A kínai holdújév, vagy más néven tavaszünnep mindig január 21. és február 21. közé esik. 2022-ben február 1-jén kezdődik, és magával hozza a Tigris évét. Az ünnepet legalább olyan heves várakozás előzi meg Ázsiában, mint nálunk a karácsonyt. A kéthetes időszakot családi étkezésekkel és sárkányos karnevállal ünneplik. Az újév első estéjén az ősök tiszteletére főznek vacsorát, amely kapcsolatot teremt a nemzedékek között. A nagycsaládok tagjai összegyűlnek, és megajándékozzák egymást, elbúcsúztatják az óévet, és biztosítják a szerencsét az új évre. A hagyományos fogások természetesen régiónként változnak.
Az ételek szimbolikája a holdújévben
Sok ételnek megvan a maga szimbolikája: a zöld színű ételek (például a hínár, a zöldbab vagy a spenót) a pénzt és a boldogulást jelentik, a mandarin szó kínaiul a szerencsét, a narancs a jólétet, a póréhagyma az örökkévalóságot, a bambusz a kitartást és előrelépést, a lótusz pedig az áldást jelképezi – írja a falatozz.hu.
Tavaszi tekercs, tésztabatyu, kacsa, hal
Ilyenkor rengeteg családban sült tavaszi tekercset készítenek, mely a tavaszvárásról kapta a nevét.
Asztalra kerül még valami egyben sült étel is, például kacsa vagy hal, amely a teljességet és harmóniát jelképezi, mellette a köretként felszolgált hosszú, vágatlan rizstészta pedig a hosszú életet.
Igen népszerű ezeken kívül a töltött tésztabatyu, azaz a jiao-zi. Az elnevezés a „csere” szóra utal, azaz a régi és az új év közötti váltásra.
Válogassatok kínai receptjeink közül:
Csatlakozzatok ti is a Nosalty közösségéhez, töltsétek fel receptjeiteket, és inspiráljátok egymást az év minden napján!