Oregánó

Oregánó

Leírás

Oregánó – receptek, leírás, tippek

Az oregánó az egyik legkedveltebb fűszerünk, amit használhatunk frissen, szárítva vagy olajként, bevethetjük sültekhez, levesekhez, mártásokhoz, töltelékekhez, salátákhoz, az igazi olasz pizza nélkülözhetetlen fűszere. Hasznos tipp: ha friss oregánót használunk, csak tálalás előtt adjuk az ételhez, ha szárított formájában használjuk fel, akkor a főzési idő vége előtt 15 perccel adjuk hozzá fogásunkhoz, így az intenzív ízhatás garantált!

Az oregánó antioxidánsokban gazdag, segíthet megakadályozni a szabad gyökök által okozott sejtkárosodást, baktériumok ellen is bevethető, bizonyos vírusok ellen is védhet, hatékony gombaölő, jeleskedik az allergia kezelésében, és a gyulladásos betegségek leküzdéséhez is hozzájárulhat. 

Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:

Mi az az oregánó?

Az oregánó, eredeti nevén szurokfű, latinul Origanum vulgare egy aromás, fűszer- és gyógynövényfaj, 30-80 centimétert is elérő, félcserje jellegű, évelő növény, az árvacsalánfélék családjába tartozik, és leginkább a meszes talajokat kedveli. Már az ókorban is ismerték gyógyhatását, az egyiptomiak köhögéscsillapítóként, a kínai orvosok láz, hányás, hasmenés és sárgaság gyógyszereként is használták. Az ókori Görögországban pedig sérüléseket gyógyítottak vele. Kissé kesernyés, gyógynövényes és melengető íze leginkább a majorannára vagy kakukkfűre emlékeztet. Leginkább szárított formában fogyasztják fűszerként. 

Hogyan vásároljuk?

Frissen, szárított vagy olaj formájában is elérhető a boltokban, de ha van rá lehetőségünk, neveljünk otthon oregánót! Kisigényű fűszernövény, kertben, erkélyen, de akár beltéren is tartható. Ültessük könnyű, vízáteresztő földbe, rakjuk félig vagy teljesen napos helyre, ne locsoljuk túl, és bátran ültethetjük paprika vagy paradicsom mellé is. 

Milyen ételekhez használhatunk oregánót?

Az oregánó a meditárrán konyha egyik alapfűszere, rengeteg ételhez illik, fűszerezzünk vele egyszerű tonhalas tésztát, piri-piri csirkét, sült zellerhasábokat, kolbászos-babos egytálételt, tökéletes milánói makarónit, mediterrán, sült csicseris quinoasalátát vagy olasz rakott tésztát

Még több oregánóval fűszerezett receptért görgess lejjebb!

Mikor vegyem

Frissen tavasztól őszig, szárított vagy olaj formában bármikor.

hogyan tároljam

Ha friss oregánóval térünk haza, rakjuk nedves papírtörlőbe, majd azt egy műanyag zacskóba, és tegyük be a hűtőbe, így pár napig elállhat. Ha szárított oregánót választunk, tároljuk fűszertartóban, és használjuk fel 6 hónapon belül.

100g Oregánó

fehérjetartalom

9 g

zsírtartalom

3.636 g

szénhidráttartalom

68.92 g

víztartalom

9.93 g

gramm oregánó?

Top ásványi anyagok

Kalcium

1597 mg

Magnézium

270 mg

Foszfor

148 mg

Vas

36.8 mg

Top vitaminok

B6 vitamin

1.044 g

Kolin

32.3 mg

E vitamin

18.26 mg

Niacin - B3 vitamin

4.64 mg


Tápanyagtartalom / 100 gramm

fehérje

9 g

Zsír

telített zsírsav

1.551 g

egyszeresen telített zsírsav

0.716 g

többszörösen telített zsírsav

1.369 g

ásványi anyagok

Kalcium

1597 mg

Vas

36.8 mg

Magnézium

270 mg

Foszfor

148 mg

Nátrium

25 mg

Cink

2.69 mg

Réz

0.633 mg

Mangán

4.99 mg

Szelén

4.5 µg

szénhidrát

rost

42.5 g

cukor

4.09 g

víz

9.93 g

vitaminok

Tiamin - B1 vitamin

0.177 mg

Riboflavin - B2 vitamin

0.528 mg

Niacin - B3 vitamin

4.64 mg

Pantoténsav - B5 vitamin

0.921 mg

Folát

237 µg

Kolin

32.3 mg

Alfa-karotin

20 µg

Béta-karotin

1007 µg

Béta-kriptoxantin

7 µg

Lutein+zeaxantin

1895 µg

E vitamin

18.26 mg

K vitamin

621.7 µg

A vitamin

85 µg

C vitamin

2.3 mg

B6 vitamin

1.044 g

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...