Az életmódváltás és a diéta kifejezéseket gyakran összemossuk. Számtalan tippet és praktikát találhatunk arra vonatkozóan, hogy hogyan érdemes nekiállni az étrendünk, napi szokásaink átalakításának, és nem mindig egyértelmű, hogy pontosan milyen időtávra szólnak ezek a változtatások, és mikor fogjuk elérni a kitűzött céljainkat. Ahhoz, hogy tudjuk diétázásra vagy életmódváltásra van szükségünk, fontos megérteni, hogy miben is különbözik egymástól a kettő.
Életmódváltás vs időszakos diéta - 4 szempont, ami segít megkülönböztetni őket
Időszakos változtatások vagy új szokások, amik egy életre szólnak
Ha a cél az, hogy beleférj egy ruhába vagy, hogy egy esemény előtt elérd a “versenysúlyod”, az időszakos fogyókúrák beválhatnak. Ezekkel a diétákkal gyorsan tudunk elérni látványos eredményeket, a gond csak az, hogy a diétázás végeztével az ember visszatér a korábbi szokásaihoz, és a kilók is seperc alatt visszaszaladnak. Ezzel szemben az életmódváltás lényege éppen az, hogy a változtatások nem ideig-óráig, hanem egy életre szólnak.
Drasztikus módszerek vagy fenntarthatóság
A diéták hatékonysága drasztikusságukban rejlik. Azonban minél keményebb egy fogyókúra, hosszú távon annál nehezebb fenntartani azt. Az életmódváltás során nem lehet hirtelen, egyik napról a másikra teljesen leszokni a cukorról és a szénhidrátról. Fontos az apró, de fenntartható szokások kialakítása.
Belefér, hogy hibázunk néha
A diéták gyakran rugalmatlan keretekkel, szigorú szabályokkal dolgoznak. Az ember egy ideig képes betartani azokat, de sokan amint “hibáznak”, rögtön visszatérnek korábbi életmódjukhoz, és kudarcként könyvelik el a történteket. Életmódváltás során fontos megérteni, hogy nincs olyan étrend vagy edzésterv, amit az ember a nap 24 órájában, a hét minden napján be tud tartani. Teljesen rendben van, ha az új szokásaink kialakítása során néha “hibázunk” vagy risszatérünk a régi berögződéseinkhez, a lényeg, hogy konzisztensek legyünk.
Tiltások vagy mértéktartás
A fogyókúrák lényegi eleme az, hogy megvonunk magunktól dolgokat: nincs csoki, nincs evés este hat után, nincs gyorskaja. A teljes megvonás helyett az életmódváltás során érdemes a mértéktartásra törekedni. Nincsenek “rossz” vagy “bűnös” ételek, mindent fogyaszthatunk, a lényeg csak az, hogy mértékkel tegyük.
Még több érdekesség: