Mungóbab

Mungóbab

Leírás

Mungóbab – receptek, leírás, tippek

A mungóbab egy vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag hüvelyes növény, mely Ázsiából származik. Jelentős B- és C-vitamin-forrás, de vastartalma is kiemelkedő. Tartalmaz még folsavat, magnéziumot, mangánt és foszfort is, emellett nem kevés növényi fehérjét és élelmi rostot, ezzel pedig támogatja a bélműködést és az emésztést, segíti a salakanyagok kiürülését a szervezetből, tisztító, méregtelenítő hatású. Hántolt és hántolatlan formában is elérhető.

A mungóbab pillangós virágú, nitrogénkötő, kúszó szárú növény, leginkább a borsóra hasonlít. Magja apró, olajzöld színű, babja golyóbis alakú. Felhasználása is leginkább a borsóéhoz és a babéhoz hasonlít, de a mungóbabcsíra is közkedvelt ínyencség.

Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:

Mi az a mungóbab?

A mungóbab értékes és népszerű táplálék Délkelet-Ázsiában, az indiai ájurvédában pedig kiemelt szerepe van: gyógyhatású hüvelyesként tartják számon. Sokkal több rostot és fehérjét tartalmaz, mint az átlagos babfélék. Könnyen emészthető, és kevés kalória van benne, érdemes rendszeresen fogyasztani!

Serkenti az anyagcserét és a keringést, csökkenti a koleszterin felgyülemlését az artériákban és hajszálerekben. Nátriumban is gazdag, sőt, kalciumpótlónak sem utolsó. Szuper vitaminjainak és ásványi anyagainak hála, fiatalítja a bőrt és a hajat, sőt, a belőle készült ételek is igen finomak! Glikémiás indexe alacsony, ezért inzulinrezisztenciával küzdők és cukorbetegek is bátran fogyaszthatják. A mungóbabból készült liszt magas fehérje- és alacsony zsír-, szénhidráttartalma miatt értékesebb tápanyag, mint a búzaliszt.

A mungóbab a kínai orvoslás szerint kiegészíti az eredendő energiát, sőt, kiegyenlíti az öt alapízt. Nyugtatja az idegeket, enyhíti a csalánkiütést, hidratálja a bőrt. A mungóbabban lévő réz csökkenti a ráncokat és öregedési foltokat. Magja szaponinokat tartalmaz, őrölve tisztálkodásra használható. Selymessé teszi a bőrt, sőt, hajpakolás is lehet belőle. Termesztése a babéhoz hasonló. 

Hogyan vásároljuk?

Főleg ázsiai fűszerboltokban, különlegesebb élelmiszerboltokban, egészségboltokban és egészségtudatos étkezést propagáló webshopokban kapható.

Hogyan készítsük el a mungóbabot?

Étkezési növényként felhasználása a babbal vagy a borsóval azonos, zöld hüvelye és magja, sőt, a levele is ehető. Csíráztatáshoz az egyik legkedveltebb és népszerűbb növény, a friss, zsenge, nyers mungóbabcsíra igazi ínyenc eledel. Magja őrölve tészták készítéséhez használatos.

Konyhai felhasználása ugyanolyan sokrétű, mint a hagyományos babé, lencséé, borsóé: főzhetjük egytálételekbe, levesekbe, főzelékbe, tehetjük salátákba, pástétomokba, szendvicskrémbe. Legfőképp az ázsiai ételek kedvelt alapanyaga, nálunk kevésbé ismert és használt. Termése tökéletesen alkalmas csíráztatásra. Csírája nyersen, frissen, többek közt salátákban használatos, kedvelt alapanyag.

100 gramm mungóbabban csak 330 kalória van, ráadásul igen sokáig jóllakottnak érezhetjük magunkat tőle, mint a hüvelyesektől általában.

Mi készülhet belőle?

Főzhetsz belőle gazdag, laktató mungóbablevest kolbásszal, zöldfűszerekkel, paradicsommal, vagy indiai ihletésű, garam masalás, kókusztejes főzeléket, különleges, fűszeres, barna rizzsel, római köménnyel kevert salátát, de akár szójaszósszal is turbózhatod a mungóbabsalátád. Na és a thai mangós ragacsos rizst próbáltad már? És a pirított rizses-rákos-ananászos thai egytálételt?

Még több mungóbabos receptért görgess lejjebb!

Mikor vegyem

Bármikor, főként zacskózva, ázsiai fűszerboltokban, egészségboltokban és webshopokban. Friss csíra formájában egyre több nagyobb élelmiszerláncnál elérhető.

hogyan tároljam

Száraz, hűvös helyen. Csíra formájában hűtőben tartsuk, és pár napon belül fogyasszuk el.

100g Mungóbab

fehérjetartalom

23.86 g

zsírtartalom

0.893 g

szénhidráttartalom

62.62 g

víztartalom

9.05 g

gramm mungóbab?

Top ásványi anyagok

Foszfor

367 mg

Magnézium

189 mg

Kalcium

132 mg

Nátrium

15 mg

Top vitaminok

B6 vitamin

0.382 g

Kolin

97.9 mg

C vitamin

4.8 mg

Niacin - B3 vitamin

2.251 mg


Tápanyagtartalom / 100 gramm

fehérje

23.86 g

Zsír

telített zsírsav

0.348 g

egyszeresen telített zsírsav

0.161 g

többszörösen telített zsírsav

0.384 g

ásványi anyagok

Kalcium

132 mg

Vas

6.74 mg

Magnézium

189 mg

Foszfor

367 mg

Nátrium

15 mg

Cink

2.68 mg

Réz

0.941 mg

Mangán

1.035 mg

Szelén

8.2 µg

szénhidrát

rost

16.3 g

cukor

6.6 g

víz

9.05 g

vitaminok

Tiamin - B1 vitamin

0.621 mg

Riboflavin - B2 vitamin

0.233 mg

Niacin - B3 vitamin

2.251 mg

Pantoténsav - B5 vitamin

1.91 mg

Folát

625 µg

Kolin

97.9 mg

Béta-karotin

68 µg

E vitamin

0.51 mg

K vitamin

9 µg

A vitamin

6 µg

C vitamin

4.8 mg

B6 vitamin

0.382 g

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...