A zöldségtárolás nem annyira magától értetődő feladat, mint hihetnénk, az élelmiszerpazarlás problémája viszont még talán a legjómódúbb családokat is zavarja, nemhogy minket, átlagembereket. Ki akarná, ha a manapság a húsok árával is versengő méregdrága zöldségek a vásárlást követő napokban-hetekben kidobásra ítéltessenek, csak mert nem megfelelően tároltuk őket? (A feledékenységről sajnos nem tehetünk, azon csak mi magunk tudunk segíteni!) Most tehát a zöldségtárolás témakörét járjuk körbe a food52 cikkének segítségével!
1.) Hagyma, fokhagyma
Erről nemrég írtunk itt, de újra érdemes leszögezni: a hagymafélék nem szeretik a hűtőt, a nedvességet, a napfényt, tároljuk őket szobahőmérsékletű, szellőzni képes, de sötétebb, száraz helyiségben, papírzacskóban vagy hálós zsákban, zöldségtároló rekeszekben.
2.) Répák
A répákat mindig szárazon rakjuk el, töröljük meg, ha nedvesek, mert akkor könnyebben penészednek. Általában jól viselik a nejlonzacskót is, de mehetnek hálós vagy vászonzsákba is - a frissen tartó fóliába tekerés is barátjuk, de ez kevésbé környezettudatos megoldás. A hűtő zöldséges fiókjában vagy szárazabb, sötét, jól szellőző helyen szeretnek várakozni.
3.) Zellerszár
Erről mellékeljük az egészen friss cikkünket, de leírjuk itt is: ha a törzsét, azaz az alsó, egybefüggő részét alufóliába tekered, hosszabban marad friss, de ha tudatosabb megoldást keresel, tekerd nedves konyharuhába! Ő is mehet a hűtő alsó fiókjába.
4.) Uborkafélék, cukkini, tökfélék
Ők mehetnek a hűtő felsőbb polcaira, (itt ugyanis nincs annyira hideg, mint az alsón), de mi a rekeszben is szoktuk őket tárolni. Inkább a hűvös, sötét, szárazabb helyeket csípik.
5.) Padlizsán
Szintén a hűtő alsó rekeszében vagy mondjuk a spájzban ajánlott tárolni, jól szellőző, hűvösebb, sötét, száraz helyen.
6.) Paprikafélék
Legjobb tudásunk szerint a paprika eláll a hűtőben is, méghozzá a felsőbb polcokon, vagy az alsó rekeszben magában, de zárható műanyag tasakban is. Tapasztalatom szerint szobahőmérsékleten maximum sötét, hűvös helyen bírja.
7.) Paradicsom
Sokak szerint a hűtőhideg paradicsomnak nem jön ki az igazi paradicsomíze, így a ők szobahőmérsékleten tárolásra voksolnak - mindenesetre ne tegyük őket közvetlen napra, inkább a hűvösebb, sötét spájzba. Ha túlérett a példányunk, akkor viszont mehet a hűtőbe is.
8.) Zöld levelek
A legkeményebb dió: ruccola, fejes káposzta, spenótlevelek, madársaláta, kevert zöldsaláta. A megbontott zacskós változatok kb. 1-2 napig bírják, és az ember szomorúan dobja ki a bepállott, nyákos zöldeket...mi a megoldás? Ha már kibontottuk, vagy nem csomagoltat vettünk, még mosás előtt, szárazon tegyük át egy nagyobb ételhordóba, és tető helyett egy konyharuhát vagy papírtörlőt rakjunk rá. Így menjen a hűtőbe! A fejes saláta egyben hagyva, mosás nélkül akár nejlonban is bírja 3-4 napig!
9.) Gomba
A gomba tapasztalom szerint a hűvös, de száraz helyeket bírja, és a nejlont semmiképp. Vagy hagyd megbontatlanul abban a csomagban, amibe a boltban csomagolták, jól lezárva, vagy papírzacskóban tedd a spájzba. Mielőbb használd fel!
10.) Burgonya, cékla, batáta
Nekik találták ki a kamrát, spájzot. Hűvös, sötét, jól szellőző, száraz helyen szeretnek várakozni, a napfényt, nedvességet nem bírják. A tároló rekeszek, vászonzsákok, hálók, papírzacskók működnek náluk.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Ezek a trükkök is szuperek: