Articsóka

Articsóka

Leírás

Articsóka – receptek, leírás, tippek

A gyönyörű, sok-sok sziromból álló, meglepő külsejű articsókát már az ókori görögök és rómaiak is ismerték és fogyasztották - leginkább gyógynövényként. Érdekesség, hogy később kuriózum lett a gazdag angol és francia nemesek körében, sőt, a képzőművészetben is gyakran megjelent a gazdagság és a jólét jelképeként.

Az articsóka (Cynara cardunculus var. scolymus) Észak-Afrikában őshonos fészkesvirágzatú zöldség és gyógynövény. Európában főleg a Földközi-tenger térségében, főleg Olaszországban termesztik és fogyasztják, de konzervált formában az északibb területeken is szeretik. Magyarországon sokáig dísznövényként volt ismert.

Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:

Mi az az articsóka?

Az articsóka világos zöldes és lilás színű, módosult, zárt virágzatát fogyaszthatjuk (a levelek alsó, húsos, friss részét, illetve az articsókaszívnek nevezett legbelső, zsenge részt). Bár a bogáncs rokona, mégsem szúrós - filces-szőrös levelei puhák, kellemes tapintásúak.

Az articsóka gazdag ballasztanyagokban, káliumban, magnéziumban, vasban és B1-vitaminban, de tartalmaz fehérjét, szénhidrátot, zsírt és nátriumot is. 100 gramm articsókában csupán 55 kcal energia van, így az alacsony zsírtartalmú, magas rosttartalmú diéta fontos eleme.

Az articsóka tele van antioxidánsokkal. Legfontosabb hatóanyagai a szeszkviterpén-laktonok, az alkaloidok, az inulin és a cinarin, amely szabályozza az epehólyag működését, ezzel megkönnyíti a máj méregtelenítő munkáját, és tehermentesíti a veséket is. 

Hogyan vásároljuk?

Nem igazán elterjedt az articsóka felhasználása hazánkban, ezért frissen ritkaságnak számít Magyarországon, leginkább ínyencségként ismejrük. Mivel az articsóka nem egy általános élelmiszer, az ismert nagyáruházláncokban sajnos nem sűrűn találkozhatunk vele, inkább import áruként keressük, főként a gourmet boltok zöldségespolcain. Konzerv vagy üveges formában viszont sűrűbben felbukkanhat a nagyobb boltokban.

Magyarországon csak elvétve termesztik, de az articsóka nálunk is megmarad a kertben, így érdemes megpróbálkozni az ültetésével akár élelmiszerként, akár dísznövényként.

Hogyan készítsük el az articsókát?

A fiatal articsókák vastag sziromlevelei nyugodtan felhasználhatók, míg a fejlettebb, idősebb virágzatok megkeményedett sziromvégei nem alkalmasak étkezésre, el kell őket távolítani. A húsos csészeleveleket még bimbós állapotban fogyasztjuk. A virágzata kellemes, fűszeres ízű. Tölteni is lehet.

Az articsókát a legtöbb konyha előételként, sütve, grillezve vagy salátaként használja fel, de van, aki puhára főzi, és olívaolajjal citrommal tálalja. A virágzatkezdemények finom csemegék, de tölteni is lehet őket. Vásárláskor érdemes a kisebb, ki nem nyílt bimbókat választani, fényes, lédús levelekkel. Felhasználás előtt a szárától és a külső leveleitől megtisztított articsókát meg kell mosni. Ezt követően érdemes egy késsel az articsóka tetejét levágni, az alsó részt vékonyan meghámozni, majd megpárolni.

Mi készülhet az articsókából?

Készülhet belőle mediterrán tésztasaláta paradicsompestoval, articsókás burgonyaserpenyő, grillezett articsóka citromos-kakukkfüves aiolival, de akár különleges gnocchi is. Ezen kívül olaszos, articsókás-chilis tagliatellében is isteni, de a ricottás articsókagolyót vagy az articsókabefőttet is érdemes megkóstolni!

Még több articsókás receptért görgess lejjebb!

Mikor vegyem

Frissen ritkán, főleg import formában a gourmet boltokban. Üvegben vagy konzervben bármikor, a nagyobb élelmiszerboltokban, delikáteszekben.

hogyan tároljam

Mihamarabb használjuk fel a friss articsókát, de addig is hűtve tároljuk. ;

100g Articsóka

fehérjetartalom

3.27 g

zsírtartalom

0.105 g

szénhidráttartalom

10.51 g

víztartalom

84.94 g

gramm articsóka?

Top ásványi anyagok

Nátrium

94 mg

Foszfor

90 mg

Magnézium

60 mg

Kalcium

44 mg

Top vitaminok

B6 vitamin

0.116 g

Kolin

34.4 mg

C vitamin

11.7 mg

Niacin - B3 vitamin

1.046 mg


Tápanyagtartalom / 100 gramm

fehérje

3.27 g

Zsír

telített zsírsav

0.036 g

egyszeresen telített zsírsav

0.005 g

többszörösen telített zsírsav

0.064 g

ásványi anyagok

Kalcium

44 mg

Vas

1.28 mg

Magnézium

60 mg

Foszfor

90 mg

Nátrium

94 mg

Cink

0.49 mg

Réz

0.231 mg

Mangán

0.256 mg

Szelén

0.2 µg

szénhidrát

rost

5.4 g

cukor

0.99 g

víz

84.94 g

vitaminok

Tiamin - B1 vitamin

0.072 mg

Riboflavin - B2 vitamin

0.066 mg

Niacin - B3 vitamin

1.046 mg

Pantoténsav - B5 vitamin

0.338 mg

Folát

68 µg

Kolin

34.4 mg

Béta-karotin

8 µg

Lutein+zeaxantin

464 µg

E vitamin

0.19 mg

K vitamin

14.8 µg

A vitamin

1 µg

C vitamin

11.7 mg

B6 vitamin

0.116 g

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...