Fekete retek
Leírás
Fekete retek – receptek, leírás, tippek
A fekete retek Ázsia területéről származik, sőt, már az ókori Egyiptom papjai is gyógyászati célú olajat készítettek magjából. Az őszi és a téli (fekete) retek a legnagyobb gumójú, és télen is jól tárolható. Ez a gyökérzöldség nemcsak tápértékéről, de még inkább gyógyhatásáról híres.
A fekete retek (latin neve: Raphanus sativus var. niger) egy tápanyagban gazdag gyökérzöldség, amelyet évszázadok óta használnak mind élelmiszerként, mind gyógyászati célokra. Erős, kissé csípős íze van, de számtalan egészségügyi előnye van.
Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:
Mi az a fekete retek?
A fekete retek egy sokoldalúan felhasználható alapanyag a konyhában, másrészről kiváló gyógynövény. A fekete retket savanyítva, nyersen, főzve vagy sütve, de levét is fogyasztják, gyakran mézzel összekeverve. A téli hónapok zöldsége, ezért különösen jól jön a vitaminszegény időszakban számos jótékony hatása miatt.
Hogyan vásároljuk?
Fekete retket az őszi és téli hónapokban kapni, elsősorban piacon és zöldségárusoknál, de olykor megtalálható szuper- és hipermarketek kínálatában is. Nagyobb mennyiséget is lehet vásárolni, ha biztosítani tudjuk a megfelelő tárolását. Hűvös, száraz helyen, például hűtőszekrényben tárolva több hétig is eláll. Fontos, hogy a héját sértetlenül hagyjuk, mert az segít megőrizni a frissességét.
Mire jó a fekete retek?
A fekete retek illóolajban, C-vitaminban, káliumban, vasban és foszforban gazdag. Antioxidánstartalma magas. A népi gyógyászatban epe- és májtisztító hatású szerként közismert, de ugyancsak jó rekedtség, köhögés, megfázásos betegségek ellen. A vörös- és fokhagymához hasonlóan a fekete retek is baktérium- és vírusölő hatású, immunerősítő szer: ha a félbevágott retek alján talpat vágunk, majd közepét kivájjuk, és mézet töltünk bele, fóliába csomagoljuk, és 24 órára hűtőszekrénybe állítjuk, ezalatt az idő alatt a méz átveszi a retek ízét és vitamintartalmát, melyet az üregből elfogyaszthatunk. Reteklevet üres gyomorra semmiképpen nem tanácsos inni. Gyomorhurut (gastritis), gyomorfekély, epekő, valamint az epeutak elzáródása esetén nem ajánlatos a retekfélék fogyasztása, különösen a fekete retek kerülendő.
A fekete retek serkenti az epe termelését és a máj működését, valamint a méregtelenítést. Rostban gazdag, segíthet a székrekedés enyhítésében és az emésztőrendszer tisztításában. Hagyományosan légúti fertőzések és köhögés kezelésére használják. A benne található vegyületek segíthetnek csökkenteni a rossz LDL-koleszterin szintjét.
Még több fekete retekkel készült receptért görgess lejjebb!
Mikor vegyem
Leginkább a téli, vitaminszegény hónapokban találkozhatunk vele. Zsenge változatban - ahogy a többi retekfélénél is - nemcsak a gyökerét, de a leveleit is fogyaszthatjuk.
hogyan tároljam
Hűvös, száraz helyen, például hűtőszekrényben tárolva több hétig is eláll. Fontos, hogy a héját sértetlenül hagyjuk, mert az segít megőrizni a frissességét.
100g Fekete retek
fehérjetartalom
0.68 g
zsírtartalom
0.097 g
szénhidráttartalom
3.4 g
víztartalom
95.27 g
Top ásványi anyagok
Nátrium
39 mg
Kalcium
25 mg
Foszfor
20 mg
Magnézium
10 mg
Top vitaminok
B6 vitamin
0.071 g
C vitamin
14.8 mg
Kolin
6.5 mg
Niacin - B3 vitamin
0.254 mg
Tápanyagtartalom / 100 gramm
fehérje
0.68 g
Zsír
telített zsírsav
0.032 g
egyszeresen telített zsírsav
0.017 g
többszörösen telített zsírsav
0.048 g
ásványi anyagok
Kalcium
25 mg
Vas
0.34 mg
Magnézium
10 mg
Foszfor
20 mg
Nátrium
39 mg
Cink
0.28 mg
Réz
0.05 mg
Mangán
0.069 mg
Szelén
0.6 µg
szénhidrát
rost
1.6 g
cukor
1.86 g
víz
95.27 g
vitaminok
Tiamin - B1 vitamin
0.012 mg
Riboflavin - B2 vitamin
0.039 mg
Niacin - B3 vitamin
0.254 mg
Pantoténsav - B5 vitamin
0.165 mg
Folát
25 µg
Kolin
6.5 mg
Béta-karotin
4 µg
Lutein+zeaxantin
10 µg
K vitamin
1.3 µg
C vitamin
14.8 mg
B6 vitamin
0.071 g