Már biztosan veled is előfordult, hogy kivetted a húst a serpenyőből vagy a sütőből, majd kijelentetted hogy „kész a vacsora!". Ám, pár perccel később azzal szembesültél, hogy a hús mégsem készült el teljesen. Ne aggódj, ez mindenkivel megesett már. Most azonban egyszer s mindenkorra tisztázzuk le, hogy pontosan miként is lehet megmondani, hogy megsült a hús.
- Használj húshőmérőt
Ha digitális hőmérőt használsz a hús ellenőrzésére, akkor mindig a legvastagabb részén mérd a hőmérsékletet. Ha csontos húst sütsz, akkor ügyelj arra, hogy a hőmérő ne érintse a hővezető tulajdonságú csontot, hiszen így félrevezető eredményt kaphatsz. Ha a hús elérte a szakértők által javasolt belső hőmérsékletet (marha-, borjú-, bárány- és sertéshús: 63°C; hal: 63°C; darált marhahús: 71°C; és baromfi: 73°C), akkor biztosan elkészült.
- Ujjpróba
Míg az élelmiszer-biztonsági szakértők arra biztatják az otthoni szakácsokat, hogy használjanak hőmérőt, addig a profi séfek egy része szereti az „ujjpróbát" referenciaként használni a hús ellenőrzésére. Ehhez a technikához a következő trükköt kell tudnod. Ellazult állapotban csípd meg a kezed húsát a hüvelykujjad alatt, és máris megtudod, hogy nagyjából milyen állagú a nyers hús. Most érintsd meg a középső ujjaddal a hüvelykujjadat, majd csípd meg ugyanott a kezed. Ilyen a közepesen átsütött hús textúrája. Ha szeretnéd megtudni, hogy milyen a jól átsült hús, akkor érintsd össze a hüvelyk- és a kisujjadat. Az alábbi technika elsajátítása némi gyakorlást igényel, illetve jó tudni azt is, hogy ez a módszer a kisebb húsdaraboknál működik a legjobban. - Szúrd meg a húst
A következő trükk a mi személyes kedvencünk, ugyanis ez a technika még sosem hagyott minket cserben. Ez a módszer azonban kifejezetten a csirkehúsra vonatkozik. E szerint ha beleszúrsz egy villát a sült csirkébe, és a belőle kifolyó lé vöröses vagy rózsaszínes, akkor még nem készült el a hús. Az átlátszó lé viszont azt jelenti, hogy jól átsült a csirke.
4. Összezsugorodott a hús?
Végül de nem utolsó sorban, íme az utolsó tippünk. Könnyen bajba kerülhetsz, ha például grillezéskor csak a hús külső színét figyeled. Egy szépen grillezett marha vagy sertésszelet ugyanis kívülről fogyasztásra jónak tűnhet, ám belülről még korántsem az. A hús összezsugorodása azonban egy kis segítséget nyújthat. Ha kívülről már sültnek tűnik, de a sütés kezdete óta nem lett kisebb a hús mérete, akkor valószínűleg hosszabb sütési időt igényel. Ha elkezdett már zsugorodni, akkor már majdnem elkészült.
Te már alkalmaztad korábban valamelyik technikát?
Ezeket a tippeket is érdemes megfogadni!