A vitamin, mely csodaszer lehet az öregedés ellen

Egy új kutatás szerint a napfényvitaminnak is nevezett D-vitamin lehet a kulcs.

Azt mér régóta tudjuk, hogy a D-vitamin fontos szerepet játszik az erős csontozat és az egészséges immunrendszer megőrzésében, a Nutrients folyóiratban nemrég megjelent tanulmány azonban arra is rámutat, hogy ez a sokoldalú tápanyag szerepet játszhat az öregedés jellemzőinek – egy sor kulcsfontosságú biológiai folyamatnak – a modulálásában, amelyek hozzájárulnak az életkorral összefüggő hanyatláshoz és betegségekhez.

A vitamin, mely csodaszer lehet az öregedés ellen

De pontosan melyek ezek a jellemzők?

Az öregedés miatt a szervezetünkben olyan folyamatok lépnek fel, mint a DNS-károsodás, a sejtek öregedése vagy éppen a krónikus gyulladás. Ezek mind-mind összefüggenek egymással, és mindegyik befolyásolja, súlyosbítja a többit. Például: a DNS-károsodás a sejtek öregedéséhez vezethet, ami hozzájárul a gyulladáshoz.

Hogyan segíthet ezeken a D-vitamin?

Dr. Carmelinda Ruggiero, az olaszországi Perugia Egyetem munkatársa és a tanulmány vezetője, szerint a napfényvitamin az öregedés számos jelét egyidejűleg célozhatja meg, mivel széles körű hatása van különböző szövetekre és ezáltal a szervrendszerre.

Ez a tápanyag egyrészt befolyásolja az öregedést, mivel hatást gyakorol a DNS-ünk integritására. Idővel a DNS-ünkben felhalmozódik a különféle forrásokból származó károsodás, legyen szó UV-sugárzásról vagy éppen oxidatív stresszről. Ez a károsodás mutációkhoz és egyéb genetikai rendellenességekhez vezethet, amelyek hozzájárulnak az életkorral összefüggő betegségekhez. Egyes tanulmányok arra utalnak, hogy a D-vitamin segíthet fenntartani e rendszer stabilitását azáltal, hogy szabályozza a DNS-javításban fellépő géneket, valamint megvédi a sejteket az oxidatív károsodástól.

Az öregedés szintén együtt jár a telomerkopással. A telomereket úgy kell elképzelnünk, mint egyfajta védőkupakokat, amelyek a kromoszómáink végén kapnak helyet, és amelyek minden sejtosztódáskor lerövidülnek. Amikor a telomerek túl rövidekké válnak, a sejtek már nem tudnak osztódni, és az öregedés állapotába kerülhetnek. Néhány megfigyelés azonban összefüggést talált a magasabb D-vitamin-szint és a magasabb telomerhossz között. Ez arra utal, hogy a napfény vitaminja segíthet megőrizni a telomerek integritását.

Ezen felül szerepet játszhat az epigenetikai változások szabályozásában is, vagyis a DNS-ünk olyan módosításaiban, amelyek befolyásolhatják a génexpressziót anélkül, hogy megváltoztatnák a mögöttes genetikai kódot. Szakértők úgy gondolják, hogy ezek az epigenetikai változások az öregedés és az életkorral összefüggő betegségek fő mozgatórugói. Egyes tanulmányok viszont rámutattak, hogy a D-vitamin befolyásolhatja ezeket a változásokat, így elősegítheti az egészségesebb öregedést.

Már említettük, hogy a krónikus gyulladás szintén az öregedés jellemzői közé tartozik. Ahogy öregszünk, testünk egyre több gyulladást elősegítő molekulát termel, ami az életkorral összefüggő állapotok széles skálájához járulhat hozzá, a szív- és érrendszeri betegségektől kezdve a kognitív hanyatlásig. A D-vitamin viszont szuper gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkezik, és segíthet az immunrendszer szabályozásában, hogy az kordában tartsa a gyulladást.

Végül, a D-vitamin befolyásolhatja az öregedési folyamatot a bél mikrobiomjára gyakorolt hatása révén.

Az itt fellépő egyensúlyhiány kapcsolatba hozható különféle, életkorral összefüggő állapotokkal. Egyes tanulmányok azt sugallják, hogy e tápanyag fogyasztása segíthet a bélmikrobiális egyensúly helyreállításában, potenciálisan elősegítve a hosszú élettartamot és az általános egészséget.

Bár ezek az eredmények érdekesek, fontos megjegyezni, hogy a D-vitamin öregedésben betöltött szerepére vonatkozó bizonyítékok nagy része preklinikai vizsgálatokból és embereken végzett megfigyelési kutatásokból származik. Szigorúbb klinikai vizsgálatokra van szükség annak megállapítására, hogy a pótlása valóban lelassítja-e az öregedési folyamatot, és megelőzheti-e az életkorral összefüggő betegségeket.

Forrásunk volt.


Még több a vitaminokról:

Címlapról ajánljuk

További cikkek