Eltűnik gyerekkorunk kedves savanykás bogyója?

Kiskorunkban fürtökben lógott a bokrokon, akár otthon is, és kilószámra hozta haza édesanyánk a piacról, hogy porcukorral megszórva eszegessük a savanykás, piros ribizlit. Most azonban rájár a rúd (és a klímaváltozás) a bogyósokra.

Igaz, hogy a ribizli gépesített betakarítására minden lehetőség adott, hazánkban mégis gondokkal küzd az egész ágazat - bár voltak évek, hogy túl sok is termett ribizliből, és a gazdák nyakán maradt, idén sajnos háttérbe szorult a bogyós gyümölcsök termesztése.

Eltünhet a magyar ribizli?

Részben a klímaváltozás, részben a magas kézimunkaerő igény miatt sajnos egyre kisebb területen foglalkoznak hazánkban bogyósokkal. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) körképe szerint az éghajlatváltozás ellenére lenne lehetőség az ágazat fejlesztésére

- írja az Agrárszektor cikke.

A klímaváltozás miatt bajban a bogyós gyümölcsök ágazata

A meglepően nagy melegek miatt idén előresietett a természet, a legtöbb gyümölcs körülbelül két héttel a megszokott szezonkezdet előtt már beérett. Ez a bogyósokra is igaz: a málna, a szeder, a ribiszke és a köszméte is korábban szedhető. 

Szomorú, de málnából például már alig termeszenek hazánkban, nincsenek összefüggő, nagyobb ültetvények, a gyümölcs szinte csak kiskeretekben terem, leszedése lassú, idő- és munkaerőigényes.

A ribizli sincs a csúcson

Boltokban már régóta inkább csak fagyasztott (vagy pálinka) formájában juthatunk hozzá, már ahol találunk, frissen szinte sehol sem árulják.

Ennek ellenére idén viszonylag elérhető áron juthatunk hozzá: a Budapesti nagybani piacon a hazai I. osztályú gyümölcs kilóját 1200-1400 forint körüli áron adják.

A ribizli előnye, hogy a gépesített betakarítás teljesen kidolgozott. Körülbelül 1000 hektárnyi felületen folyik a termesztése jelenleg, hektáronkénti 6 tonnás termésátlaggal.

Igaz, hogy az éghajlatváltozás nagyban megnehezíti a termelők dolgát, így is lenne lehetőség a málna, a ribiszke és egyéb bogyósok termesztésének fejlesztésére. A megváltozott klímaviszonyok miatt azonban új megközelítés szükséges a nemesítésben, a fajták megválasztásában, a növényvédelemben, illetve a teljes termesztéstechnológiában.

Forrásunk volt.


Még több friss hír:

Címlapról ajánljuk

További cikkek