Egres
Leírás
Egres – receptek, leírás, tippek
Az egres magasabb hegyvidékek erdeiben, sziklákon termő gyümölcs. Az egresféléket már régóta ismeri az emberiség, nemesítésüket viszont viszonylag későn, csak a XVI. század végén kezdték meg. A magyar nyelvben több néven is illetjük: a pöszméte, köszméte, püszke, piszke mind-mind egy gyümölcsre utal.
Az egres jó ideig különösen Angliában volt népszerű, de ma már a legtöbb hazai kertben is megtalálható. A tüskés cserje gyümölcse lehet zöld vagy pirosas, szőrös vagy csupasz, a gyümölcshús íze jellegzetesen fanyar, savanykás.
Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:
Mi az az egres?
Az egres a ribiszkefélék családjába tartozó növényfaj. Magyarországon az Északi-középhegységben, ezen kívül a Pilisben, a Vértesben és a hozzájuk kapcsolódó dombságokon gyakori. A Dunántúl hegy- és dombvidékein, a Kisalföldön elszórtan található meg. A legnépszerűbb fajták Magyarországon a Szentendrei fehér, a Zöld óriás, a Pallagi óriás és a Gyöngyösi piros. Élelmiszeripari célra vagy befőzésre félig éretten szedik, friss fogyasztáshot várjuk meg, míg beérik. Május végén, június elején szüretelhető.
Az egres energiatartalma 44 kcal/100 g. Nem kevés A-, B1- és C-vitamint, 0,8% pektint és 0,5% ásványi anyagot (kálium, kalcium, foszfor, niacin) tartalmaz. Fogyasztása jó hatással van a belső elválasztású mirigyekre, a szívre, májra és a vesére. Nagyobb mennyiségben fogyasztva hasmenést okozhat. Az élelmiszeriparban magas pektintartalma miatt más gyümölcsdzsemekhez adagolják szilárdítóanyagként vagy befőzik, de a piszkemártás is igen ismert belőle készült finomság.
A nyomelemek miatt rendkívül értékes a szervezetünk számára, sőt, a természetgyógyászok lázzal, gyulladással együtt járó betegségek esetén is ajánlják a nyugtató hatású egresszörpöt. Segíti az emésztést, nem véletlenül adják főtt és sült húsok mellé köretként.
Hogyan vásároljuk?
Nyáron van szezonja, szezonon kívül nem igazán elérhető, így májustól-júliusig keressük főleg a nagyobb zöldségeseknél, piacokon, termelőknél és a saját kertünkben.
Hogyan készítsük el az egrest?
Szüretelni féléretten és teljesen éretten is lehetséges, készülhet belőle befőtt, szörp, szósz és mártás, különféle gyümölcsös levesek, de húsételek, és természetesen sütemények is!
Mi készülhet egresből?
Vegyes gyümölcslevesben épp annyira finom, mint karaj és újburgonya mellett egresmártásként, de akár zsenge töltött karalábéhoz is adhatjuk! Egrespite is sülhet belőle, de egy marharaguban is izgalmas hozzávaló lehet!
Még több, egressel készült receptért görgess lejjebb!
Mikor vegyem
Nyáron, főleg piacokon, kistermelőknél, körülbelül májustól-júliusig.
hogyan tároljam
Hűtőszekrényben tárolva egy hétig is eláll. Jól fagyasztható gyümölcs.
100g Egres
fehérjetartalom
0.88 g
zsírtartalom
0.406 g
szénhidráttartalom
10.18 g
víztartalom
87.87 g
Top ásványi anyagok
Foszfor
27 mg
Kalcium
25 mg
Magnézium
10 mg
Nátrium
1 mg
Top vitaminok
B6 vitamin
0.08 g
C vitamin
27.7 mg
E vitamin
0.37 mg
Niacin - B3 vitamin
0.3 mg
Tápanyagtartalom / 100 gramm
fehérje
0.88 g
Zsír
telített zsírsav
0.038 g
egyszeresen telített zsírsav
0.051 g
többszörösen telített zsírsav
0.317 g
ásványi anyagok
Kalcium
25 mg
Vas
0.31 mg
Magnézium
10 mg
Foszfor
27 mg
Nátrium
1 mg
Cink
0.12 mg
Réz
0.07 mg
Mangán
0.144 mg
Szelén
0.6 µg
szénhidrát
rost
4.3 g
víz
87.87 g
vitaminok
Tiamin - B1 vitamin
0.04 mg
Riboflavin - B2 vitamin
0.03 mg
Niacin - B3 vitamin
0.3 mg
Pantoténsav - B5 vitamin
0.286 mg
Folát
6 µg
E vitamin
0.37 mg
A vitamin
15 µg
C vitamin
27.7 mg
B6 vitamin
0.08 g