Lencse
Leírás
Lencse – receptek, leírás, tippek
Ne csak szilveszterkor fogyasszunk lencsét, hiszen nemcsak gazdagságot hoz, de különleges ízeket is. Készüljön belőle leves, saláta, tésztaétel, zöldségfasírt vagy egy isteni kence!
A lencse nagyon egészséges alapanyag, magas az ásványianyag-tartalma, rosttartalma, a folsav- és vitamintartalma is. Megőrzi a szem egészségét, fokozza a férfiak termékenységét, fogyasztása cukorbetegek számára is ajánlott.
Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:
Mi az a lencse?
A lencse a pillangósvirágúak családjába tartozik, Ázsia hegyvidékein őshonos, és a legnagyobb mennyiségben Kanadában, Indiában és Ausztráliában termelik. Az egyik legrégebben ismert és termesztett növényünk, a barna színű itthon a lépnépszerűbb, de elérhető még különlegesebb, zöld, sárga, vörös és fekete színekben is. Számos jótékony hatása van a szervezetre, sokféle vitamint és ásványi anyagot tartalmaz.
Hogyan vásároljuk?
Megtalálható kisboltban, hipermarketben, piacon, de akár csomagolásmentes boltból is beszerezhetjük.
Hogyan készítsünk tökéletes lencsefőzeléket?
Mossuk át a lencseszemeket, majd öntsük át egy lábasba. Rakjunk mellé ízlés szerint babérleveleket, valamint füstölt szalonnát, majd sózzuk meg, és öntsünk rá nagyjából 1,5 liter vizet. Fedő alatt főzzük puhára 45 perc alatt.
Pucoljunk meg egy hagymát, majd egy nagy lábasban zsírból és lisztből készítsünk sűrű, de még éppen folyós rántást. Adjuk hozzá a hagymát, majd folyamatosan kavargatva főzzük 1-2 percig. Vegyük le a tűzhelyről a lábost, és szórjunk rá pirospaprikát.
Ha letelt a 45 perc főzési idő, akkor kezdjük el a rántásos keverékünkre rákanalazni a lencse főzővizét, kavargassuk folyamatosan, majd ha elértük a nekünk tetsző főzeléksűrűséget, akkor kanalazzuk át a lencsét is a babérlevelek és a szalonna nélkül.
Sózzuk, borsozzuk, tehetünk hozzá egy deci tejfölt és egy kanálnyi mustárt is. Előbbinél fontos, hogy egy tálkába tegyünk egy kis főzeléket, és abban keverjük el a tejfölt a hőkiegyenlítés miatt, majd ezt a keveréket öntsük bele a lábosba.
Ha kész a főzelékünk, tálaljuk sült kolbásszal, fasírttal vagy virslivel.
Mi készülhet a lencséből?
Magyarországon leginkább évvégén, szilveszterkor népszerű alapanyag, mivel a hagyomány szerint minden egyes lencseszem egy-egy pénzdarabot jelent. A babona szerint, aki újév napján lencsét eszik, annak az embernek egész évben tele lesz a pénztárcája. Lencséből viszont nemcsak főzelék készülhet, hanem lencseleves, vegaburger, ragu, kiadós szendvics, majonézes lencsesaláta, buddha bowl, vegán székelykáposzta, vegán bolognai, lencsés cukkinilasagne, lencseropogós, tabulé vagy egy isteni lencsés gombafasírt.
Még több lencsés receptért görgess lejjebb!
Mikor vegyem
A lencse vetése kora tavasszal, március végén kezdődik, ültetéstől számítva 80-110 napon belül már szüretelhető is. Termelői ambíciók híján a boltokból egész évben beszerezhető többféle kiszerelésben is. A különlegesebb fajtákat (például az indiai lencsét) jellemzően ázsiai boltokban tudjuk megvásárolni.
hogyan tároljam
Zárható csomagolásban vagy dobozban, nedvességtől és fénytől védve egy évig eltartható.
100g Lencse
fehérjetartalom
24.63 g
zsírtartalom
0.873 g
szénhidráttartalom
63.35 g
víztartalom
8.26 g
Top ásványi anyagok
Foszfor
281 mg
Magnézium
47 mg
Kalcium
35 mg
Vas
6.51 mg
Top vitaminok
B6 vitamin
0.54 g
Kolin
96.4 mg
C vitamin
4.5 mg
Niacin - B3 vitamin
2.605 mg
Tápanyagtartalom / 100 gramm
fehérje
24.63 g
Zsír
telített zsírsav
0.154 g
egyszeresen telített zsírsav
0.193 g
többszörösen telített zsírsav
0.526 g
ásványi anyagok
Kalcium
35 mg
Vas
6.51 mg
Magnézium
47 mg
Foszfor
281 mg
Nátrium
6 mg
Cink
3.27 mg
Réz
0.754 mg
Mangán
1.393 mg
Szelén
0.1 µg
szénhidrát
rost
10.7 g
cukor
2.03 g
víz
8.26 g
vitaminok
Tiamin - B1 vitamin
0.873 mg
Riboflavin - B2 vitamin
0.211 mg
Niacin - B3 vitamin
2.605 mg
Pantoténsav - B5 vitamin
2.14 mg
Folát
479 µg
Kolin
96.4 mg
Béta-karotin
23 µg
E vitamin
0.49 mg
K vitamin
5 µg
A vitamin
2 µg
C vitamin
4.5 mg
B6 vitamin
0.54 g