Naspolya
Leírás
Naspolya – receptek, leírás, tippek
A naspolya a hazánkban is honos, rózsafélék családjába tartozó naspolyafa termése. A gyümölcs kb. 4 cm átmérőjű, barnás színű, utóérő. Ha a fán hagyva egyszer vagy kétszer megcsípi a dér, akkor megpuhul és fogyasztható, de ha szedéskor még kemény, akkor pihentessük kamrában, szalmán, amíg megérik.
A naspolya tápanyagtartalma meglehetősen magas, ráadásul kiváló C-vitamin-forrás az évnek abban a szakában, amikor hazai, friss gyümölcsöt már nem lehet kapni. Általában lekvárfőzésre használják, magas pektintartalma miatt gyümölcszselét is készíthetünk belőle.
Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:
Mi az a napsolya?
A naspolya hazánkban is termő, a rózsafélék családját gyarapító gyümölcs, amit általában november végén tudunk szedni. Európában és Nyugat-Ázsiában őshonos gyümölcsféle. Íze édes-savanykás, enyhén fanyar, és lekvárhoz, gyümölcspüréhez vagy likőrhöz is felhasználható. Már a középkorban is kedvelt gyümölcs volt, gyakran ültették kastélykertekbe és parasztházak udvarába, mivel hosszú életű, és kevés gondozást igényel.
Hogyan vásároljuk?
A naspolya utóérő gyümölcs, ezért szedésekor vagy vásárlásakor még a keményebb, feszes darabokat keressük. November végén és december elején kapjuk a legízletesebb barna gyümölcsöket. Hűvös, száraz helyen tároljuk, de érdemes minél hamarabb elfogyasztani vagy feldolgozni, ha már beérett a gyümölcs. Ha piacon vagy zöldségesnél vásároljuk, kérdezzük meg, milyen fajta, és hogyan érdemes fogyasztani.
Mire jó a napsolya?
A naspolya gazdag rostban, így jótékony hatással van az emésztésre. C-vitamin- és antioxidáns-tartalma erősíti az immunrendszert. Alacsony kalóriatartalma miatt egészséges nassolnivaló. A naspolya táplálja a jótékony bélbaktériumokat, így prebiotikus hatása van. Káliumtartalma segíthet a vérnyomás szabályozásában. Néhány kultúrában a naspolyát nyugtató hatása miatt is fogyasztják.
Íze édes-savanykás, enyhén fanyar, és lekvárhoz, gyümölcspüréhez vagy likőrhöz is felhasználható. Frissen ritkán fogyasztják, inkább feldolgozva érdemes felhasználni.
Mi készülhet a naspolyából?
Készülhet belőle gőzölt naspolyás puding, naspolyás pite törökmogyoróval, sima naspolyás pite, naspolyalekvár, de éretten, magában fogyasztva is remek csemege.
Még több naspolyás receptért görgess lejjebb!
Mikor vegyem
November végén, december elején van szezonja.
hogyan tároljam
Száraz, hűvös helyen tartsuk a naspolyát, de érdemes minél előbb fogyasztani vagy feldogozni.
100g Naspolya
fehérjetartalom
0.43 g
zsírtartalom
0.139 g
szénhidráttartalom
12.14 g
víztartalom
86.73 g
Top ásványi anyagok
Foszfor
27 mg
Kalcium
16 mg
Magnézium
13 mg
Nátrium
1 mg
Top vitaminok
B6 vitamin
0.1 g
C vitamin
1 mg
Niacin - B3 vitamin
0.18 mg
A vitamin
76 µg
Tápanyagtartalom / 100 gramm
fehérje
0.43 g
Zsír
telített zsírsav
0.04 g
egyszeresen telített zsírsav
0.008 g
többszörösen telített zsírsav
0.091 g
ásványi anyagok
Kalcium
16 mg
Vas
0.28 mg
Magnézium
13 mg
Foszfor
27 mg
Nátrium
1 mg
Cink
0.05 mg
Réz
0.04 mg
Mangán
0.148 mg
Szelén
0.6 µg
szénhidrát
rost
1.7 g
víz
86.73 g
vitaminok
Tiamin - B1 vitamin
0.019 mg
Riboflavin - B2 vitamin
0.024 mg
Niacin - B3 vitamin
0.18 mg
Folát
14 µg
A vitamin
76 µg
C vitamin
1 mg
B6 vitamin
0.1 g