Szalonnás rakott krumpli receptje
Saját élményeink nyomán a legegyszerűbb ételeket fogjuk itt most taglalni abból a feltételezésből kiindulva, hogy rántottát sütni azért mindenki tud. Ennek tudatában lépünk egy szintet, jöhetnek az alapételek, melyek egy gyakorlott szakácsnak meg se kottyannak, egy kezdőnek ellenben nagyon fontos tisztában lennie velük.
Élesztő felfuttatása
Ezt is ezerféleképpen magyarázzák a neten - inkább fogadd meg a tanácsunkat, és nem fogsz órákig a nyers tészta mellett strázsálni a csodában és abban bízva, hogy egy-két centit már biztosan emelkedett. A titok abban rejlik, hogy a friss élesztőt kb. fél deci langyos (nem forró!) tejben egy fél teáskanálnyi cukorral kell összekeverni. Ennek szépen fel kell jönnie. A folyadék hőmérsékletével nagyon vigyázz, mert a túl forró tejben tönkremegy az élesztő!
Tej forralása
Az előbb szó esett a tej hevítéséről - fontos megjegyezni, hogy másképpen viselkedik, mint mondjuk a víz, így semmiképpen se állj neki full lángon forralni a tehéntejet! Egyrészt mert kifut, és órákig sikálhatod utána a tűzhelyet, másrészt teljesen leég. Szépen, lassan - ez ilyen.
Burgonyapüré
Itt nagy rizikófaktor nincsen, viszonylag egyértelmű, kézenfekvő instrukciókat kell csak betartani, úgy mint: a burgonyát megfőzni, még melegen áttörni, majd a megfelelő mennyiségű tejjel és vajjal szépen elkeverni. Só, bors, netán szerecsendió is jöhet bele, de zöldfűszereket is pompásan elbír magán, a gyanútlan elfogyasztó pedig úgy fogja érezni, hogy még sosem evett jobb krumplipürét. Halkan jegyezzük meg, hogy tálaláskor egy csepp zsiradék is kerülhet a püré tetejére...hmm, jaj!
Ezeket olvastad már?
Tojásfőzés
Bár ez is viszonylag alap, mégis sokan megszenvednek vele a későbbiekben is. A lényeg: a hűtőből kivett tojást ne dobjuk már lobogó, forró vízbe! Igazából már a főzés elején beletehetjük a vízbe, és amint forrni kezdene, vegyük le a tűzről: ezen idő alatt a fehérje megfő, a sárgája pedig éppen kellemes állagúra változik. Ha megfőtt, dobjuk hideg vízbe a tojásokat, így könnyebb lesz őket megszabadítani a héjuktól.
Tésztafőzés
Vízforralás maximumon, itt nem kell óvatoskodni. Mehet bele a száraztészta, ha már felforrt, vegyük kicsit lejjebb a lángot: tíz perces művelettel elegendő számolni, nem kell szanaszét főzni sem, de aki al dente szereti, előbb leszűrheti a tésztát. Persze akadnak olyanok is, melyeket kevesebb ideig is elég főzni. Só, olaj ne maradjon ki a főzővízből.
Hús tisztítása
Mindig legyen kifejezetten húsozásra szánt vágódeszkád, és ne felejtsd el megtisztítani, azaz eltávolítani, levagdosni a fölösleges zsíros részeket, ínakat és hártyákat a húsról.
Olívaolaj, zsír
Fontos tudnivaló, hogy az olívaolajban nem szabad mondjuk rántott húst sütni, mert igazából maga az olaj is elég, és értelmét veszti a munka, a kész étel pedig nem lesz finom. Próbáld ki a zsírban sütést - alkalomszerűen megengedheted.