Tedd el a nyári napfényt: de ne befőttesüvegbe, hanem a fagyasztóba! Bár a boltokban egész évben kapni fagyasztott kukoricát, ezt te magad is meg tudod csinálni otthon. Ehhez azonban előre kell gondolkoznod, és még szezonban eltenni a zöldséget, így olcsón hozzájuthatsz a még édes kukoricához. Cikkünkben összegyűjtöttünk minden tudnivalót a kukorica fagyasztásáról.
Hogyan válaszd ki a friss, fagyasztásra váró kukoricát?
A szupermarketben kapható fagyasztott - és konzerv - kukoricát akkor takarítják be, amikor a zöldségnek szezonja van, majd gyorsfagyasztják és lezárják, hogy megőrizzék frissességét. Ha otthon szeretnéd elvégezni ezt a műveletet, a legjobb, ha megpróbálod minél pontosabban követni ugyanezeket a lépéseket. Első és legfontosabb, hogy friss, érett kukoricát használj ehhez. Akár a termelői piacon, akár a szupermarketben szerzed be a kukoricát, van néhány szempont, ami segít beazonosítani a friss kukoricát.
Csuhé: A kukoricacsövet körülvevő csuhénak nedvesnek, élénkzöldnek kell lennie, és szorosan a szemekre kell simulnia.
Némi barnulás a kukorica tetején normális, de ha a levelek sárgának vagy barnának látszanak, illetve száraznak tűnnek, az annak a jele, hogy a kukorica már túl van a frissessége csúcsán.
Amikor megpróbálod lehúzni a leveleket, némi ellenállást kell tapasztalnod - ha lazák és könnyen le tudod őket húzni, akkor válassz másik kukoricát.
Haj: A fonalszerű szálak színe a ragyogó fehértől a halványzöldön át az aranysárgáig változhat. Ha fekete vagy barna színűek, esetleg törékenyek és kiszáradtak ezek a szálak, a kukorica nem olyan friss, mint amilyenre szükséged van.
Szemek: A szemek ellenőrzéséhez húzd vissza egy kicsit a külső leveleket, hogy néhány centit felfedj a szemekből. A szemeknek élénksárgának (vagy fehérnek, fajtától függően) és pufóknak kell lenniük. A kukoricacsutkának a méretéhez képest nehéznek kell lennie - ez azt jelzi, hogy a magok épek és lédúsak.
Hogyan kell lefagyasztani a kukoricát?
Ha le akarod fagyasztani a kukoricát, többféle utat is választhatsz. Csak a kukoricaszemeket vagy egész csöveket akarsz lefagyasztani? Előbb megfőzöd a kukoricát, vagy nyersen fagyasztod le?
Mindegyik lehetőség megvalósítható, de némileg eltérő eljárást igényelnek.
Miért ajánlott blansírozni a kukoricát fagyasztás előtt?
A kukorica nyersen is lefagyasztható, ha betartod a megfelelő élelmiszerbiztonsági előírásokat és sterilizálod a felhasznált eszközöket, de megspórolhatod ezt magadnak, ha a fagyasztást megelőzően blansírozod a kukoricát. A gyümölcsök és zöldségek fagyasztásakor az egyik legfontosabb lépés, hogy az élelmiszereket megfelelően kezeljük a folyamat során. A fagyasztás ugyanis nem pusztítja el a kórokozókat, csak megállítja a növekedésüket. A blansírozás ezzel szemben leállítja az enzimaktivitást, és így megakadályozza az élelmiszer további öregedését - más szóval, a kukorica így tovább eláll.
A blansírozás során egy vízréteg is marad a kukorica felületén, ami segít fenntartani a hidratáltságot - ez különösen hasznos otthoni körülmények között, mivel nehezebb lezárni a zöldséget úgy, hogy ne legyen kitéve felesleges nedvességnek vagy oxigénnek.
Nyers kukorica fagyasztása
A nyers kukoricát egész csövekként is lefagyaszthatod (ilyenkor hagyd ki a harmadik lépést), vagy eltávolíthatod a csövekről a magokat, mindkét módszer működik, a te preferenciáidon múlik, melyiket választod. Döntő tényező lehet a helykérdés, hiszen a csutkáról leválasztott szemek kevesebb helyet foglalnak.
- Távolítsd el a csövekről a csuhét és a hajat, hogy láthatóvá váljanak a kukoricaszemek.
- Öblítsd át a kukoricát hideg víz alatt.
- Ha szükséges, éles szakácskéssel vágd le a szemeket a csőről.
- Tedd át a csöveket vagy a szemeket egy tiszta, légmentesen záródó edénybe vagy visszazárható, fagyasztásra alkalmas műanyag zacskóba, és zárd le szorosan, a lehető legtöbb felesleges levegőt kinyomkodva belőle.
- Egy rétegben elhelyezve fagyaszd le a zöldségeket. Megfelelő fagyasztás esetén a kukorica 9-12 hónapig is eltartható.
Kiolvasztás: a kukoricát tedd a hűtőszekrénybe, és hagyd egy éjszakán át kiolvadni. Szükség esetén felolvasztás után csepegtesd le a felesleges vizet.
Blansírozott kukorica fagyasztása
- Távolítsd el a csövekről a csuhét és a hajat, hogy láthatóvá váljanak a kukoricaszemek.
- Forralj fel egy nagy fazék vizet. Tedd bele kukoricacsöveket (ha szükséges, több részletben, hogy ne legyen túlzsúfolt a fazék), és főzd őket 7-9 percig, amíg a kukoricaszemek világossárgák és puhák lesznek (az időzítés a kukoricaszemek méretétől függően kissé változhat).
- Közben készíts oda egy tálat jeges vízzel, majd a megfőtt kukoricákat azonnal tedd ebbe bele, hogy megálljon a főzési folyamat.
- Tedd át a kukoricát egy tiszta vágódeszkára, és ha szeretnél helyet spórolni, egy éles szakácskéssel csíkokban vágd le a magokat.
- Helyezd el a kukoricát egy sütőpapírral lefedett tálra, majd tedd a fagyasztóba az egészet, amíg teljesen meg nem fagynak.
- Tedd át a csöveket vagy a szemeket egy tiszta, légmentesen záródó edénybe vagy újrazárható, fagyasztásra alkalmas műanyag zacskóba, és zárd le szorosan, a lehető legtöbb felesleges levegőt kinyomkodva belőle.
- Egy rétegben elhelyezve fagyaszd le a zöldségeket. Megfelelő fagyasztás esetén akár 1 évig is eltartható így a kukorica.
Kiolvasztás:
a kukoricát tedd a hűtőszekrénybe, és hagyd kiolvadni egy éjszakán át. Szükség esetén felolvasztás után csepegtesd le a felesleges vizet.
A blansírozott kukorica sajnos a fagyasztóban veszít a tartásából, szerkezete puhább lesz. Emiatt a friss kukoricát igénylő receptek helyett a blansírozott fagyasztott kukoricát olyan ételekhez használd, ahol meg kell főzni a zöldséget.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ezeket a tökéletes recepteket is lesd el: