8 alapanyag, amivel helyettesítheted a kukoricakeményítőt

Elfogyott a kukoricakeményítő? Gond egy szál se, Napi Tippünkben összegyűjtöttük, mely 8 alapanyagot használják a szakértők a helyettesítésére!

Nincs otthon kukoricakeményítő? Kerülnöd kell ezt az alapanyagot? Gond egy szál se, ugyanis több megoldás is létezik a helyettesítésére. A 8 alapanyag között, amivel kipótolhatod a kukoricakeményítőt, van olyan, ami könnyen elérhető, és valószínűleg mindig van a konyhaszekrényben, de különlegesebb összetevőket is mutatunk, ha valami újat is kipróbálnál.

8 alapanyag, amivel a szakértők helyettesítik a kukoricakeményítőt

Burgonyakeményítő

A közel azonos textúrájú és hasonlóan semleges ízű burgonyakeményítő az egyik legjobb kukoricakeményítő-helyettesítő. Csodálatos sűrítőanyag mártásokhoz, és ugyanilyen jól használható sütésnél, például kekszekben is. A legjobb az egészben, hogy általában azonos mennyiségű burgonyakeményítővel tudod kiváltani a kukoricakeményítőt, így nem kell a számolgatással bajlódnod.

„Az én kedvenc helyettesítőm a burgonyakeményítő" – mondja Kendra Vaculin, az Epicurious gasztromagazin munkatársa.

Tapasztalataim szerint az édes és sós ételeknél egyaránt működik, krémek készítéséhez, ropogós bevonatokban, pékárukban, úgy általánosságban sűrítőanyagként tökéletesen működik.

Liszt

A kukoricakeményítő másik gyakori helyettesítője egy teljesen hétköznapi alapanyag: a sima búzaliszt. Különösen jól működik sűrítőanyagként mártásokban és rántásokban. „Búzalisztet használtam [a banánpudingomban] a kukoricakeményítő helyett, és nagyszerű eredményeket tapasztaltam" – mondja David Guas, a Bayou Bakery, Coffee Bar & Eatery séfje.

A kukoricakeményítő gyakori helyettesítője egy hétköznapi alapanyag: a búzaliszt.

A kukoricakeményítőnek kétszer akkora sűrítő ereje van, mint a teljes kiőrlésű lisztnek, ami azt jelenti, hogy dupláznod kell a mennyiséget. Tehát ha a receptben 1 evőkanál kukoricakeményítő szerepel, akkor lisztből 2 evőkanál kell. Viszont hozzá kell tenni, hogy a liszttől nem fog olyan szépen csillogni a végső produktum, mint kukoricakeményítőtől, inkább matt és opálos lesz. Ezenkívül a liszt kukoricakeményítő-helyettesítőként való használata nem a legjobb megoldás sütésnél, hiszen, ha amúgy is van a receptben liszt, és ehhez még többet teszel, akkor a végtermék valószínűleg sűrű és kemény lesz.

Mi a helyzet a többi lisztfajtával?

A teljes kiőrlésű búzaliszt jól használható kukoricakeményítő helyettesítésére, de az ételnek malátás ízt adhat. A kenyérliszt kevesebb keményítőt tartalmaz, mint a teljes kiőrlésű liszt, így nem lesz olyan hatékony sűrítőanyagként. A süteménylisztben több keményítő van, így kevesebb is elég belőle a kívánt eredmény eléréséhez.

A gluténmentes lisztek sűrítőanyagként való használata lutri, ráadásul a teljes kiőrlésű liszthez hasonlóan ezek is befolyásolhatják az étel ízét. A jó hír az, hogy van még néhány gluténmentes alternatíva ezen a listán, köztük a burgonyakeményítő, a rizsliszt és a tápiókakeményítő.

Rizsliszt

A rizsliszt – nem összetévesztendő a rizskeményítővel – egy másik kukoricakeményítő-alternatíva. Finomra őrölt rizsből készül, és természetesen gluténmentes. „Szeretem a rizslisztet bizonyos ropogós ételekben, például a sült csirke tésztájában vagy a tofukockák bevonásához" – mondja Kendra. Leves, szósz vagy mártás sűrítőanyagaként is használható, de valószínűleg kétszer annyi rizslisztet kell használnod, mint kukoricalisztet.

