Nem nem muszáj elhagynod a kenyeret, ha fogyni szeretnél.
Viszont fontos, hogy a kenyereink, vagy más pékáruink teljes őrlésűek legyenek. Összetevők tekintetében a termék címkéjén többségben szerepeljenek a teljes őrlésű lisztek. Természetesen az egyéni étrendre vonatkozó korlátokról sem szabad megfeledkeznünk, attól hogy teljes őrlésű egy kenyér, még nem ehetünk belőle korlátlanul. Ne felejtsük el lemérni az étrendünknek megfelelő kenyér mennyiségét! Az igazi teljes őrlésű kenyerek, tömöttebbek, jóval kisebbek, mint a megszokott méretű fehér kenyerek, első ránézésre talán kevésnek is tűnnek, cserébe viszont garantáltan laktatóbbak.
Ha elhagyod a kenyeret az étrendedből, akkor általában ez történik:
1. Gyors álfogyás. Igaz, hogy a drasztikus szénhidrát-megszorítás következtében gyors fogyást tapasztalhatunk. Ez azonban csak „álfogyás”, szénhidrátraktáraink ugyanis folyadékot kötnek meg, azaz ha szénhidrátraktárak apadnak, azzal együtt vizet is veszítünk, tehát súlyunk csökken.
Az étrendünk rostszegényebb lesz.
Rosszabb fizikai teljesítmény. Fizikai munka vagy sportteljesítmény alatt izmaink az izmok között lévő szénhidrát raktárakból (glikogén raktárakból) nyerik az energiát. Akkor tudunk ilyen helyzetekben jól teljesíteni, ha szénhidrátraktáraink telve vannak. Vagyis ha fogyasztunk megfelelő mennyiségű, összetett szénhidrátot például teljes őrlésű kenyeret, magas rosttartalmú gabonafélékből készült köreteket (például teljes őrlésű tésztát, bulgurt, árpát), jobban bírjuk a fizikai munkát és a sportot.
Fáradtság, csökkent szellemi teljesítmény. Agyunk elsődleges energiaforrásként szénhidrátot használ fel, naponta 120 g-ot. Azt hiszem, többen is tapasztaltuk már az éhesen gondolkodni sem bírok érzést.
Megváltozik a leheletünk. Amikor szervezetünk nem jut elég szénhidráthoz, más anyagokból állítja elő, ám ezen folyamat melléktermékeként úgynevezett ketontestek keletkeznek, amik jellegzetesen „acetonszagúvá” teszik a leheletünket.