5 életmódbeli szokás, ami segíthet csökkenteni az IBS tüneteit

Ha IBS-szel küzdesz, ez a cikk neked szól! 5 olyan életmódbeli szokást mutatunk, amelyek segíthetnek az IBS tüneteinek kordában tartásában.

A megelőzés a legjobb gyógymód, tartja a mondás, és nagyon gyakran az egészséges táplálkozás és az egészséges életmód az, ami ehhez szükséges. A Gut című folyóiratban közzétett 2024-es elemzés szerint ez a bölcsesség az irritábilis bél szindróma, más néven IBS kialakulására is érvényes. A tanulmány 5 életmódbeli szokást azonosított, amelyek hozzájárulhatnak az IBS megelőzéséhez, és segíthetnek a tünetek enyhítésében.

5 életmódbeli szokás, ami segíthet csökkenteni az IBS tüneteit

MI is az az IBS

Az IBS a gyomor és a belek működését befolyásoló rendellenesség, és a megváltozott bélmozgás, illetve bélérzékenység okozta kellemetlen tünetek jelentik a legnagyobb nehézséget az érintettek életében. Az IBS-ben szenvedő emberek hasi fájdalommal vagy görcsökkel küzdenek, és megváltozik mind a székletürítésük megjelenése, mind pedig annak gyakorisága. Egyes IBS-ben szenvedők hasmenést, mások székrekedést tapasztalnak, de vannak, akik mindkettő jelentkezik.

Az IBS-ben (a frusztráló tünetek mellett) az a kihívás, hogy a szakértők még mindig nem tudják biztosan, mi az oka. A betegség kialakulásához hozzájáruló lehetséges tényezők közé tartozik a korai stressz, az olyan fertőzések, mint a gasztroenteritisz és az idegrendszeri problémák. Emellett a szakértők szerint valószínűleg központi szerepet játszik benne a bélmikrobiom, azaz emésztőrendszer egészséget elősegítő baktériumok összetételének károsodása.

Vannak azonban olyan életmódbeli szokások, amelyek segíthetnek az IBS kialakulásának megelőzésében, és ha már kialakult, akkor a tünetek csökkentésében.

5 életmódbeli szokás az IBS megelőzéséhez

Ahogy írtuk, az IBS okai még nem teljesen világosak, ezért nagy kihívást jelent, hogy hogyan lehetne megelőzni (és véglegesen kezelni) az állapotot. Az új Gut-tanulmány azonban ötleteket ad a megelőzési stratégiákhoz. Valójában nincs bennük semmi meglepő, mivel ezek egytől egyig olyan szokások, amelyek elengedhetetlenek az általános jó közérzethez és az egészség megtartásához.

A kutatók több mint 64 000 felnőtt adatait vizsgálták az Egyesült Királyság Biobankjából. Közülük senki sem rendelkezett IBS-diagnózissal, amikor a vizsgálatba eredetileg bevonták őket. A tanulmány több éven keresztül követte ezeket az embereket, majd öt konkrét magatartást vetettek össze azzal, hogy hány embernél alakult ki IBS.

Ezek a magatartásformák a következők voltak:

  • Dohányzás kerülése
  • Elegendő alvás
  • Rendszeres fizikai aktivitás
  • Egészséges táplálkozás
  • Mérsékelt alkoholfogyasztás

A tanulmány szerzői azt találták, hogy ezek közül minél többet követett valaki, annál alacsonyabb volt az IBS kialakulásának gyakorisága. Ezek lényegében megegyeznek az egészséges életmódot folytató személyek szokásaival, akik általában tovább is élnek (a világ legtovább élő embereit tömörítő kék zónákban is hasonló életvitelt követnek).

A beazonosított szokások kifejezetten védik a mikrobiomot, ami magyarázatot adhat a kapcsolatra az IBS-szel. A dohányzást például összefüggésbe hozták a mikrobiom és más bélrendszeri változásokkal, ráadásul a kutatások alapján az is feltételezhető, hogy a dohányzó IBS-es embereknél súlyosabbak lehetnek a tünetek, mint azoknál, akik nem dohányoznak. Egy 2019-es kis kísérlet pedig azt találta, hogy a dohányzásról leszokó embereknél jelentősen javult a bélmikrobiom összetétele (emellett a szívritmus és a vérnyomás csökkenésével is összefüggésbe hozható a cigaretta elhagyása).

Érdekes módon különösen az első három szokás (dohányzás, alvás és fizikai aktivitás) „szignifikáns, független, fordított irányú összefüggést mutatott az IBS előfordulási gyakoriságával” a tanulmány szerint. Meglepőnek tűnhet, hogy az étrenddel nem összefüggő szokások ilyen nagy hatást gyakorolhatnak az IBS kordában tartására, de ezek is szoros kapcsolatban állnak a bélmikrobiom jobb állapotával.

Hogyan lehet csökkenteni az IBS tüneteit és súlyosságát

Ha a fenti öt szokás közül minél többet követsz, azzal már támogathatod a bélmikrobiomodat, megakadályozva az IBS kialakulását, és elősegítve az általános jólétedet. De arra az esetre, ha már kialakult az IBS, van néhány tipp, ami segíthet csökkenteni a tüneteket.

A szakértők az alacsony FODMAP-diétát javasolják, mint az étrendi beavatkozás egyik arany standardját, mivel jelenleg ezzel kapcsolatban találták a legtöbb bizonyítékot IBS tüneteinek javítására. (Ebben a diétában az emberek általában kizárnak bizonyos nehezen emészthető szénhidrátcsoportokat, például a laktózt és a fruktózt, majd egyesével újra bevezetik ezeket az ételeket, hogy meghatározzák, melyek váltanak ki tüneteket és melyek nem.) Viszont ez inkább csak tapasz a tünetekre, de nem gyógymód, és csak a kirakós egy darabkája. Vannak olyan szakértők is, akik nem ajánlják az ilyen jelentős étrendbeli korlátozást, legfeljebb csak átmenetileg. Mindenképp érdemes szakemberrel konzultálni, mielőtt belevágnál ebbe.

Összességében olyan ételek kerülése jelenthet megkönnyebbülést az IBS-ben szenvedők számára, mint a tejtermékek, a mesterséges édesítőszerek, a koffein, az alkohol és a szénsavas italok. Végül, de nem utolsósorban a test mozgásban tartása és a stresszkezelés hatékony módjainak megtalálása is előmozdíthatja a változást.


Forrásunk volt.


Még több életmódcikk itt:

Címlapról ajánljuk

További cikkek