A tepsis tócsni több körben is leelőzi serpenyőben sült, kisebb testvérét. Amellett, hogy nem kell folyamatosan fölötte állni, még kevesebb zsiradék is kell hozzá. És ez még csak a kezdet: egy olyan ételről van szó, ami szinte csak előnyös tulajdonságokkal rendelkezik. Tápláló, percek alatt elkészül, és még a legfélénkebb házi szakácson sem tud kifogni a tepsis tócsni.
Mindennek az alapja: a zöldség
Mindegy, hogy külön bevásárolunk-e hozzá vagy sem, a tócsni szinte az összes zöldségből készülhet. Ha kallódik otthon néhány árva zöldség, reszeljük le őket, és már süthetjük is a vacsorát.
A tócsni legnagyobb ellensége a víz, a nedvesség. Ezért, ha netán olyan zöldségek kerülnek bele, amik sok vizet tartalmaznak, nyomkodjuk ki őket.
Ezeket a nedves zöldségeket így kezeljük: reszeljük le őket, majd alaposan sózzuk be (a későbbi ízesítésnél ezt tartsuk majd szem előtt), és keverjük el. Hagyjuk állni nagyjából 10-15 percig, utána pedig kézzel nyomjuk ki belőle az összes lehető vizet.
Ha többféle zöldséget szeretnénk keverni, és ezek között van nedvesebb (pl. cukkini, tök, krumpli) és szárazabb (pl. édesburgonya, répa, fehérrépa, zeller) is, akkor kezdjük a vizesekkel, és kinyomkodás után keverjük hozzá a többit.
Liszt és tojás
Ahhoz, hogy a zöldség összeálljon, kellő mennyiségű tojásra és lisztre lesz szükségünk. A liszt magába szívja majd a zöldségek maradék levét is, ebből (és a tojásból) áll majd össze a massza.
Ha úgy tapasztaljuk, hogy túl híg a keverék, öntsünk hozzá egy kevés lisztet. Ellenkező esetben viszont ne extra tojást adjunk hozzá, mert ezzel könnyen túllőhetünk a célon. Inkább pár evőkanál tejjel segítsünk a helyzeten, mivel azt könnyebb adagolni.
Tetszőleges extrák
Ha még finomabbá akarjuk tenni a tócsninkat, több lehetőség is áll előttünk. Tehetünk bele nyers hagymát és fokhagymát, de ennél sokkal jobb ötlet olajon fonnyasztott hagymát használni. A karamellizált ízek sokat hozzáadnak a tésztához.
Szintén jó választás lehet a reszelt sajt, ami két funkciót is ellát. Egyrészt, amikor megsül, jobban összetartja a tócsnit, emellett pedig kellemes ízt is ad neki.
Az alap só és bors mellett használhatunk például pirospaprikát, ettől szép színes is lesz az étel. Petrezselyemmel is kellemes hatást érhetünk el, főleg, ha akad otthon egy friss csokor.
A tepsi csodája
Eddig a pontig semmi újdonságot, világmegváltó ötletet nem hozott ez a tócsnirecept, azonban ez itt megváltozik. Azzal, hogy nem serpenyőben, hanem a sütőben készítjük el, rengeteget nyerünk.
Egyrészt, miután betettük a sütőbe, szinte alig kell szemmel tartanunk. Elég, ha beállítunk egy időzítőt, és bizonyos időközönként ránézünk. Közben foglalkozhatunk bármi mással, pihenhetünk, szusszanhatunk egyet.
Ráadásul jóval kevesebb olajat fogunk elhasználni a sütéshez, mint ha egyenként készítenénk kis lepényeket. Nem fog olyan sok zsiradékot felszívni a tócsni, könnyebb lesz, nem fog minket órákra leterhelni.
Egyedül arra figyeljünk a sütőben, hogy alsó-felső sütési funkcióval készítsük a lepényt. Mivel csak alul van olaj, ott intenzívebben fog sülni, ropogósabb is lesz. A felülről érkező hő nagyon fontos, nehogy nyers maradjon a tócsni teteje.
Amikor elkészül, tálaljuk frissen, tejföllel, sajttal, vagy egy friss zöldsalátával. Könnyebb vacsorát nem is kívánhatnánk magunknak.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Még több konyhai alap és okosság: