Az ok, amiért nem szabadna lefekvés előtt fagyit enni

Ahogy egyre melegszik az idő, egyre többször vágyunk valamilyen hűs finomságra, mindegy, hogy reggeli jeges kávéról vagy esti fagyizásról van szó. Ez utóbbi viszont a hozzáértők szerint közel sem jó gyakorlat.

A fagylalt tökéletes nassolnivaló, és a legtöbb étkezés tökéletes befejezése is, különösen nyáron, amikor még nagyobb szükségünk van a felfrissülésre. Ebben az időszakban az is megeshet, hogy az esti filmezés mellé is fagylaltot választjuk kísérőnek, hiszen a filmekben is mindig így csinálják. Ez viszont nem éppen jó ötlet.

Az ok, amiért nem szabadna lefekvés előtt fagyit enni

Miért kellene kerülni a fagyit lefekvés előtt?

Ha fagyiztunk már valaha „vacsorára”, biztosan észrevettük, hogy nem alszunk utána túl jól, aminek több oka is van.

Egyrészt, ennek a nassolnivalónak igen magas a cukortartalma, ami miatt a vércukorszintünk hirtelen megemelkedik, majd gyorsan le is csökken – ez az ingadozás pedig megzavarja az alvási ciklust. A cukor miatt továbbá hirtelen tele leszünk energiával, ami az agyunkat is aktivizálja, ez pedig épp az ellentéte annak, mint amire szükségünk lenne elalvás előtt. Mindezek miatt nemcsak hogy nehéz lesz álomba merülnünk, de nyugtalan is lehet az éjszakánk, romlik az alvásminőségünk.

De nemcsak a cukortartalom van ránk hatással, hanem a fagyiban található tej is. A tejtermékeket alapvetően nehéz megemészteni, így ha este fogyasztunk fagylaltot, az emésztési problémákkal zavarhatja meg az álmunkat. Tapasztalhatunk puffadást, gázképződést és gyomorégést is, amelyek mint rontják a komfortérzetünket, így nehezebbé teszik a pihenést.

A fagylalt emellett magas kalória- és zsírtartalmú, így a megemésztése hosszabb ideig tarthat. Ha lefekvés előtt eszünk kalóriadús nassolnivalót, az azt jelenti, hogy a szervezetünk keményen fog dolgozni, hogy alvás közben emésszen, ami szintén zavarokhoz vezethet az alvási ciklusban. Így a szervezet természetes éjszakai folyamatai is kibillennek, beleértve a növekedési hormonok felszabadulását és a szervezet regenerációs képességét.

Kellemetlen mellékhatások

Ha tehát gyakran eszünk ilyesmit lefekvés előtt, könnyen tapasztalhatunk alvászavarokat, emésztési kényelmetlenséget, de még a súlygyarapodással is szembe kellhet néznünk. Ezen túlmenően, ha evés után nem sokkal lefekszünk, nagyobb eséllyel alakul ki nálunk a savas reflux, ami kényelmetlenségeket okozhat és tovább zavarhatja az alvást.

Akkor mégis mikor fogyasszuk?

A szakértők azt javasolják, hogy étkezés után legalább két-három órát várjunk, addig semmiképp ne feküdjünk le. Ez már elegendő időt biztosít a szervezetnek az étel megemésztésére, csökkentve a kényelmetlenségek és az alvászavarok kockázatát.

Ha pedig úgy szeretnénk élvezni a kedvenc nyári nassolnivalónkat, hogy közben nem veszélyeztetjük az alvásminőségünket, akkor fogyasszuk ezt inkább délután, például az ebéd lezárásaként! Így a szervezetnek elegendő ideje lesz a cukor és a kalóriák feldolgozására.

Forrásunk volt.


Még több az egészségről:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Címlapról ajánljuk

További cikkek