Egy jól feltöltött éléskamra nemcsak a főzést teheti sokszínűvé, az étkezést változatossá és az egészséget kicsattanóvá, hanem bizony egyéb pozitív hozományai is lehetnek. Egyes élelmiszerek például a táplálásunkon kívül betölthetnek egyéb hasznos szerepeket, bevethetjük őket a háztartás más helyiségeiben és feladatainál is. Hogy pontosan mely élelmiszerekről és milyen hasznosítási módokról van szó, a cikkből kiderül.
Nézd meg galériánkban a több módon hasznosítható élelmiszerek listáját!
5 élelmiszer, amit a főzésen túl is hasznosíthatsz a háztartásban
Szárazbab – sütőnehezék
Ha bármilyen édes vagy sós célra sütünk üres pitét (úgynevezett „vakon sütést” végzünk), ki kell bélelnünk a nyers tésztát alufóliával/sütőpapírral, és valamilyen nehezékkel, hogy minden a helyén maradjon és egyenletesen süljön. Ez a valamilyen nehezék legyen szárazbab: kiválóan működik, ráadásul nem kell egy használat után kidobni, folyamatosan használhatjuk akár éveken keresztül.
Citrom – konyhai gépek tisztítója
Vízforralót, mosogatógépet és mikrót is tisztíthatunk a gyümölccsel. Ezek a trükkök a citrus savtartalmának köszönhetően működnek, ami segít feloldani a szennyeződéseket. A vízforralóba tegyünk pár szeletet és vizet, majd forraljuk fel. A mikróba egy vízzel és citromszeletekkel teli tálat tegyünk, majd kapcsoljuk be pár percre és utána töröljük át a gép belsejét. A mosogatógépben pedig szintén egy vizes-citromos tálkát helyezzünk el és indítsunk be egy rövidebb programot.
Cukor – sütőhőmérséklet-tesztelő
Bármilyen spéci is a sütőnk, sajnos nem fog teljesen egyenletesen sütni – ezt észrevehetjük hosszabb használat után (a sütemények egyik oldala jobban barnul, stb.). Hogy jobban kiismerjük a masinát, tegyünk egy sütőpapírral kibélelt tepsire kristálycukrot egyenletes rétegben, majd toljuk be 200 fokra. Figyeljük az ablakon keresztül: ahol először kezd olvadni a cukor, ott van a sütőnek a legforróbb pontja: a tudás birtokában később forgatással kiküszöbölhetjük az egyenetlenül sülő süteményeket.
Rizs – darálók tisztítója
Ha van otthon pengés kávé- vagy fűszerdarálónk, néha-néha nem árt, ha kitisztítjuk ezeket a kis gépeket. Ezt a legkönnyebben egy marék rizzsel tehetjük meg: párat pulzálva a gépen megszabadulhatunk a résekbe és ficakokba szorult kávéportól, fűszermaradványoktól. Vigyázzunk, ne daráljuk túl sokáig a rizst, nehogy roncsolja a pengét, illetve a beépített (tehát nem pengés) kávédarálókat soha ne tisztítsuk így, mert tönkremehetnek.
Só – öntöttvas-serpenyők súrolója
A kényes, de nagyon hasznos edény, az öntöttvas felületén idővel felgyülemlik a leégett zsiradék, amit érdemes letisztítani. Azonban jobb kerülni a drasztikus mód- és vegyszereket, ugyanis nem viseli jól a serpenyő, ha ilyen durván bánunk vele. Inkább vessünk be egy marék sót: szórjuk az edénybe, majd dörzsöljük át egy konyharuhával vagy papírtörlővel, míg a szennyeződés nagy része fel nem szabadul. Ekkor öblítsük át a serpenyőt, majd a megszokott módon olajozzuk, és égessük ki a sütőben újra.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További hasznos konyhai tippek várnak: