Tojásgyümölcs, törökparadicsom, avagy padlizsán - tölteni, grillezni, rántani, főzeléknek, levesnek, köretnek, főételnek, vegetáriánusoknak vagy éppen húsimádóknak. A padlizsánból készülő ételeknek csak a képzeletünk szabhat határt. De nézzük csak miért is jó, ha rendszeresen fogyasztjuk?
Olvastad már?
Top 13 gyors ebéd ~500 kalóriából
Padlizsán sztori
A padlizsán hazánkba a török hódoltság alatt került, a törökparadicsom elnevezés is abból az időből származik. Európában szinte minden melegebb éghajlatú országban megtalálható termesztett zöldségként és az étlapokon egyaránt. Tojásgyümölcs néven is hallhattunk már róla, ami a német és angol elnevezés szó szerinti fordítása. Ez valószínűleg a fehér, ovális tojásra emlékeztető formáról kapta a nevét, de a piacokon idehaza leginkább a lilás fekete színűvel találkozhatunk.
Vásárláskor a kemény húsú, fényes héjú példányokat válasszuk, mert a túlérett, sokáig tárolt, fényét vesztett padlizsán megkeseredik. Ha mégis így jártunk, akkor sincs minden veszve, mert sózással megszüntethető a keserű íz, bár több helyen kiemelik, hogy nem termesztenek már ízváltozásra hajlamos fajtát.
A padlizsán semleges ízzel rendelkezik, jellemző fűszere a bors, bazsalikom a borsikafű, paradicsommal kombinálva az oregánó. De jó barátságban van a vöröshagymával, a fokhagymával vagy a zöldpetrezselyemmel is. A héját nem minden esetben, de a kocsányát feltétlenül el kell távolítani. Nyersen nem fogyasztható.
Nemzetközi viszonylatban is nagyon kedvelik ezt a zöldséget, gondoljunk csak az erdélyi zakuszkára, a szerb ajvárra de a sorból nem maradhat ki a francia ratatouille, a spanyol escalivada és a görög muszaka sem.
Olvastad már?
Top 11 őszi egytálétel: ~500 kalória/~ 50 g szénhidrát
A padlizsán helye a fogyókúrás étrendben
A zöldségek általánosságban "kötelező" elemei a testsúlycsökkentő étrendnek, alacsony energia-, szénhidrát- és magas élelmi rosttartalmuknak köszönhetően a fogyókúra kiemelten fontos pillérei. Közéjük tartozik természetesen a padlizsán is, amelynek 100 grammja mindössze 25 kcal, 6 g szénhidrátot, viszont 3 g élelmi rostot tartalmaz. Víztartalma nagy, vitaminok közül jelentős C-vitamin-, folsav-, niacin- és pantoténsav, de jelentős kalcium és kálium forrás.
Fogyókúránkban felhasználási lehetőségeit tekintve széles a paletta: fogyaszthatjuk grillezve, párolva, rakottan, töltve, salátaként, krémként elkészítve. Arra ügyeljünk, hogy a padlizsán a sütéshez használt olajat nagyon gyorsan, szivacsszerűen felszívja, ezért mindig kevés olajat használjunk. A legjobb, ha vékonyan megkenjük a karikákat vagy olajsprével kevés olajat spriccelünk rájuk.
Receptjeink közül kiválogattunk nektek 5 padlizsánsaláta receptet, próbáljátok ki őket!