Akácméz
Leírás
Akácméz – receptek, leírás, tippek
Az akácméz az egyik legkedveltebb és legkeresettebb mézfajta, amelyet a fehér akác (Robinia pseudoacacia) virágainak nektárjából készítenek a szorgos méhek. Az akácméz különlegessége az áttetsző, világos színe és lágy, enyhén virágos ízvilága, amely szinte mindenki számára vonzó. Alacsonyabb szőlőcukor-tartalma miatt sokáig folyékony marad, és ritkán kristályosodik.
Az akácméz, ez az aranyló természetes édesítőszer nemcsak finom, hanem számos jótékony hatással is bír. A gasztronómiában sokoldalúan felhasználható: tökéletes tea édesítésére, sütemények ízesítésére vagy akár húsételekhez is.
Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:
Mi az az akácméz?
Az akácméz a méz azon fajtája, amelyet az akácvirág nektárjából állítanak elő. Az akácvirágzás általában májusban és június elején történik, így ez az időszak a mézgyűjtés csúcspontja. Az akácmézet a világ számos részén termesztik, de különösen híres a magyar akácméz, amelyet az ország védett akácos területein gyűjtenek.
Különleges tulajdonsága, hogy sokáig folyékony marad, köszönhetően magas fruktóztartalmának, és íze kevésbé karakteres, mint a sötétebb mézeké, például a hársmézé vagy a gesztenyemézé. Ezért az akácméz különösen népszerű azok körében, akik lágyabb ízeket keresnek.
Hogyan vásároljuk?
Az akácmézet érdemes közvetlenül méhészektől vagy megbízható helyekről beszerezni, hogy biztosak lehessünk a minőségében. Vásárláskor figyeljünk a színére és állagára: az akácméz világos, szinte áttetsző, és folyékony állapotban marad hosszú ideig.
Kerüljük a mesterségesen hígított vagy vegyes mézeket, amelyek kevesebb akácmézet tartalmaznak. A minőségi akácméz általában kissé drágább, de az íz és a jótékony hatások bőségesen kárpótolnak.
Mire jó az akácméz?
Az akácméz nemcsak finom, hanem egészséges is. Magas fruktóztartalma miatt könnyen emészthető, és nem terheli meg a gyomrot. Antibakteriális hatású, ezért gyakran alkalmazzák torokfájás, köhögés vagy megfázás esetén. Segíti a gyomor- és bélrendszeri problémák enyhítését, és alvászavarok esetén is nyugtató hatású.
Természetes édesítőszerként a cukor egészségesebb alternatívája, mivel alacsonyabb a glikémiás indexe. Emellett antioxidánsokban gazdag, amelyek segítenek a szervezetet védeni a szabad gyököktől.
Mi készülhet akácmézből?
Az akácméz sokféle étel és ital tökéletes kiegészítője:
Italok: Tökéletes tea, kávé vagy limonádé édesítésére, mivel nem nyomja el az italok természetes ízét. Hideg téli estéken egy kanál akácméz forró tejben vagy gyógyteában nyugtató hatású.
Reggelik: Jól illik joghurthoz, müzlihez vagy zabkásához. Kenyérre kenve, vajjal és friss gyümölcsökkel reggeli csemege lehet.
Sütemények és desszertek: Mézes, kevert süteményekhez, diós szeletekhez vagy akár madártejhez is adható, de pitékhez is tökéletes, ahogyan aprósütikhez is.
Húsételek: Egyedi ízt kölcsönöz a csirke- vagy sertéshúsból készült ételeknek, különösen grillpácokban vagy mázakban használva. A mézes-mustáros dresszingek és mázak egyik fő alapanyaga.
Még több akácmézes receptért görgess lejjebb!
Mikor vegyem
Az akácméz szezonja május és június között van, de az üveges változatok egész évben elérhetők. Vásárlás előtt ellenőrizzük a származási helyet, és részesítsük előnyben a helyi termelőket.
hogyan tároljam
Az akácmézet száraz, hűvös helyen tároljuk, de hűtést nem igényel.
100g Akácméz
fehérjetartalom
0.3 g
zsírtartalom
0 g
szénhidráttartalom
82.4 g
víztartalom
17.1 g
Top ásványi anyagok
Kalcium
6 mg
Foszfor
4 mg
Nátrium
4 mg
Magnézium
2 mg
Top vitaminok
B6 vitamin
0.024 g
Kolin
2.2 mg
C vitamin
0.5 mg
Niacin - B3 vitamin
0.121 mg
Tápanyagtartalom / 100 gramm
fehérje
0.3 g
Zsír
ásványi anyagok
Kalcium
6 mg
Vas
0.42 mg
Magnézium
2 mg
Foszfor
4 mg
Nátrium
4 mg
Cink
0.22 mg
Réz
0.036 mg
Mangán
0.08 mg
Szelén
0.8 µg
szénhidrát
rost
0.2 g
cukor
82.12 g
víz
17.1 g
vitaminok
Riboflavin - B2 vitamin
0.038 mg
Niacin - B3 vitamin
0.121 mg
Pantoténsav - B5 vitamin
0.068 mg
Folát
2 µg
Kolin
2.2 mg
C vitamin
0.5 mg
B6 vitamin
0.024 g