Méz

Méz

Leírás

Méz – receptek, leírás, tippek

A méz alapanyagát, a virágport a méhek gyűjtik a virágok nektárjából. Az emberiség ősidők óta ismeri és fogyasztja ezt a természetes édesítőszert értékes tulajdonságai miatt. Az iparszerű cukorgyártás megkezdéséig hosszú időn keresztül a méz volt az egyedüli édesítőszer. A virágtól függően a méz lehet folyékonyabb és sűrűbb, világosabb és sötétebb. Általános szabályként elmondható, hogy sötétebb színű mézhez intenzívebb íz párosul (a minőségi, nem hamisított mézek esetében).

A méz elsősorban glükóz és fruktóz, a benne lévő víz mennyisége 17-20 százalék körüli. Sokféle méz létezik, például akácméz, hársméz, repceméz, selyemfűméz, gesztenyeméz vagy vegyes virágméz.

Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:

Mi az a méz?

A méz egy természetes, édes anyag, amelyet méhek állítanak elő virágnektárból vagy növényi nedvekből. A nektárt a méhek enzimjeikkel lebontják, majd a kaptárban tárolják, ahol szellőztetve csökkentik annak víztartalmát, így jön létre a sűrű állagú méz. A méz különböző típusai az alapanyagként szolgáló növényektől függnek, például akácméz, hársméz, repceméz stb.

Hogyan vásároljuk?

Méz vásárlásakor figyeljünk arra, hogy 100%-ban természetes, eredeti, adalékanyagoktól mentes terméket válasszunk, lehetőleg helyi termelőktől, hogy biztosak lehessünk a minőségében. Nézzük meg a címkét: kerüljük a cukorsziruppal hamisított vagy erősen feldolgozott mézeket, és ellenőrizzük az összetételt, illetve a származási helyet. A méz állaga és színe is árulkodó lehet. Ha specifikus célra vásároljuk, például gyógyászati célokra, válasszunk nyers, szűretlen mézet, amely több tápanyagot tartalmaz. A mézet hűvös, száraz helyen kell tárolni. Kristályosodás előfordulhat, de ez természetes folyamat, és nem rontja a minőségét.

Mire jó a méz?

A méznek antibakteriális hatása van, emellett külsőleg alkalmazva segíti a fertőtlenítést és a sebgyógyulást. Antioxidánsai támogatják a szervezetet. Természetes gyógymód gyulladáscsökkentő tulajdonságai révén. Bár a méz nem kiemelkedő vitaminforrás, természetes antioxidánsai és ásványi anyagai (például kálium, kalcium, magnézium) miatt értékes kiegészítő lehet az étrendben.

A méz alkalmas italok, sütemények, salátaöntetek édesítésére, illetve a szépségápolásban bőrpuhító és hidratáló maszkok alapanyagaként is használják.

Mi készülhet a mézből?

készülhet belőle grízes-mézes, fetás káposztasalátával töltött sült édesburgonya, savanyú káposztás csirkecomb, húsimádó rablóhús, egyszerű sütőtökkrémleves, hasselback burgonya, avagy a svéd burgonya, csirkés tésztasaláta, fügés-diós baklava és pisztáciás-krémsajtos french toast.

Még több mézes receptért görgess lejjebb!

Mikor vegyem

Mézet az év bármely időszakában tudunk vásárolni piacon termelőktől, szuper- és hipermarketekben, illetve bioboltokban.

hogyan tároljam

A mézet hűvös, száraz helyen kell tárolni. Kristályosodás előfordulhat, de ez természetes folyamat, és nem rontja a minőségét.

100g Méz

fehérjetartalom

0.3 g

zsírtartalom

0 g

szénhidráttartalom

82.4 g

víztartalom

17.1 g

gramm méz?

Top ásványi anyagok

Kalcium

6 mg

Foszfor

4 mg

Nátrium

4 mg

Magnézium

2 mg

Top vitaminok

B6 vitamin

0.024 g

Kolin

2.2 mg

C vitamin

0.5 mg

Niacin - B3 vitamin

0.121 mg


Tápanyagtartalom / 100 gramm

fehérje

0.3 g

Zsír

ásványi anyagok

Kalcium

6 mg

Vas

0.42 mg

Magnézium

2 mg

Foszfor

4 mg

Nátrium

4 mg

Cink

0.22 mg

Réz

0.036 mg

Mangán

0.08 mg

Szelén

0.8 µg

szénhidrát

rost

0.2 g

cukor

82.12 g

víz

17.1 g

vitaminok

Riboflavin - B2 vitamin

0.038 mg

Niacin - B3 vitamin

0.121 mg

Pantoténsav - B5 vitamin

0.068 mg

Folát

2 µg

Kolin

2.2 mg

C vitamin

0.5 mg

B6 vitamin

0.024 g

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...