

0.574 g

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...