Amerikai kutatók megállapították, hogy az elektronikai eszközök újrahasznosítása során olyan égésgátló anyagok is bekerülnek egyes új eszközökbe, amik rendkívül károsak az egészségre. A régi eszközökből többnyire ételtartó dobozokat, az élelmiszerek – például húsok – csomagolásához használt tálcákat és konyhai eszközöket is készítenek.
Ezen megállapításra a Toxic-Free Future környezetvédemi csoport szakemberei jutottak, akik arra is rájöttek, hogy a különböző eszközökben megtalált égésgátlók ugyanazok, mint amik a televíziók és más elektronikai készülékek burkolatában is előfordulnak. Az egyik sushi csomagolásában – egész pontosan a műanyag tálcában – dekabróm-difenil-étert (dekaDBE-t) találtak 11 990 ppm koncentrációban.
Miért veszélyes ez?
Egy korábbi tanulmányból kiderült, hogy azok, akiknek vérében nagyobb mennyiségben megtalálható volt ez az adalékanyag, azok 300 százalékkal nagyobb valószínűséggel haltak meg rákban.
Jelenleg az EU-ban 10 ppm a maximális mérték, a vizsgálatokban részt vett termékekben ennél 5-1200-szor magasabb értéket mutattak ki. A szakemberek a fekete konyhai eszközök expozíciója alapján úgy becsülik, hogy egy átlagos ember naponta 34,7 ppm dekaBDE-nek lehet kitéve. A kutatók emiatt azt javasolják, mindent kerüljenek az emberek, amiben fekete színű műanyag található.
Még több az egészségről: