Görögdinnye

Görögdinnye

Leírás

Görögdinnye – receptek, leírás, tippek

A görögdinnye a tökfélékhez tartozó növény illetve gyümölcs, formáját tekintve lehet gömbölyű vagy hosszúkás, héjának színe jellemzősen sötét vagy világos zöld vagy zöldes-sárgás csíkos, húsa piros vagy ritkábban sárga.

A görögdinnye az egyik legnagyobb termőterülettel rendelkező egynyári növény, és már a  10. században megtermett Kínában, mely ma is a világ legjelentősebb görögdinnye-termesztője.

Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:

Mi az a görögdinnye?

A görögdinnye (Citrullus lanatus) a tökfélék vagy más néven kabakosok családjába tartozó, Afrika déli részéről származó növényfaj, illetve a növény termésének a neve. Sokan gyümölcsnek tartják, de hivatalosan zöldségnek számít.

A görögdinnye Afrika déli részéről származik, onnan terjedt el Kínába, majd Európába. David Livingstone, a híres Afrika-kutató úgy írja le a görögdinnyét, hogy a Kalahári-sivatagban rengeteg található belőle, vélhetően innen származik, és itt szabadon nő. A legkorábbi feljegyzett görögdinnyeszüret nagyjából 5000 évvel ezelőtt Egyiptomban történt, hieroglifával is megörökítették. A növényt gyakran helyezték fáraók sírkamrájába élelemként a túlvilágra. Firenzében minden év augusztusának tizedik napján dinnyeorgiát csapnak az olaszok a szakácsok védőszentje, San Lorenzo tiszteletére.

Hogyan vásároljuk?

A nyár közepén szezonális, bár egy ideje már év közben is kapni néhány helyen, akár mini vagy mag nélküli formában is. Mindenkinek más a módszere a legfinomabb görögdinnye kiválasztására, egyesek szerint kopogtatni kell, és ha kong, akkor az igazi, mások a rajta levő foltokat vizsgálják, de ha biztosra szeretnénk menni, lékeltessük meg.

Mire jó a görögdinnye?

Elsősorban kálium, nátrium, kalcium, vas és foszfor található benne, illetve A-vitamin-tartalma is kimagasló. A kedvező hatás különösen akkor érvényesül, ha nagyobb mennyiségben fogyasztjuk. Jó ízületi gyulladások kezelésére, gyorsítja az egyes betegségekből való lábadozást, mert minden olyan vitamin és ásványi anyag megtalálható benne, amely segít felépülni hosszabb betegségek után. Táplálkozási érteke a könnyű emészthetőségében, a gyomor- és bélműködést serkentő, valamint vízhajtó hatásában rejlik. Fontos a dinnyék élelmirost-tartalma is, mely elősegíti a vastagbél működését, az emésztést.

Főleg hűsítő hatása, finom íze és cukortartalma miatt szeretjük, de a benne lévő vitaminok is jelentősek. Víztartalma 90-95%, így fogyasztásával a szervezetbe jutó víz a veseműködést előnyösen befolyásolja, ami nyáron különösen előnyös. Régebben vizelethajtó tulajdonsága miatt gyógynövényként is számon tartották. Mivel a tökfélékhez tartozik, zöldségfélének minősül. Igen magas a cukortartalma.

Főként jól behűtve, önmagában fogyasztjuk, de készülhet belőle bólé, sós és édes gyümölcssaláta, gyümölcsleves, fagyi, jégkrém is.

Mi készülhet a görögdinnyéből?

Lehet belőle görögdinnyés sajtnyárs, görögdinnyés limonádé, görög gyümölcsleves narancslével, kecskesajtos görögdinnye-saláta pisztáciával, szójaszószban marinált lazacsaláta, csirkés bulgursaláta, fetás dinnyesaláta mentával, tortillakosárkák halfilével és dinnyesalsával, málnás görögdinnyesorbet, pezsgős dinnyekoktél vagy cukormentes, citrusos görögdinnyejégkrém is!

Még több görögdinnyés receptért görgess lejjebb!

Mikor vegyem

Nyáron szezonális. Az élelmiszerboltokban, a zöldségeseknél, a piacokon és az útmenti árusoknál egyaránt megtaláljuk.

hogyan tároljam

Ha megkezdtük, lefóliázva, hűtőszekrényben, pár napig. Egészben sokáig eláll hűtőben vagy hűvös, sötét kamrában.

100g Görögdinnye

fehérjetartalom

0.61 g

zsírtartalom

0.103 g

szénhidráttartalom

7.55 g

víztartalom

91.45 g

gramm görögdinnye?

Top ásványi anyagok

Foszfor

11 mg

Magnézium

10 mg

Kalcium

7 mg

Nátrium

1 mg

Top vitaminok

B6 vitamin

0.045 g

C vitamin

8.1 mg

Likopin

4532 µg

Kolin

4.1 mg


Tápanyagtartalom / 100 gramm

fehérje

0.61 g

Zsír

telített zsírsav

0.016 g

egyszeresen telített zsírsav

0.037 g

többszörösen telített zsírsav

0.05 g

ásványi anyagok

Kalcium

7 mg

Vas

0.24 mg

Magnézium

10 mg

Foszfor

11 mg

Nátrium

1 mg

Cink

0.1 mg

Réz

0.042 mg

Mangán

0.038 mg

Szelén

0.4 µg

szénhidrát

rost

0.4 g

cukor

6.2 g

víz

91.45 g

vitaminok

Tiamin - B1 vitamin

0.033 mg

Riboflavin - B2 vitamin

0.021 mg

Niacin - B3 vitamin

0.178 mg

Pantoténsav - B5 vitamin

0.221 mg

Folát

3 µg

Kolin

4.1 mg

Béta-karotin

303 µg

Béta-kriptoxantin

78 µg

Likopin

4532 µg

Lutein+zeaxantin

8 µg

E vitamin

0.05 mg

K vitamin

0.1 µg

A vitamin

28 µg

C vitamin

8.1 mg

B6 vitamin

0.045 g

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...