Kucsmagomba

A kucsmagombát sokan kedvelik, mert ízletes, jellegzetesen fűszeres és enyhén mogyorós ízzel rendelkezik, amely rengeteg fogást képes feldobni. A tavasszal kapható kucsmagomba könnyen felismerhető ráncos, barázdált kalapjáról, amely alapos tisztítást igényel. Sokféle ételbe felhasználható, gazdag tápanyagtartalmának köszönhetően pedig hozzájárulhat az egészséges táplálkozáshoz.
A kucsmagomba sokak által kedvelt gombafajta. Először is azért, mert ízletes és jellegzetes mogyorós íze van, ami remekül passzol sok ételhez. Emellett könnyen felismerhető kucsma alakkal rendelkezik, sőt, különleges textúrája is hozzájárul népszerűségéhez. Gazdag tápanyagtartalma (D-vitaminban gazdag, májvédő és szíverősítő hatású) is közkedveltté teszi, hiszen a kucsmagomba számos fontos vitamint, ásványi anyagot és antioxidánst tartalmaz, amely támogatja az egészséges táplálkozást.
Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:
A kucsmagomba, tudományos nevén Morchella esculenta, a tavaszi hónapokban, általában április közepétől júniusig terem, és elsősorban erdőszéleken, ligetes helyeken és réteken található meg. A kucsmagomba húsa fehér és vékony, míg illata enyhén lisztszagú. Többféle változata ismert, köztük az ízletes, cseh, fattyú, sötét és a hegyes kucsmagomba, melyek mindegyike egyedi tulajdonságokkal rendelkezik, és változatos ízvilággal bír. Ez a gombafajta gazdag ízélményt nyújt, és számos felhasználási lehetőséget kínál, így sokan kedvelik és keresik a piacokon, boltokban.
A kucsmagomba általában nagyobb szupermarketekben, piacokon és helyi zöldségeseknél kapható. Vásárláskor figyeljünk arra, hogy a kiválasztott gombák frissek és szárazak legyenek, és kerüljük a túl puha vagy nyálkás példányokat. A kucsmagomba különböző változatai közül a sötét kalapúak általában a legízletesebbek és legértékesebbek, így ha választani lehet, érdemes ezeket preferálni. A friss és minőségi kucsmagombák garantálják, hogy ételünk ízletes és kiemelkedő legyen.
A kucsmagombát sokféle módon elkészíthetjük. Lehet párolni, pirítani vagy sütni. Egyszerűen mossuk meg a gombákat, vágjuk fel őket szeletekre vagy darabokra, majd készítsük el kedvenc receptünket. A kucsmagomba kiválóan illik számos ételbe, például tésztaételekbe, rizottókba, levesekbe, pizzákra és salátákba. Sokan kedvelik ropogósra sült vagy grillezett formában is. Kreativitásunknak és ízlésünknek csak a képzelet szabhat határt, amikor kucsmagombát használunk az ételkészítés során.
Ha párolni szeretnénk a kucsmagombákat, akkor először tisztítsuk meg, majd vágjuk fel szeletekre vagy hagyjuk egészben. Egy serpenyőben hevítsünk fel egy kevés olívaolajat vagy vajat, majd adjuk hozzá a gombákat, és pároljuk közepes hőfokon 5-7 percig, amíg megpuhulnak, és enyhén aranybarnára sülnek.
Pirítás során a gomba ízét mélyebb, földesebb jellegűvé tehetjük. Először tisztítsuk meg, és szeleteljük fel a gombákat. Egy serpenyőben olvasszunk fel vajat vagy olívaolajat, majd mikor a serpenyő felmelegedett, adjuk hozzá a gombaszeleteket, és pirítsuk őket 5-7 percig, vagy amíg aranybarnára sülnek, időnként megkeverve.
Sütéskor a kucsmagomba kívül ropogós, belül pedig puha lesz. Ehhez először tisztítsuk meg és vágjuk fel a gombákat. Melegítsük elő a sütőt (kb. 200 Celsius fok) és helyezzük a gombákat egy sütőpapírral bélelt tepsire, majd locsoljuk meg őket olívaolajjal. Süssük őket körülbelül 15-20 percig, vagy amíg aranybarnára és ropogósra sülnek.
Főzhetünk belőle krémlevest, de rakott ételekhez vagy tésztához is hozzáadhatjuk, valamint sóskával, medvehagymával és csirkemellel kombinálhatjuk. Ízletes zakuszkát is összedobhatunk belőle, illetve szósz és pite is készülhet belőle.
Még több kucsmagombás étel receptjéért görgess lejjebb!
Tavasszal.
Tálcán szétterítve, konyharuhával letakarva egy-két napig eláll a hűtőben.
fehérjetartalom
3.12 g
zsírtartalom
0.55 g
szénhidráttartalom
5.1 g
víztartalom
89.61 g
Foszfor
194 mg
Kalcium
43 mg
Nátrium
21 mg
Magnézium
19 mg
B6 vitamin
0.136 g
Niacin - B3 vitamin
2.252 mg
Pantoténsav - B5 vitamin
0.44 mg
D vitamin
206 µg
fehérje
3.12 g
Zsír
telített zsírsav
0.065 g
egyszeresen telített zsírsav
0.052 g
többszörösen telített zsírsav
0.433 g
ásványi anyagok
Kalcium
43 mg
Vas
12.18 mg
Magnézium
19 mg
Foszfor
194 mg
Nátrium
21 mg
Cink
2.03 mg
Réz
0.625 mg
Mangán
0.587 mg
Szelén
2.2 µg
szénhidrát
rost
2.8 g
cukor
0.6 g
víz
89.61 g
vitaminok
Tiamin - B1 vitamin
0.069 mg
Riboflavin - B2 vitamin
0.205 mg
Niacin - B3 vitamin
2.252 mg
Pantoténsav - B5 vitamin
0.44 mg
Folát
9 µg
D vitamin
206 µg
B6 vitamin
0.136 g
Mindent megmentünk, átalakítunk: a zöldségmaradék salátába, a húsvéti sonka palacsintába kerül, a száraz kalács pedig édes bundát kap!
NosaltySzinte lehetetlen kiküszöbölni, hogy a húsvéti dínom-dánom után ne legyen maradék, amivel nem tudunk mit kezdeni. E heti fogásaink segítő fakanalat nyújtanak, hogy minden, ami húsvéti alapanyag, méltó módon születhessen újjá!
NosaltyMájus 8-a a Magyar Fagylalt Napja, amit méltó módon kell ünnepelni, éppen ezért több száz cukrászda adja féláron fagyiját országszerte.
NosaltyA sétálás az egyik legjobb mozgásforma, ha fogyni szeretnénk. Na de mennyi az annyi?
Húsvéthétfőre sonkatekercses előétel, újragondolt koronázási saláta és sütés nélküli citromtorta dukál.
Mai Napi Tippünk elárulja, mi az, amit szinte mind elrontunk, amikor brokkolival sütünk-főzünk.
Kaszinótojást nem szoktam gyakran készíteni, de a húsvéti ünnepi asztalról nem hiányozhat.
Nyírségi - hajdúsági étel, nálunk húsvéti hagyomány. Mióta eszemet tudom, ismerem ezt a finomságot... :) A templomi szentelésnél a sonka, a kolbász, a kalács és a bor mellett ez az ...
Nagyon finom és nagyon egyszerű, gyorsan elkészíthető vendégváró. Érdemes egyszerre két adagot sütni belőle, mert gyorsan fogy. A tetejére sajt helyett lehet szezámmagot, köménymagot, ...
Recept beküldéséhez be kell jelentkezned!