Retek

Retek

Leírás

Retek – receptek, leírás, tippek

A retek (latin neve: Raphanus sativus) egy gyorsan növő, hidegtűrő, lágyszárú növény, amelyet leginkább gyökerei miatt termesztenek. Az egyik legnépszerűbb tavaszi zöldség, de bizonyos fajtái ősszel is termeszthetőek. A retek sokféle formában, színben és ízben megtalálható, a kerek, rózsaszínes hónapos retektől az erősebb ízű, hosszúkás fekete téli retekig.

A retek alacsony kalóriatartalmú zöldség, sokféle egészségügyi előnnyel. Többek között emésztésjavító, májtisztító és megfázásos tüneteket enyhítő hatása van. Az ázsiai konyha gyakran savanyítja, a daikon fajtájú retek pedig levesekbe és pörköltekbe is gyakran kerül.

Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:

Mi az a retek?

A retek a káposztafélék családjába tartozó élelmiszernövény-faj. Enyhén csípős ízét a benne lévő illóolajoknak köszönheti. Több fajtáját is termesztik, nálunk az egyik legnépszerűb a pici, kerek, rózsaszín hónapos retek.

Hogyan vásároljuk?

Retket piacon, szuper- és hipermarketekben, illetve zöldségesnél is beszerezhetünk. Szezonja fajtájától függ. A hónapos reteknek tavasszal (március–május) és ősszel (szeptember–október) van szezonja, míg a téli retek ősz vége (október–november) és tél eleje felé szezonális. A jégcsapretek egész évben kapható, de leginkább a téli időszakra jellemző.

Mire jó a retek?

A retek gazdag C-vitaminban. Emellett legfontosabb hatóanyagai a kéntartalmú illóolajok, a mustárolaj-glikozid, a raphanol. Illóolajai serkentik az epe termelődését és a kiürülését is, máj- vagy epehólyag-gyulladás esetén gyorsítják a gyógyulást. A mustárolaj-glikozid köhögéssel járó betegségek esetén jótékony hatású: oldja a nyákot, és csillapítja a köhögést. Általános tapasztalat, hogy emésztést segítő, étvágynövelő, vitaminban gazdag táplálék. Természetgyógyászok véleménye szerint hetente rendszeresen fogyasztva a retekfélék megelőzhetik az epekő képződését.

Magában is fogyasztható, de remekül megállja a helyét szendvicsekben és a legkülönbözőbb salátákban is hús mellé tálalva, vagy sajttal, előételként. Szépen díszíti a húsvéti sonka-tojás tálat is. Reteklevet üres gyomorra semmiképpen nem tanácsos inni.

Mi készülhet a retekből?

Készülhet belőle többek közt brokkolicézár minden földi jóval, savanyított retek, gyors lazacos pite krémsajttal, húsvéti tojáskrémes kalácsbagel vagy avokádós toastvariációk.

Még több retekkel készült receptért görgess lejjebb!

Mikor vegyem

A hónapos reteknek tavasszal (március–május) és ősszel (szeptember–október) van szezonja, míg a téli retek ősz vége (október–november) és tél eleje fele szezonális. A jégcsapretek egész évben kapható, de leginkább a téli időszakra jellemző.

hogyan tároljam

Zöldje nélkül, a hűtőszekrény zöldséges rekeszében 1 hétig is eláll.

100g Retek

fehérjetartalom

0.68 g

zsírtartalom

0.097 g

szénhidráttartalom

3.4 g

víztartalom

95.27 g

gramm retek?

Top ásványi anyagok

Nátrium

39 mg

Kalcium

25 mg

Foszfor

20 mg

Magnézium

10 mg

Top vitaminok

B6 vitamin

0.071 g

C vitamin

14.8 mg

Kolin

6.5 mg

Niacin - B3 vitamin

0.254 mg


Tápanyagtartalom / 100 gramm

fehérje

0.68 g

Zsír

telített zsírsav

0.032 g

egyszeresen telített zsírsav

0.017 g

többszörösen telített zsírsav

0.048 g

ásványi anyagok

Kalcium

25 mg

Vas

0.34 mg

Magnézium

10 mg

Foszfor

20 mg

Nátrium

39 mg

Cink

0.28 mg

Réz

0.05 mg

Mangán

0.069 mg

Szelén

0.6 µg

szénhidrát

rost

1.6 g

cukor

1.86 g

víz

95.27 g

vitaminok

Tiamin - B1 vitamin

0.012 mg

Riboflavin - B2 vitamin

0.039 mg

Niacin - B3 vitamin

0.254 mg

Pantoténsav - B5 vitamin

0.165 mg

Folát

25 µg

Kolin

6.5 mg

Béta-karotin

4 µg

Lutein+zeaxantin

10 µg

K vitamin

1.3 µg

C vitamin

14.8 mg

B6 vitamin

0.071 g

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...