6 megbízható vendéglátóhely, ahol mindig isteni a halászlé

A halászlé becsületbeli kérdés! Nincs lohasztóbb annál, mint amikor nyaralóhelyeken halászlékockából felfőzött, halat alig látott, híg, pirospaprikás levet tálalnak. Ha igazi jó halászlevet akarunk enni, az ország legtávolabbi csücskeiben is akadhatunk tisztességes vendéglátókra a halsütödéktől a halászcsárdákig. 6 jó halászleves helyet ajánlunk!

A híres Fehér Amúr a Tisza-tónál

„A klasszikus Tiszai halászlé a fehérhúsú halakból, a ponty fejéből, farkából és hagymából készülő alaplé készítésével kezdődik, majd a passzírozás után a felöntött alaplébe kerül a só, a piros paprika, s a pontyszeletek. A Tiszai halászlé, amellett, hogy jellegzetes étele a Tisza-mentének, maga a továbbélő halászhagyomány” – olvashatjuk a Hungarikumok Gyűjteményében a Tiszai halászlé meghatározását. A műfaj kedvelőinek mondhatni kötelező kör a a Fehér Amúr Halászcsárda a Tisza-tónál, ahol eszünkbe juthat a bölcselet, hogy nem a külcsín, hanem a belbecs számít. Ez a csárda mondhatni „úgy maradt” az évtizedek alatt, de a konyhájuk kiváló! Nem kevesebb, mint ötféle hallevet kínálnak, köztük korhely és vegyes halászlevet is. Halbelsőségekkel az igazi!

Fehér Amúr Halászcsárda

Poroszló, Tiszahíd 33-as

Receptajánlónk:

Egy jó halászlé „A Csegében”?

Ez a kérdés már ezerszer elhangozhatott a Tiszacsegei Halászcsárda megnyitása óta. Még mindig a Tiszánál járunk, Borsod-Abaúj-Zemplén és Hajdú-Bihar vármegyék határán, a Hol-Tisza mellett. A Csege Csárda története lenyűgőzően régre nyúlik vissza, az 1900-as évek elejéig. Igazi, öntudatos halrajongó hitvallás határozza meg a csárda világát: „a közhiedelemtől eltérően a nálunk kapható filézett halételek egytől egyig szálkamentesek!” – invitálják be a hezitáló vendégeket. Méltán híresek a korhely halászlevükről és a házi füstölt harcsájukról. Itt még az is megszeretheti az édesvízi halakat, aki eddig a billegők között volt!

Tiszacsegei Halászcsárda

Tiszacsege, Tiszavirág utca 2.

A non plus ultra: az érsekcsanádi Rév Csárda

Rév Csárda. A dunai halászlé tradíciójának éltetői és továbbvivői, akiknek a címe stílusosan csak ennyi: Érsekcsanád, Duna-part. Ők nem a csárdaromantikára építettek, hanem a Duna-menti halfőzés és vendéglátás maga az életük. Messzeföldről érkeznek ide a vendégek, hogy a Ráv Csárda nagybetűs halászlevét kanalazhassák, és itt bizony nem a mikrohullámú sütő csilingel. Az 50 perces várakozási idő a frissesség és minőség záloga, a dunai halászlé ugyanis a rendeléskor kerül a tűz fölé, és a saját készítésű tésztájuk gazdagítja. A frissen főzött hallé bográcsban érkezik, amiből a vendég maga szedhet. Mintha csak vendégségben volnánk – és elvégre ott is vagyunk.

Rév Csárda

Érsekcsanád, Duna part

Strandbüfés környezetben: Nádfedeles Nosztalgia Halsütő

A Balaton déli partján sem maradunk jó halászlevek nélkül, és ehhez több órás éttermezést sem kell beterveznünk. A Nádfedeles épületének oldalán a következő felirat olvasható: „A balatoni régió legrégebbi halsütője!” A név ellenére ne a nádfedeles, parasztházas nosztalgiára számítsatok, egy kissé eklektikus balatoni sütödére-kifőzdére annál inkább, no és korrekt harcsapaprikásra, egészben sült és rántott halakra, haltepertőre és persze halászlére, harcsával és pontypatkóval is. A Nádfedeles bizonyítja, hogy műanyagtálcán is szervírozhatnak remek ételeket, a kinti részen pedig igazi nádfedeles asztalok-padok is várják a halkedvelőket.

Nádfedeles Nosztalgia Halsütő / via

Nádfedeles Nosztalgia Halsütő

Balatonlelle, Fogas u. 1.

Szögedi halászlé a Kiskőrössy Halászcsárdában

Közel 100 éves a szegedi Kiskőrössy, amelynek „hírnevét hosszú éveken kersztül öregbítette Oláh Dezső csárdagazda, a közelmúltban pedig családja vette át a patinás halászcsárda üzemletetését a Tisza-parton” – szól a bemutatkozásuk. A Kiskőrössy Halászcsárda igazi sikertörténet, bővülni, újítani is tudnak az ódon falak között (és mellett). Ha megborzongtunk a falon jelzett egykori tiszai árvizek magasságán, jöhet a halas lakoma! Persze itt sem csak halat kínálnak – sőt! –, de aki kedveli a témát, ne álljon meg a kötelező halászlénél, hiszen olyan édesvízi halból készült ínyencségeket is kínálnak, mint rántott haltej és a haltatár! A többszemélyes csárdatálaik legendásak, de még az egyszemélyes haltálon is négy különböző fajta sült hal kap helyet. A halászcsárdák egy igazi klasszisa a Kiskőrössy.

Kiskőrössy Halászcsárda / via

Kiskőrössy Halászcsárda

Szeged, Felső Tisza-Part 336.

Közel 75 éve a Vízivárosban: Horgásztanya Vendéglő

Anno 1955, olvasható már az étterem utcafrontján, és bizony. Bár a halászlevezést ösztönösen is egy vidéki folyóparton képzeljük el, folyója éppen Budapestnek is van! A Horgásztanya Vendéglőben tesznek érte, hogy valóban egy horgász-, pontosabban halásztanyán érezzük magunkat: a fejünk felett halászhálók, az egész falat betöltő színes festményen vízparti életképpel és persze sok jó hallal. Bundában és roston sült halak teljes sora áll csatarendbe az étlapon a harcsapaprikás mellett, és ha a társaságban vannak halat nem kedvelők, ők is jóllakhatnak a halat mellőző ételekkel, amelyekből szintén gazdag a választék. A méltán híres szortimentet azonban a halászlevek alkotják: kérhetjük harcsából, pontyból vagy vegyesen, halbelsőségekkel és korhely módra is. A budavári negyed egy megbízható pontja, ahol a vendéglátáson sokat modernizáltak az elmúlt időszakban, és az év minden napján kapható tisztességes, régivágású halászlé.

Horgásztanya Vendéglő / via

Horgásztanya Vendéglő

Budapest I. kerület, Fő u. 27.

Szerző: Haranghy Orsi

Címlapkép: Horgásztanya Vendéglő

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ajánlóban nincs hiány nálunk:

Címlapról ajánljuk

További cikkek