Számomra az eper megjelenése a piacokon jelzi a nyár megállíthatatlan közeledését. Ilyenkor már nehezen bírom kivárni, hogy az ára alacsonyabb legyen, napi szinten vásárolom, kisfiaim percek alatt befalják. Lédús, édes, és rendkívül változatosan felhasználható.
Szezonja sajnos nagyon rövid, de ha jót akarunk magunknak, és a hideg őszi, téli napokon is szeretnénk egy falat tavaszt, készítsünk belőle lekvárt vagy szörpöt, de kisebb adagokban akár le is fagyaszthatjuk a pürésített epret, amelyet a későbbiekben sütemények krémjébe, joghurtunkba, reggeli turmixunkba keverhetünk.
Tápértéke
10 dkg eper mindössze 32 kalória, szénhidráttartalma 8 g. Ez utóbbi gyümölcscukor-tartalmából fakadó, gyorsan felszívódó szénhidrát, ha cukorbetegséggel vagy inzulinrezisztenciával élünk, akkor kísérjük magas rosttartalmú élelmiszerrel, pl. korpás keksszel, mondjuk uzsonnára natúr joghurttal kikeverve.
Az eperről általában nem ismert, hogy C-vitamintartalma magasabb a citroménál, ráadásul jóval nagyobb mennyiségben is fogyasztjuk, ha egyszer nekiülünk. Egy tál (30 dkg) eperrel a napi C-vitamin-szükségletünk több mint kétszeresét biztosíthatjuk. De ne ijedjünk meg, túladagolni nem fogjuk, szervezetünk a C-vitamint nem raktározza el, hanem a kiválasztás során megválik a feleslegtől, dohányosoknak, várandós és szoptató kismamáknak, sportolóknak pedig direkt jól jön ez a többlet.
Mennyei íze mellett fogyasszuk folsavtartalma miatt is, készítsünk belőle reggelire gyümölcsjoghurtot (görög joghurttal még krémesebb! - nálunk most otthon éppen ez a sztár), keverjük müzlinkbe.
Hétvégére pedig süssünk belőle sütit! Nálunk a harmadik recept lesz a menün. Most nem nézzük a kalóriákat.