A híres Fehér Amúr a Tisza-tónál
„A klasszikus Tiszai halászlé a fehérhúsú halakból, a ponty fejéből, farkából és hagymából készülő alaplé készítésével kezdődik, majd a passzírozás után a felöntött alaplébe kerül a só, a piros paprika, s a pontyszeletek. A Tiszai halászlé, amellett, hogy jellegzetes étele a Tisza-mentének, maga a továbbélő halászhagyomány” – olvashatjuk a Hungarikumok Gyűjteményében a Tiszai halászlé meghatározását. A műfaj kedvelőinek mondhatni kötelező kör a a Fehér Amúr Halászcsárda a Tisza-tónál, ahol eszünkbe juthat a bölcselet, hogy nem a külcsín, hanem a belbecs számít. Ez a csárda mondhatni „úgy maradt” az évtizedek alatt, de a konyhájuk kiváló! Nem kevesebb, mint ötféle hallevet kínálnak, köztük korhely és vegyes halászlevet is. Halbelsőségekkel az igazi!
Poroszló, Tiszahíd 33-as
Receptajánlónk:
Egy jó halászlé „A Csegében”?
Ez a kérdés már ezerszer elhangozhatott a Tiszacsegei Halászcsárda megnyitása óta. Még mindig a Tiszánál járunk, Borsod-Abaúj-Zemplén és Hajdú-Bihar vármegyék határán, a Hol-Tisza mellett. A Csege Csárda története lenyűgőzően régre nyúlik vissza, az 1900-as évek elejéig. Igazi, öntudatos halrajongó hitvallás határozza meg a csárda világát: „a közhiedelemtől eltérően a nálunk kapható filézett halételek egytől egyig szálkamentesek!” – invitálják be a hezitáló vendégeket. Méltán híresek a korhely halászlevükről és a házi füstölt harcsájukról. Itt még az is megszeretheti az édesvízi halakat, aki eddig a billegők között volt!
Tiszacsege, Tiszavirág utca 2.
A non plus ultra: az érsekcsanádi Rév Csárda
Rév Csárda. A dunai halászlé tradíciójának éltetői és továbbvivői, akiknek a címe stílusosan csak ennyi: Érsekcsanád, Duna-part. Ők nem a csárdaromantikára építettek, hanem a Duna-menti halfőzés és vendéglátás maga az életük. Messzeföldről érkeznek ide a vendégek, hogy a Ráv Csárda nagybetűs halászlevét kanalazhassák, és itt bizony nem a mikrohullámú sütő csilingel. Az 50 perces várakozási idő a frissesség és minőség záloga, a dunai halászlé ugyanis a rendeléskor kerül a tűz fölé, és a saját készítésű tésztájuk gazdagítja. A frissen főzött hallé bográcsban érkezik, amiből a vendég maga szedhet. Mintha csak vendégségben volnánk – és elvégre ott is vagyunk.
Érsekcsanád, Duna part
Strandbüfés környezetben: Nádfedeles Nosztalgia Halsütő
A Balaton déli partján sem maradunk jó halászlevek nélkül, és ehhez több órás éttermezést sem kell beterveznünk. A Nádfedeles épületének oldalán a következő felirat olvasható: „A balatoni régió legrégebbi halsütője!” A név ellenére ne a nádfedeles, parasztházas nosztalgiára számítsatok, egy kissé eklektikus balatoni sütödére-kifőzdére annál inkább, no és korrekt harcsapaprikásra, egészben sült és rántott halakra, haltepertőre és persze halászlére, harcsával és pontypatkóval is. A Nádfedeles bizonyítja, hogy műanyagtálcán is szervírozhatnak remek ételeket, a kinti részen pedig igazi nádfedeles asztalok-padok is várják a halkedvelőket.
Balatonlelle, Fogas u. 1.
Szögedi halászlé a Kiskőrössy Halászcsárdában
Közel 100 éves a szegedi Kiskőrössy, amelynek „hírnevét hosszú éveken kersztül öregbítette Oláh Dezső csárdagazda, a közelmúltban pedig családja vette át a patinás halászcsárda üzemletetését a Tisza-parton” – szól a bemutatkozásuk. A Kiskőrössy Halászcsárda igazi sikertörténet, bővülni, újítani is tudnak az ódon falak között (és mellett). Ha megborzongtunk a falon jelzett egykori tiszai árvizek magasságán, jöhet a halas lakoma! Persze itt sem csak halat kínálnak – sőt! –, de aki kedveli a témát, ne álljon meg a kötelező halászlénél, hiszen olyan édesvízi halból készült ínyencségeket is kínálnak, mint rántott haltej és a haltatár! A többszemélyes csárdatálaik legendásak, de még az egyszemélyes haltálon is négy különböző fajta sült hal kap helyet. A halászcsárdák egy igazi klasszisa a Kiskőrössy.
Szeged, Felső Tisza-Part 336.
Közel 75 éve a Vízivárosban: Horgásztanya Vendéglő
Anno 1955, olvasható már az étterem utcafrontján, és bizony. Bár a halászlevezést ösztönösen is egy vidéki folyóparton képzeljük el, folyója éppen Budapestnek is van! A Horgásztanya Vendéglőben tesznek érte, hogy valóban egy horgász-, pontosabban halásztanyán érezzük magunkat: a fejünk felett halászhálók, az egész falat betöltő színes festményen vízparti életképpel és persze sok jó hallal. Bundában és roston sült halak teljes sora áll csatarendbe az étlapon a harcsapaprikás mellett, és ha a társaságban vannak halat nem kedvelők, ők is jóllakhatnak a halat mellőző ételekkel, amelyekből szintén gazdag a választék. A méltán híres szortimentet azonban a halászlevek alkotják: kérhetjük harcsából, pontyból vagy vegyesen, halbelsőségekkel és korhely módra is. A budavári negyed egy megbízható pontja, ahol a vendéglátáson sokat modernizáltak az elmúlt időszakban, és az év minden napján kapható tisztességes, régivágású halászlé.
Budapest I. kerület, Fő u. 27.
Szerző: Haranghy Orsi
Címlapkép: Horgásztanya Vendéglő
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ajánlóban nincs hiány nálunk: