Pomelo
Leírás
Pomelo – receptek, leírás, tippek
A pomelo leginkább a grépfrúthoz hasonlítható, de méretét tekintve sokkal nagyobb gyümölcs, húsa szárazabb, viszont az íze sokkal édesebb. Terebélyes, maximum 15 méteres fán terem, neve a maláj “pupulmas” szóból ered, leginkább Vietnámban, Thaiföldön és Tajvanon termesztik. Felhasználás előtt mindig mossuk meg alaposan!
A citrusokra jellemzően a pomelo is magas C-vitamin-tartalmú, de nem elhanyagolható a kalcium- és a káliumtartalma sem, erősíti az immunrendszerünket, jó hatással van a vérnyomásunkra, emésztésünkre, spermidintartalma lassítja az öregedési folyamatokat, ráadásul kalóriaszegény, így ideális választás lehet diétázók számára is.
Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:
Mi az a pomelo?
A pomelo, latin nevén Citrus grandis vagy Citrus maximum, a citrusfélék családjába tartozó egzotikus gyümölcs, évszázadok óta termesztik, őshazája Délkelet-Ázsia. A grapefruit elődje, külsőleg hasonlít is rá, de sokkal nagyobb, édesebb, kevésbé kesernyés és vastagabb héjú. A legnagyobb méretű citrusfélék közé tartozik, átmérője akár 30 centiméter, súlya 2-3 kilogramm is lehet. Héjas gyümölcs, külseje zöldes vagy sárgás, húsa rózsaszínes vagy sárgás, édes, lédús. Termesztése meleg, csapadékos éghajlaton a legideálisabb, az ültetvények leginkább hegyvidéken, völgyekben vagy domboldalakon találhatóak.
Hogyan kell megpucolni a pomelot?
A pomelo megpucolásával könnyen meggyűlhet a bajunk, mivel nagyon vastag és szivacsos héja van. Ehhez a művelethez szükségünk van egy éles késre: vágjuk le a gyümölcs tetejét, hosszanti irányban vagdossuk be pár helyen az óriásgyümölcsöt, majd hámozzuk le a héját. Ha ezzel megvagyunk, akkor a gyümölcs húsát körülvevő fehér, hártyás részt vagdossuk le a késsel, mert ez a része sem fogyasztható. Fontos, hogy a gerezdek közé is vágjunk be két oldalról, mivel az a rész is kesernyés. Ezután már gerezdekre szedhetjük a pomelót, majd utolsó lépésként távolítsuk el róla a belső hártyát.
Hogyan vásároljuk?
Vásárláskor figyeljünk arra, hogy a gyümölcs héja legyen sima, ép és rugalmas, ne legyen túl kemény vagy túl puha, színe legyen zöldes vagy sárgás, és érdemes nehezebb darabot választani.
Mi készülhet pomeloból?
Fogyaszthatjuk magában, akár cukorral vagy mézzel meglocsolva, párosíthatjuk sajtokkal, például kecskesajttal, fetával, mozzarellával vagy camembert-rel, tehetjük salátákba, rakhatjuk húsok mellé, a csirkének kifejezetten jól álll. Leve dzsúzként fogyasztható, de akár koktélok alapja is lehet, héjából pedig készíthetünk lekvárt.
Pomelos receptekért görgess lejjebb!
Mikor vegyem
Szezonja függ attól, hogy hol termesztik, de hazánkban a téli hónapokban szerezhetünk be friss pomelot.
hogyan tároljam
Ha éretlen pomelot vásárolunk, tároljuk szobahőmérsékleten, 5-7 nap alatt eléri a kívánt érettséget. Érett gyümölcs esetén tegyük hűtőbe, ahol 1-2 hétig még frissen tudjuk tartani. Meghámozott, feldarabolt pomelo 2-3 napig tartható frissen, ha fénytől védett, hűvös helyen tároljuk.
100g Pomelo
fehérjetartalom
0.76 g
zsírtartalom
0 g
szénhidráttartalom
9.62 g
víztartalom
89.1 g
Top ásványi anyagok
Foszfor
17 mg
Magnézium
6 mg
Kalcium
4 mg
Nátrium
1 mg
Top vitaminok
C vitamin
61 mg
B6 vitamin
0.036 g
Niacin - B3 vitamin
0.22 mg
Tiamin - B1 vitamin
0.034 mg
Tápanyagtartalom / 100 gramm
fehérje
0.76 g
Zsír
ásványi anyagok
Kalcium
4 mg
Vas
0.11 mg
Magnézium
6 mg
Foszfor
17 mg
Nátrium
1 mg
Cink
0.08 mg
Réz
0.048 mg
Mangán
0.017 mg
szénhidrát
rost
1 g
víz
89.1 g
vitaminok
Tiamin - B1 vitamin
0.034 mg
Riboflavin - B2 vitamin
0.027 mg
Niacin - B3 vitamin
0.22 mg
Béta-kriptoxantin
10 µg
C vitamin
61 mg
B6 vitamin
0.036 g