A sült csirke, és azon belül is a csirkemell az egyik legegyszerűbb étel, amolyan biztonsági játék, mivel nem nagyon lehet vele mellélőni ha jól fűszerezünk, és persze jó köretet adunk hozzá.
A csirkemell egyik legnépszerűbb tulajdonsága az alacsony zsírtartalma, de pont ez teszi nehézzé az elkészítését: könnyen kiszárad, fojtós lesz, íztelen, miközben ennek egyáltalán nem kell így lennie. Kerekes Sándor, a Gléda Vendéglő tulajdonos-séfje beszélt nekünk arról, milyen trükkökre érdemes odafigyelni, ha tökéletes sült csirkemellet szeretnénk.
Nekem mindig az egész csirke van szem előtt, mert abból tudom a legtöbbet csinálni két embernek, legalább 3 étkezést ki lehet kerekíteni egy madárból. Ha csak a csirkemellet vesszük, az egy jól variálható alapanyag, és nem nagy nehézség elkészíteni. Tudom, hogy a filék javarészt bőr nélküliek, de én nagyon szeretem a ropogós bőrt, az a kevés zsír is ebben van, ami egyáltalán a csirkemellben található, de ha már nincs bőr, akkor is jó módszer, ha serpenyőben rotírozzuk.
„Ha úgy dönt, hogy egész csirkemellet sütne, akkor én pici olajon megpirítanám az egyik felét, aztán a másik felét, utána dobnék mellé vajat és kakukkfüvet, aztán lassú tűzön rotíroznám, vagyis evőkanállal a vajat sütés közben kanalazgatnám rá. Ezzel sütés közben rengeteg ízt is viszünk bele, miközben a vajból kisül a víz, az összes nedvesség. Ez nyilván odafigyelést igényel, ott kell mellette állni, de szerintem az egyik legjobb elkészítési módszer a csirkemellhez. Kiszedem a szüzet belőle, levágom a sallangokat, aztán egészben sütöm. Ezután szeletelem és tálalom. A friss kakukkfüvet szépen beviszi a húsba a vaj, és természetesen sózzuk is”
– mondja Kerekes Sándor.
Ideális, ha nem hűtőhideg csirkét használunk, hanem sütés előtt egy-két órával elővesszük és szobahőmérsékleten hagyjuk pihenni. Lehet érméket is sütni, ha a száliránnyal keresztben szeleteljük fel, ha közepesen forró serpenyőben kevés olajon vagy vajon oldalanként átsütjük. Kerekes szerint ha tehetjük, inkább a kisebb csirkemelleket válasszuk, és persze itt is a legjobb, ha házi, esetleg tanyasi húshoz jutunk. A nagyobb mellek sok vizet ereszthetnek magukból, tovább tart az elkészítésük – ideális esetben 25-30 dekás lenne egy fél pár mellfilé.
„Van még egy verzió, a vasalás. Inkább a combnál alkalmazzák, de bőrös mellnél is működik, ha a bőrös résszel lefelé egy takarékon tartott serpenyőbe fektetjük, kevés olajjal. Erre ráteszünk egy másik serpenyőt, amit megtöltünk vízzel. Közepesen alacsony hőfokon így sütjük 15-18 percig a nehezékes serpenyő alatt, ami így még a gőzt is benntartja. Ha letelt az idő, levesszük a nehezéket, majd megfordítjuk a húst a nem-bőrös felével lefelé, mellédobunk egy kis vajat, friss kakukkfüvet, és a fentiek szerint kanalazzuk a húsra, rotírozzuk. Ettől a bőr elképesztően ropogós lesz, a fűszeres vaj átjárja a húst, miközben átsül, mégis szaftos marad belül. Csontozott combbal is tökéletesen működik a módszer.”
A csirkének általában 4-5 centi a legvastagabb része, aminek kb. 20-25 perc kell takarékon, hogy átsüljön, aztán elég neki 8-10 perc pihentetés, mielőtt felszeleteljük. Ha gázon vagy indukciós lapon dolgozunk, akkor elég, ha lekapcsoljuk alatta a hőt, és a serpenyőben hagyjuk a húst: még van elég hő az edényben ahhoz, hogy melegítse a húst, de már nem fog tovább sülni. Ha főzőlappal dolgozunk, arról mindenképp húzzuk le a serpenyőt, az ugyanis nem hűl ki azonnal, még folytatódik a hőleadás akkor is, ha már letekertük a hőt.
És ha csontos?
Lehet egészben, csontos csirkemellet is venni, ezt is érdemes kipróbálni, mert a csont nem csak ízt ad a húsnak, de a szaftosságát is megtartja sütés közben. Ehhez Kerekes azt javasolja, hogy forró serpenyőben, kevés olajon süssük körbe a húst (ahol lehet), majd tegyük 160-180 °C-os hőlégkeveréses sütőbe 20 percre. Itt különösen fontos, hogy bőrös mellet használjunk, hogy ne száradjon ki, de sütés közben itt is kanalazhatunk rá vajat, hogy ízt és szaftot adjunk a húsnak. Minden esetben figyeljünk arra, hogy ne maradjon belül nyers a csirke! Nem csak fertőzés (pl. szalmonella) veszély van a dolog mögött, bár ez az első, de az ízét is befolyásolja: a nyers csirke vizes, enyhén fémes ízű, a rossz minőségű ipari húsoknál pedig egy kis halas beütés is jelentkezhet, mindenképp kerüljük a rózsaszín belsejű húst!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ezeket a tippeket is érdemes megfogadni!