Ananász

Ananász

Leírás

Ananász – receptek, leírás, tippek

Ananászt nemcsak frissen szeletelve érdemes fogyasztani, a gyümölcs megerjesztett levéből bor vagy likőr is készíthető, de eltehetjük befőttként, szirupként, tálalhatjuk szárnyas húsok mellé köretként, vagy akár krémlevest is főzhetünk belőle.

Az ananászt Indiában nem meglepő módon orvosságnak is használják, hiszen egy igazi szupergyümölcs: gazdag C-vitaminban, tartalmaz bromelint, amely képes segíteni a fehérjék emésztését, segíthet az ízületi gyulladásban, rostban gazdag, javíthatja a csontok egészségét, erősíti az immunrendszert, tele van antioxidánsokkal, ráadásul elismerten zsírégető hatású. 

Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:

Mi az az ananász?

Az ananász, latin nevén Ananas comosus egy trópusi gyümölcs, trópusi és szubtrópusi területeken termesztik, az egyik legnépszerűbb egzotikus gyümölcs. Henger alakú, külső héja kemény és pikkelyes, a gyümölcs tetején zöld leveles pálma található, húsa sárga vagy aranysárga, lédús, íze pedig édes-savanykás. A közepén szálkás, keményebb rész található, amit fogyasztás előtt ki kell vágni, mivel ez a része sem fogyasztható. Többezer éve ismerik, fogyasztják, őshazája Dél-Amerika és Közép-Amerika, azon belül Brazília, Paraguay és Argentina. 

Hogyan hámozzam meg az ananászt?

Nehéz küzdelemnek tűnhet megszabadítani az ananászt a héjától, azonban egyáltalán nem olyan bonyolult művelet: először vágjuk le a koronáját, pár centivel a levelek alatt, majd az alját is, hogy könnyen le tudjuk támasztani egy deszkára. Ezután az éles késünkkel könnyedén le tudjuk vágni szeletenként a magvakkal teli héjat. Ha nem sikerült elsőre tökéletesen megtisztítani, még tudjuk utólag kozmetikázni egy kisebb kés segítségével. 

Hogyan vásároljuk?

Nem utóérő gyümölcs, így vásárlásakor figyeljünk arra, hogy friss, enyhén édeskés illatú legyen, levelei zöldek, a szélük ne legyen elszáradva, ne sárguljon, tapintásra legyen feszes, színe pedig zöldes-sárgás átmenetű. Befőttes, konzerves verziója is elérhető a polcokon, de rostos gyümölcslé formájában is kedvelt.

Mi készülhet ananászból?

Az ananász nemcsak hogy szuperegészséges és nagyon finom gyümölcs, de számos izgalmas fogás hozzávalója lehet, például egy hawaii répatortának, fűszeres ananászchutneynak, kéksajtos Hawaii pizzának, kínai édes-savanyú csirkének, teriyaki sasliknak, leveles ananászkarikának vagy egy flirtini koktélnak

Még több ananászos receptért görgess lejjebb!

Mikor vegyem

Az ananásznak nincs kifejezett szezonja, a trópusi éghajlatokon egész évben terem, és mivel egész évben exportálják is különböző országokba, így szezontól függetlenül elérhető a boltokban.

hogyan tároljam

Vásárlás után fogyasszuk el minél hamarabb, mivel a gyümölcs hamar veszít az ízéből és frissességéből. Legideálisabb, ha azonnal felhasználjuk, de legfeljebb két napig tároljuk szobahőmérsékleten. Ha ennél tovább szeretnénk tárolni, akkor szabadítsuk meg a héjától, vágjuk ki a fás közepét, kockázzuk fel, és tegyük egy légmentesen záródó dobozba, öntsük rá a levét, majd rakjuk a hűtőbe, így akár 5-7 napig is fogyasztható marad.

100g Ananász

fehérjetartalom

0.54 g

zsírtartalom

0.062 g

szénhidráttartalom

13.12 g

víztartalom

86 g

gramm ananász?

Top ásványi anyagok

Kalcium

13 mg

Magnézium

12 mg

Foszfor

8 mg

Nátrium

1 mg

Top vitaminok

B6 vitamin

0.112 g

C vitamin

47.8 mg

Kolin

5.5 mg

Niacin - B3 vitamin

0.5 mg


Tápanyagtartalom / 100 gramm

fehérje

0.54 g

Zsír

telített zsírsav

0.009 g

egyszeresen telített zsírsav

0.013 g

többszörösen telített zsírsav

0.04 g

ásványi anyagok

Kalcium

13 mg

Vas

0.29 mg

Magnézium

12 mg

Foszfor

8 mg

Nátrium

1 mg

Cink

0.12 mg

Réz

0.11 mg

Mangán

0.927 mg

Szelén

0.1 µg

szénhidrát

rost

1.4 g

cukor

9.85 g

víz

86 g

vitaminok

Tiamin - B1 vitamin

0.079 mg

Riboflavin - B2 vitamin

0.032 mg

Niacin - B3 vitamin

0.5 mg

Pantoténsav - B5 vitamin

0.213 mg

Folát

18 µg

Kolin

5.5 mg

Béta-karotin

35 µg

E vitamin

0.02 mg

K vitamin

0.7 µg

A vitamin

3 µg

C vitamin

47.8 mg

B6 vitamin

0.112 g

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...