Aprított hagymát gyakran használunk. Ha kisebb porociókban, megfelelő méretűre szeletelve, hőkezelve mélyhűtőbe tesszük, akkor legközelebb csak kiveszünk belőle egy adagot és nincs sírás, nincs hagymaszag a konyhában.
Előkészítés:
Először is, csak egészséges szép hagymát használjunk erre a célra. Amelyik már megbarnult, puha vagy csírakezdemény van a tetején, az nem jó. Ezeket, a hibás részektől megszabadítva, azonnal használjuk fel, vagy ha rothadásnak indultak, szelektáljuk ki őket.
Pucoljuk meg a kiválogatott hagymákat úgy, hogy a héjukon kívül a legkülső rétegüket is szedjük le róluk. Kezdjük a hagyma két végének levágásával a folyamatot. Ha elkészültünk vele, mossuk meg és szárítsuk le a hagymafejeket.
Ha van hagymaszeletelőnk, használjuk, ha nincs, akkor vágódeszkán éles késsel szeleteljük, kockázzuk a hagymát.
Egy nagy lábasban kevés növényi olajon pároljuk a hagymakockákat. Közben forgassuk át többször (főleg, ha egyszerre nagyobb mennyiséggel dolgozunk). Nem kell üvegesre párolni, csak átgőzölni, ez valójában egy hőkezelési eljárás, mely során elpusztulnak az esetleges kórokozók, ugyanakkor a hagyma eltarthatóságának idejét is megnöveljük vele.
A mosogatótálba engedjünk hideg vizet, tehetünk bele jeget is, hogy gyorsítsuk az eseményeket, majd helyezzük bele a párolt hagymakockákkal teli lábast. Így hűtsük le.
Ha elkészült, egy nagy tepsibe fektetett sütőpapíron egyengessük el és hagyjuk száradni, pihenni a hagymát. Innen könnyebb lesz kisebb, jól zárható, kifejezetten mélyhűtésre alkalmas nejlon tasakokba vagy dobozokba porciózni.
Mélyhűtés:
A zacskókat, dobozokat címkézzük fel, írjuk rá mikor kerültek a hűtőbe. Az így mélyhűtött hagymakockák több hónapig, akár fél évig is felhasználhatóak.
Felhasználás:
A következő alkalommal csak kiveszünk egy adag hagymát a hűtőből, pár perccel a felhasználás előtt, rövid időre forró víz alá tesszük, és már használhatjuk is!