Nem mindegy, melyik sajtot rántod ki, reszeled le és sütöd meg

Imádjuk a különböző sajtokat: nyersen, de még inkább sütve, amikor olvadnak, nyúlnak és sokkal dekadensebbek. De mikor melyik gurigáért nyúljunk? A válasz egyáltalán nem mindegy.

Még akkor is, ha nem érintjük a sajtok felső polcát (a drágább és nehezen beszerezhető különlegességeket), túl sok lehetőséggel állunk szemben. Melyiket reszeljük, süssük, olvasszuk szendvicsbe, rántsuk ki vagy süssük egyben? Nemcsak az ízek miatt fontos ez a döntés, hanem azért is, mert nagyban befolyásolja, hogy siker vagy kudarc lesz a főzés vége. A cikkben végigjárhatjuk a sajtok főzéshez és sütéshez való kiválasztását fetától camembert-ig.

Nem mindegy, melyik sajtot rántod ki, reszeled le és sütöd meg

Trappista

Talán a leggyakrabban vásárolt és használt sajtok a félkemény, zsíros fajták, mint például a trappista. Ugyan a legtöbb bolti verzió hagy maga után némi kívánnivalót, azért viszonylag sokszínűen főzhetünk ezzel a sajttal.

Ha házi készítésű rántott sajtot szeretnénk sütni, ez a fajta lesz a jó választás, csak arra figyeljünk, hogy keményebb, szilárdabb állagút vegyünk.

A többi sajt nem bírja olyan jól sem a panírozást, sem a mély olajban sütést (talán az egy camembert kivételével), ezért, ha erre vágyunk, maradjunk a trappistánál. Persze érdemes ezt is duplán beleforgatni a lisztbe, tojásba, morzsába, nehogy mégis kifolyjon a serpenyőben.

Klasszikus rántott sajt

A klasszikus rántott sajtot rendkívül egyszerűen otthonunkban is elkészíthetjük, egyre kell figyelni, hogy duplán panírozzuk, így elkerülhetjük azt a balesetet, hogy sütés közben ...

Mozzarella

Valószínűleg két különböző mozzarellát is ismerünk: a lágyabb gömb alakút és a szilárdabb pizzára valót. A közhiedelemmel ellentétben azonban az előbbi is ugyanúgy landolhat a pizzán, csak megfelelő formában.

A mozzarella szerkezete szerencsére lehetővé teszi, hogy kézzel széttépjük. Ha szeleteljük, és úgy tesszük a pizzára, biztosan nem sül át, hanem eláztatja a tésztát, nyers marad. Ehelyett inkább közepes méretű szálakra, cafatokra tépve tegyük a lepényre.

Ez azért is jobb a pizzára, mint a trappista, mert nem fedi be teljesen, hagyja érvényesülni a szószt és a feltéteket is. A reszelt trappista hajlamos egy masszív, zsíros réteggé olvadni, ami szinte teljesen befedi az egész korongot.

Camembert, brie

A penészes, lágy sajtok ízben sokkal komplexebbek az előző kettőnél, és konyhai felhasználásban is némileg eltérnek tőlük. Míg a trappistát és a mozzarellát nem tudjuk egyben kisütni, ezt a lágy sajtokkal könnyedén megtehetjük.

Mégpedig azért, mert puha állaguk miatt szinte pár perc alatt átsülnek, nem kell amiatt aggódnunk, hogy belül nyers marad, esetleg teljesen szétfolyik a korong.

A camembert legjobb grill- vagy hagyományos serpenyőben, minimális olajon megsütni, amíg mindkét oldala aranybarna nem lesz, és a sajt egy kissé felpuffad. Legyünk vele óvatosak, nehogy kifolyjon.

Camembert cipóban

Ősz van, köd, meg nyálka odakint? Na ezt a receptet még egy nagyon kezdő is hamar összedobja, és már nem is olyan nagy baj az a hideg... :)

Feta

Leginkább egy görög vagy más friss zöldséges salátában találkozhatunk a fetával, pedig ez a szerény sajt ennél jóval többre képes. Az internetnek köszönhetően például sokan rájöttek, hogy a sajt egészben (egy kis paradicsommal) megsütve fantasztikusan krémes lesz, így jött létre az egyik legegyszerűbb tésztaszósz.

Ezen kívül az is nagyon jól áll neki, ha egy forró serpenyőben rápirítunk mindkét oldalára egy kicsit. Tényleg csak pár pillanat (és egy tűzforró felület) kell neki, különben kiengedi magából a nedvességet és kiszárad. Ilyen formában is tehetjük salátába, szendvicsbe.

Kékpenészes sajtok

A márványsajt, a gorgonzola vagy a stilton önmagukban nagyon erőteljesen aromás sajtok, ez a harsány íz pedig egyeseknek túl sok lehet. Azonban ha nem nyersen fogyasztjuk őket, hanem valamilyen meleg főételben, némileg enyhíthetünk az intenzitáson anélkül, hogy bármit is elvennénk a különleges ízből.

Leginkább tésztaszószokban vagy szaftos egytálakban szerepelhetnek jól a kékpenészes sajtok. Nem kell őket sokáig főzni, mert könnyen elolvadnak, elég, ha kisebb darabokban beleforgatjuk őket a szószba, mielőtt teljesen elzárnánk a lángot. Így beleolvadnak a krémes közegbe, és átadják annak extravagáns ízüket.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Még több cikk a sajtokról:

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...