Ha nincs egy zacskó rizsliszt a kamrában, akkor otthon is elkészítheted, ehhez csak le kell őrülnöd a fehér rizst. Barna rizsből is készíthetsz rizslisztet, de ilyenkor figyelj arra, hogy finom por állagúra őröld, és használat előtt szitáld is át, az étele végső állaga érdekében.

Tápióka keményítő

A kukoricakeményítő másik, szakértők által is jóváhagyott helyettesítője a tápiókakeményítő, ami megegyezik a tápiókaliszttel. A semleges ízű port a maniókagyökérből állítják elő. Legjobban süteményreceptekben válhat be (például a gyümölcsös pite töltelékének sűrítésére). „Kukoricakeményítő helyett tápiókalisztet használtam már ropogtatnivalókhoz, pitetöltelékekhez és cobblerekhez" – mondja Guas. Az átváltásra azonban figyelni kell, tápiókalisztből kétszer annyira van szükség, mint kukoricakeményítőből.

A tápióka másik jelentős előnye, hogy jól fagyasztható, így a sütemények tökéletes állagúak maradnak azután is, hogy a hűvösre tetted őket.

Azonban ezt a helyettesítőt érdemes elkerülni minden olyan receptben, amely forralást igényel – a magas hő hatására a mártást ugyanis szálassá teszi.

Nyílgyökér por

A nyílgyökérpor (más néven nyílgyökérliszt és nyílgyökérkeményítő) a kukoricakeményítőhöz nagyon hasonlóan működik. A nyílgyökér gyönyörű fényes mártást eredményez, és azonos mennyiségben használható, mint a kukoricakeményítő.

Van azonban néhány dolog, amit szem előtt kell tartanod, amikor nyílgyökérporral főzöl: először is, elég drága, így nagy mennyiség esetén nem annyira gazdaságos. Emellett a legjobb eredmény elérése érdekében előzetesen hideg vízben kell feloldani. A nyílgyökérpor idővel veszíthet sűrítő erejéből, és nem túl jól melegszik újra. Emiatt a legjobb, ha olyan ételekhez használod, amelyeket azonnal el is fogyasztotok.

Xantán gumi

A xantángumi számos gluténmentes recept kulcsfontosságú összetevője, és szükség esetén sűrítőanyagként is használható . Ezt a port azonban takarékosan kell használni, mivel ha túl sokat adsz hozzá az ételhez, ragadós lesz. Adj 1/8 (!) teáskanálnyi xantángumit minden csésze folyadékhoz.

Útifű maghéj

Az útifű maghéj az oldható rostok egyik fajtája, és nekünk is jól jón, ha épp nincs a közelben kukoricakeményítő, plusz alacsony a szénhidráttartalma, ami sokak számára vonzóvá teheti. Amikor folyadékkal érintkezik, ez a por gyorsan gélszerű állagúvá válik, és jól működik levesekben és pörköltekben.

Általában csak egy kis mennyiségre van belőle szükség: indulj fél teáskanállal, majd lassan adj hozzá többet, hogy elérd a kívánt textúrát.

Kuzu keményítő

Nálunk kevéssé elterjedt alapanyag, de bioboltokban kapható a kuzu keményítő, ami a kukoricakeményítőhöz hasonló általános sűrítőanyag, ami a kelet-ázsiai gasztronómiában igen népszerű. „A kuzu keményítő a kuzu növény gyökeréből származik, amely egy Japánban és Kínában őshonos szőlőfajta" – mondja Atsuko Ikeda, az Atsuko's Japanese Kitchen szerzője. „A kuzu keményítő nyers alapanyag, amelyet meg kell főzni – minél hosszabb a főzési idő, annál szilárdabb lesz a textúrája."

A kuzu keményítővel 1:1 arányban helyettesítheted a kukoricakeményítőt mártások, levesek és desszertek sűrítéséhez.

Forrásunk volt.


Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...