Ha te is úgy érzed, hogy a konyhapénzed egyre kevesebb dologra elegendő, akkor tudd, nem vagy egyedül. Ugyan az élelmiszerárakat nem tudjuk befolyásolni, de azt igen, hogy milyen alapanyagokból és hogyan főzünk. Az okos bevásárlási szokásokon túl 8 alapanyagot hozunk a kamrádba, amelyekből akár már most nagyobb mennyiséget be tudsz raktározni, még mielőtt emelkedne az áruk.
Szárított hüvelyesek
A bab és a lencse klasszikus konyhai alapanyagok. Sokan azonban a konzerv változatok mellett döntenek. Bár a konzervek kényelmesek, a szárított hüvelyesek sokkal költséghatékonyabbak, és ugyanolyan magas fehérje- és rosttartalommal rendelkeznek. Ha csak egy kis időt szánsz arra, hogy felhasználás előtt beáztatod őket, akkor máris tudtál faragni egy kicsit a költségeidből. Törekedj a változatosságra, és próbálj ki minél több bab- és lencsefélét!
Az egyik legolcsóbb alapanyag, főleg, ha a fehér rizsről van szó – különösen igaz ez, ha nagy kiszerelésben vásárolod.
Ma már vannak olyan boltok, ahol akár több kilós kiszerelésben is be tudsz belőle tárazni, kedvezőbb áron.
Ráadásul a rizs valamilyen babbal kombinálva teljes értékű fehérjét eredményez, de más fehérjeforrással, például tofuval is párosíthatod, ezzel helyettesítve az állati eredetű élelmiszereket – ami a bolygónak és a pénztárcádnak is jobb.
Paradicsompüré
A paradicsompüré úgy tűnhet, hogy kilóg a listából, de gondold végig: gyakran olcsóbb, mint a boltban kapható szószok és mártások, ráadásul kedved szerint variálhatod és ízesítheted különböző ételekhez. Miután kinyitottad a konzervet, fagyaszd le, amit nem használsz fel, akár kiporciózva, így megelőzöd az élelmiszer- és pénzpazarlást.
Hal konzervek
Az utóbbi időben ismét felkapottá váltak a halkonzervek (annyira, hogy még tálakat is készítenek belőlük)! Az újonnan megtalált imázson túlmenően a népszerűségük a megfizethető áruknak, pikáns ízüknek és omega-3 zsírsavtartalmuknak köszönhető. A legjobb íz érdekében érdemes az olajban tartósított halat választani, ez némi umami ízt adhat a párolt zöldségeknek és kenhető krémeknek.
Néhány klasszikus nem véletlenül klasszikus. Igen, a zabpehelyből készülhet zabkása, de a komplex ízélményért éjszakára beáztathatod mindenféle finomságba, ráadásul akár lisztet is készíthetsz belőle, és nem kell azt is külön megvenned. Plusz az utóbbi időben elterjedté vált granolákat is készíthetsz belőle otthon, így nem kell horror összegeket egy kis csomagért kifizetned a boltban.
Száraz tészta
Nyilván nem meglepő, hogy a tészták is helyet kaptak a listán, hiszen ki ne szeretné őket, ráadásul hosszú ideig elállnak, így akár betárazhatsz belőlük még mielőtt emelkedne az áruk. Ha a büdzséd engedi, próbáld ki a teljes kiőrlésű lisztből készült vagy épp a gluténmentes lisztből készült változatokat.
Technikailag nem épp az éléskamrába való a tofu, hiszen rövid a szavatossági ideje és a hűtőben kell tárolni, azonban, ha a konyhapénz csökkentéséről van szó, fontos megemlíteni, mint megfizethető fehérjeforrás az állati eredetű alapanyagok helyett, különösen a Veganuár hónapjában! Ízesítheted, fűszerezheted és szinte bármilyen étellel párosíthatod!
Fagyasztott termékek
Ők is kilógnak a sorból, hiszen senki sem fogja a konyhaszekrényben tárolni a mirelit spenótot, de fontos, hogy itt megemlítsük őket, hiszen sokkal olcsóbbra jön ki egy adag fagyasztott bogyós gyümölcs, mint a friss, ráadásul bármikor hozzá lehet jutni. Mivel ezeket az érettségük csúcsán fagyasztják le, a fagyasztott gyümölcsök és zöldségek megőrzik az összes bennük található vitamint és ásványi anyagot. Érdemes megnézni, hogy mi az, amihez fagyaszt olcsóbban jutsz hozzá, és azokkal feltölteni a fagyasztódat!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több hasznos cikk: