Tej
Leírás
Tej – receptek, leírás, tippek
A tej alapélelmiszer, amit sokan napi szinten fogyasztanak. Az esetek többségében tehéntejről beszélünk, de egyre inkább elterjedni látszik a többi tej (kecske, juh, bivaly), illetve az alternatív tejpótló italok is, mint a kókusztej, zabtej, mandulatej, szójatej stb.
A tej három alapvető fajtája: a teljes tej (3,5-5,5 %-os zsírtartalommal), a zsírdús tej (2,8-3,5 % zsírral) és a 0,5-1,5 % zsírtartalmú sovány tej. Jó tudni, hogy akármelyik fajtájú tejet választjuk is, mindegyiknek ugyanannyi a kalciumtartalma, mivel a zsírtalanítás során csak a tej zsírját távolítják el, a vizes részét megőrzik, és ez tartalmazza a fehérjét és a kalciumot.
Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:
Mi az a tej?
A tej alapvető élelmiszer, ami számos tápanyagot tartalmaz. A tehéntej a leggyakoribb, általánosan fogyasztott tejfajta, de a kecsketej például sokak számára könnyebben emészthető. A tejpótló növényi ital (pl. zabból, rizsből, kókuszból, szójából) azok számára jó választás, akik vagy vegánok, vagy laktózintolerancia illetve tejfehérje-allergia miatt nem fogyaszthatnak hagyományos állati tejet.
Hogyan vásároljuk?
Többféle zsírtartalmú tej közül választhatunk, hogy céljainknak, életmódunknak megfelelő legyen. Megkülönböztetjük a teljes tejet (3,5-5,5 %-os zsírtartalommal), a zsírdús tejet (2,8-3,5 % zsírral) és a 0,5-1,5 % zsírtartalmú sovány tejet. A piacon általában kapni friss, házi tejet, de szuper- és hipermarketek polcain is széles a választék. Származási helyét és lejárati dátumát minden esetben ellenőrizzük.
Mire jó a tej?
A tejben lévő kalcium és D-vitamin hozzájárul a csontok egészségéhez. A tejfehérje segíti az izomnövekedést és regenerációt, elektrolitjai és víztartalma miatt pedig kiválóan hidratál. Gazdag B12- és B2-vitaminokban is. A tejben lévő laktózt nem mindenki tudja megemészteni, vannak akik pedig a tejfehérjére allergiásak, ami puffadást, hasfájást okozhat. Számukra jó választás lehet a tejpótló növényi italok fogyasztása.
Mi készülhet a tejből?
Készülhet tejből flódnis rétes, hajtovány, a vajdasági sós tekercs, aranygaluska-palacsinta, mákosguba-palacsinta, diós-mákos bejgliszelet, ciniminis keksz, könnyű kráterszelet, laxpudding, a svédek burgonyával rakott lazaca, diós bejgligolyók, káposztás cvekedlikocka, mézes-puszedlis citromtorta, mákos-diós duókalács, métereskalács-tekercs, túrós batyu, grízes-mézes, dobos kekszrolád, hortobágyi húsos palacsinta, kelt belga gofri (Gaufre de Liège), egyszerű rongyos kifli, egyszerű dutch baby palacsinta, finn tepsis palacsinta (Pannukakku), legkrémesebb sütőtökpüré, pastitsio, a görög rakott tészta, klasszikus bélszínroló, szaftos mac and cheese és málnás aranygaluska.
Még több tejes receptért görgess lejjebb!
Mikor vegyem
Friss, házi tejet általában a piacon találhatunk. Szuper- és hipermarketekben pedig különböző zsírtartalmú és márkájú tejeket vásárolhatunk tartós és nem tartós formában is.
hogyan tároljam
Felbontás után mindenképp hűtőben tároljuk, és pár napon belül fogyasszuk el. Az UHT tejek felbontásukig nem igényelnek hűtést.
100g Tej
fehérjetartalom
3 g
zsírtartalom
1 g
szénhidráttartalom
4 g
víztartalom
0 g
Top ásványi anyagok
Kalcium
114 mg
Nátrium
50 mg
Top vitaminok
Tápanyagtartalom / 100 gramm
fehérje
3 g
Zsír
telített zsírsav
1 g
ásványi anyagok
Kalcium
114 mg
Nátrium
50 mg
szénhidrát
cukor
4 g
vitaminok