Biztosan veled is előfordult már, hogy kénytelen voltál megmelegíteni a reggeli kávédat, miután nem volt időd meginni, amikor még friss volt. A mikróban való felmelegítés után azonban egy szuper keserű, kellemetlen ízű kávét kaptál... Vajon mi lehet ennek az oka? A Telex oldala most leleplezte az igazságot.
A hő befolyásolja a sok száz komponensből álló kávéízt
Kezdjük azzal, hogy a kávé jellegzetes aromáját nagyjából 800 különféle vegyület együttese adja.
Ezek általában már alapban megtalálhatók a kávébabban, de a pörkölési folyamatok, illetve a forró víz hatására is felszabadulhatnak, írja a cikk. A probléma csak az, hogy az említett vegyületek jelentős része nagyon instabil, illékony.
Ezenfelül a hő hatására, valamint a levegő oxigénjével reakcióba lépve maguktól lebomlanak.
Ebből következik, hogy a mikrós melegítéskor a hő hatására felborul a sok száz komponensből álló íz, és ami a legrosszabb, hogy pont a keserű íz lesz a leghangsúlyosabb. Nehezen lebomló vegyület egyébként a koffein is, amely 180 Celsius-fokon bomlik le, vagyis sütőben kéne megmelegíteni a kávét, hogy megszabaduljunk tőle.
Készítsd el ezeket a kávés finomságokat otthon:
Most, hogy már tudjuk, miért lesz rossz ízű az újramelegített kávé, fontos megemlítenünk, hogy nem lesz semmi bajunk a fogyasztásától. Sőt, hűtőben akár 10-14 napig is eltartható. Érdekesség, hogy a kávét forrón tartó termoszok és a kávégépek melegen tartó funkciója is rontja az ital minőségét.
A legkifinomultabb kávészakértők szerint a kávé a tökéletes ízt a főzés után 5 perccel éri el, és ezt az állapotot nagyjából 15-20 percig tartja
– mutat rá a cikk.
Ezeket a kávés finomságokat is készítsd el:
De mi a teendő, ha nem szeretnéd kiönteni a kávédat? Először is fogadd el, hogy már sosem lesz olyan, mint újkorában. Ezenfelül pedig dobj bele pár jégkovkát és készíts jeges kávét. Melegítéskor válasz a mikrót a tűzhely helyett, mivel így kevesebb idő jut az ízelemek lebomlására.
Még több friss hír: