Búzaallergia vagy glutén-intolerancia? Tejallergia vagy laktózintolerancia? Az alábbiakban tisztázzuk, mi a különbség.
Allergia
Táplálékallergia esetében bizonyos ételeket károsnak ítél a szervezet immunrendszere és ezért beindítja a védekező mechanizmust, ezért alakulhat ki az allergiás reakció. Ez az ellenreakció olyan vegyületek és ellenanyagok termelődését indítja be, melyek legtöbb esetben rövid időn belül okoznak tüneteket, súlyos esetben akár hirtelen jelentkező, életveszélyes állapot (anafilaxiás sokk) is kialakulhat, amelynél sürgős orvosi ellátást szükséges.
Tünetei változatosak, a bőrt, a keringést, az emésztőrendszert, az idegrendszert, a légutakat,sőt akár az egész szervezet működését is érinthetik. A leggyakoribb allergiás reakciót kiváltó ételek a tej, a tojás, a földimogyoró, a diófélék és olajos magvak, a halak, a rákfélék, a szója és a búza.
Intolerancia
A táplálékintolerancia az allergiával ellentétben nem immunreakció miatt jelentkezik, kialakulásának többféle oka lehet. Leggyakrabban enzimhiány miatt nem képes kellően megemészteni a szervezet az érzékenységet okozó élelmiszert, ilyen például a laktózintolerancia.
A panaszok később jelentkeznek, többnyire órákkal, esetleg napokkal a fogyasztás után. Bár sokféle és igen kellemetlen tünetek jelentkezhetnek a rosszulléttől a hasi panaszokon át a depresszióig vagy migrénig, ezek nem idéznek elő életveszélyes állapotot.
Még többet a témáról itt olvashatsz.