Sütőtök

Sütőtök

Leírás

Sütőtök – receptek, leírás, tippek

A sütőtök A XVI. század óta ismert és termesztett növény Magyarországon. Jelentős karotin- és C-vitamin-tartalma, antioxidánsai miatt is kedvelt őszi-téli csemege, a krémlevesek legszeretettebb alapanyaga.

A sütőtök, csak úgy, mint a kukorica és a burgonya, Amerika felfedezése után került Európába, őshazája Közép-és Dél-Amerika trópusi része. Az inkák, a maják és az aztékok jellegzetes alapanyagai közé tarozott, és Európában is hamar népszerűvé vált.

Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:

Mi az a sütőtök?

A sütőtök egy relatíve olcsó tökféle, könnyen hozzá lehet jutni, és számtalan jótékony tulajdonságával támogatja az egészséget. Igazi őszi-téli vitaminbomba, sok benne az A-vitamin, a C-, E-vitamin, és magas a vas-, magnézium-, cink- és bétakarotin-tartalma. 

C-vitamin-tartalmával csökkentheti a magas vérnyomást, káliumtartalma segít normális értéktartományban tartani, az A-vitamin pedig a szív, tüdő, a szem és vese barátja.

Egy szelet (~200 g) sütőtökkel a napi bétakarotin-szükségletünk közel másfélszeresét tudjuk biztosítani. Ez az antioxidáns hatású mikrotápanyag az A-vitamin elővitaminja, mely a szervezetünkben alakul vitaminná, és többek közt a szemünk egészségének megőrzésében is segít.

Tipp: a béta-karotin zsiradékkal kombinálva hatékony igazán, ezért a kevés növényi olajjal készült sütőtökös ételeket különösen ajánljuk! 

Még az inzulinrezisztens étrendbe is beleilleszthető, mert 10 dkg sütőtök szénhidráttartalma kb. 12 g. Fogyaszthatjuk uzsonnára sütve, de készíthetünk belőle isteni krémlevest is.

Kisebb kockákra vágva, fűszerekkel sütőben megsütve pedig különleges, őszi salátáink alapja lehet, akár önálló fogásként, akár köretként. Édeskés ízét jól kompenzálhatjuk pl. gyömbérrel, római köménnyel, chilivel.

A sütőtök élelmi rostban is gazdag, így az emésztés és a bélflóra támogatója. Gyomorbarát és alakbarát is, hiszen csak 100 grammjában összesen 45-50 kcal van.

Hogyan vásároljuk?

Keressük a feszes héjú sütőtököket a szezonjukban, ősszel és télen, egészen tavaszig, és ha lehet, helyi termelőktől vásároljuk a piacokon, zöldségeseknél.

Hogyan készítsük el a sütőtököt?

Szinte mindenki sütve készíti vagy krémlevesként, pedig millió módon felhasználható. Bébiételek, ivólevek is készülnek belőle, mivel kellemesen édeskés ízű. A sült, édeskés sütőtökhöz a méz mellett a télies, melegítő fűszerek illenek, mint a fahéj, szegfűszeg, szegfűbors, gyömbér. A belőle készült krémleveshez jól illik a narancs, csili, szerecsendió, római kömény, koriandermag, curry és gyömbér is. Burgonyapüré helyett sütőtökpüré is készülhet belőle, ez esetben rozmaringgal is lehet ízesíteni. Magja pörkölve finom és egészséges, a tökmagolajat pedig főleg salátákba használhatjuk.

Mi készülhet sütőtökből?

Készüljön belőle gombás sütőtökös gombás gnocchi, tejszínes-sütőtökös csirkeragu, sütőtökös házi rétes, sütheted együtt csirkecombokkal, lehet belőle szaftos sütőtökkenyér, házi sütőtökös zsemle, pihe-puha sütőtökös muffin, pumpkin spice tiramisu pohárban, egyszerű sütőtökkrémes tészta, egyedényes sütőtökös mac and cheese, amerikai palacsinta, szezámmagos rántott sütőtök, őszi saláta, és persze fűszeres sütőtökkrémleves is!

Még több sütőtökös receptért görgess lejjebb!

Mikor vegyem

Ősszel és télen szezonális.

hogyan tároljam

Jól tárolható, az enyhébb fagyot is tűri, fagymentes, hűvös helyen pedig akár tavaszig eltartható.

100g Sütőtök

fehérjetartalom

1 g

zsírtartalom

0.07 g

szénhidráttartalom

11.69 g

víztartalom

86.41 g

gramm sütőtök?

Top ásványi anyagok

Kalcium

48 mg

Magnézium

34 mg

Foszfor

33 mg

Nátrium

4 mg

Top vitaminok

B6 vitamin

0.154 g

C vitamin

21 mg

Béta-karotin

4226 µg

Béta-kriptoxantin

3471 µg


Tápanyagtartalom / 100 gramm

fehérje

1 g

Zsír

telített zsírsav

0.021 g

egyszeresen telített zsírsav

0.007 g

többszörösen telített zsírsav

0.042 g

ásványi anyagok

Kalcium

48 mg

Vas

0.7 mg

Magnézium

34 mg

Foszfor

33 mg

Nátrium

4 mg

Cink

0.15 mg

Réz

0.072 mg

Mangán

0.202 mg

Szelén

0.5 µg

szénhidrát

rost

2 g

cukor

2.2 g

víz

86.41 g

vitaminok

Tiamin - B1 vitamin

0.1 mg

Riboflavin - B2 vitamin

0.02 mg

Niacin - B3 vitamin

1.2 mg

Pantoténsav - B5 vitamin

0.4 mg

Folát

27 µg

Alfa-karotin

834 µg

Béta-karotin

4226 µg

Béta-kriptoxantin

3471 µg

E vitamin

1.44 mg

K vitamin

1.1 µg

A vitamin

532 µg

C vitamin

21 mg

B6 vitamin

0.154 g

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...