A száraz január mellett a leggyakoribb, egy hónapra vonatkozó újévi fogadalom a Veganuár betartása – mindegyiknek vannak pozitív hatásai az egészségre. Míg a hosszú távú veganizmussal kapcsolatban bőven akad pro és kontra érv is, rövid távon mindenképpen vannak előnyei az állati eredetű ételek elhagyásának. Lássuk a Veganuár alatt/után tapasztalható pozitív és negatív változásokat:
Javul az ízlelés
Sok vegán tapasztalta, hogy az állati eredetű ételek elhagyása után erősebb lett az ízérzékelése. Ezt a tapasztalatot tudományos kutatás is megerősítette már – nem a veganizmusra vonatkozóan, hanem a vele együtt járó kevesebb zsír, só, cukor és egyéb ételízesítő fogyasztásával kapcsolatban. Mivel az állati eredetű termékek jellemzően telített zsírokat tartalmaznak, ezek elhagyása fokozhatja az ízérzékelést. A változást már néhány hét után is lehet érezni.
Felpörög az anyagcsere és az emésztés
Már ami a gyakoribb székelést jelenti: a nem feldolgozott, természetes alapanyagoból összeálló vegán étrend felturbózhatja a bélműködést, és azt veheted észre, hogy a magas rosttartalom miatt gyakrabban kell vécére járnod. Az állati eredetű ételek mellett sokkal nehezebb a megfelelő mennyiségű rostot bevinni. Ez azzal is együtt jár, hogy a gázképződés is megnő – érdemes erre is számítani.
Súlyvesztés lehet a vége
Minden attól függ, hogyan ettél előtte, de ha gyakrabban fogyasztottál feldolgozott élelmiszereket, könnyen lehet, hogy a vegán étrend hatására fogyni kezdesz. Ha ugyanis kizárod az állati eredetű termékeket, megszabadulsz sok magas zsírtartalmú élelmiszertől is, amiknek fogyasztása súlygyarapodáshoz vezethet.
Helyreáll a bélbaktériumok egyensúlya
Egy, a Frontiers in Nutrition tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint az állati eredetű élelmiszerek, mint a sajt vagy a tojás elhagyása javíthat a bélmikrobiom összetételén. Ennek pedig szerteágazó következményei vannak az emberi egészségre is, a gyomor és a bélrendszer baktériumai ugyanis rengeteg mindenre hatással vannak a szervezetben.
Romolhat a csontsűrűség
A vegetáriánus és vegán étrend egy nagy veszélye a nem megfelelő mennyiségű kalcium és D-vitamin bevitele, ami csontritkuláshoz vezethet. Ezeket a mikrotápanyagokat a legkönnyebben állati eredetű ételekből lehet bevinni, és ha valaki nem figyel oda, a növényi étrend mellett hiány alakulhat ki belőlük – ezért is olyan fontos, hogy a vegán étrendet nagyon pontosan tervezzék meg.
B-12-hiány léphet fel
A B12-vitamin alapvető szerepet játszik az idegszövetek egészségének, az agyműködésnek és a vörösvértestek képződésének támogatásában. Szinte kizárólag állati termékekben, például húsban, tejtermékekben és tojásban található meg, de előfordul az ezzel dúsított vegán élelmiszerekben is, például a növényi italokban. Ha valaki vegán életmódot folytat, akár egy hónapig is, érdemes odafigyelnie a B-12 pótlására.
Még több húsmentes: